Slapukais vadinami informacijos elementai, perkeliami iš interneto svetainės į jūsų kompiuterio standųjį diską. Tai nedideli informacijos failai, kurie leidžia interneto svetainėms išsaugoti ir vėl pasiekti informaciją apie naudotojo naršymo įpročius. Slapukus naudoja dauguma interneto svetainių, nes jie yra viena iš daugybės priemonių, kurios padeda pritaikyti interneto turinį prie naudotojų poreikių. Slapukai leidžia interneto svetainėms teikti prie naudotojų poreikių pritaikytas paslaugas (pavyzdžiui, įsimenant prisijungimo duomenis, išlaikant pirkinius pirkinių krepšelyje arba rodant tik konkretų naudotoją dominantį turinį).
Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos pranešimas spaudai „Šilumininkai: permoka už dujas gyventojams privalo būti grąžinta dar šį šildymo sezoną”
„Įmonė „Lietuvos dujos" kalba apie lėšų grąžinimą per mažesnę dujų kainą ateityje, tačiau gyventojai, permokėdami už dujas, permokėjo ir už šildymą. Todėl mes siūlome pinigus grąžinti lygiai tuo pačiu keliu, kokiu lėšos buvo permokėtos, tai būtų galima įgyvendinti jau šį šildymo sezoną", – teigė LŠTA prezidentas Vytautas Stasiūnas.
Anot jo, permokos suma šilumos tiekimo įmonėms sudaro apie 130 mln. litų, o „Lietuvos energijos" sukaupti atidėjimai šią permoką viršijo jau šių metų rugsėjo 1 dieną. „Pinigų yra, tad kodėl delsiama?", – klausė V. Stasiūnas.
Spalio 8 dieną „Lietuvos dujos" vadovai Seimo Energetikos komisijos posėdyje informavo, kad 2014 m. rugsėjo 1 d. jau yra sukaupta 153,5 mln. Lt lėšų, skirtų permokai grąžinti, o 2014 metų pabaigoje ši suma turi sudaryti 332,8 mln. Lt.
Anot V. Stasiūno, aiškius įsipareigojimus privalo prisiimti ir permokų grąžinimo laukiančios šilumos tiekimo įmonės, kurios nuo 2013 m. sausio 1 d. iki 2014 m. balandžio 30 d. turėjo dujų pirkimo-pardavimo sutartį su „Lietuvos dujomis". Šilumos tiekimo įmonės, susiderinusios su VKEKK komisija, gyventojams grąžintinas lėšas privalo įvertinti skaičiuodamos ir kiekvieną mėnesį skelbdamos šilumos kainas.
Anot V. Stasiūno, „Lietuvos dujų" siūloma schema permoką grąžinti pritaikant dujų kainos nuolaidas būsimiems dujų vartotojams, pirksiantiems gamtines dujas iš „Lietuvos dujų" nuo 2015 metų, yra socialiai neteisinga. „Ne visi, kuriems priklauso permoka, ateityje vartos dujas, o realiai permokėjusių vartotojų sąskaita taikyti nuolaidą būsimiems vartotojams yra nesąžininga. Toks elgesys išprovokuos vartotojų nepasitenkinimą ir ieškinius teismuose", – įsitikinęs V. Stasiūnas.
Anot jo, šilumos įmonių, vartojusių dujas nuo 2013-ųjų pradžios iki 2014 metų balandžio pabaigos ir realiai permokėjusių, vartojimo ypatumai nuo 2015 metų gali reikšmingai skirtis – daugelyje įmonių pereinama nuo dujų prie biokuro vartojimo. Įmonėms, kurios visiškai pereis prie biokuro, permoka išvis nebūtų grąžinama.
Maža to, šilumos tiekėjai galės atgauti tik mažą dalį permokėtos sumos, nes nuo 2015-ųjų pradžios energetikos įmonėms yra priskirtas įpareigojimas privalomai pirkti dujas iš įmonės „Litgas", kuri dujas įsigyja iš SGD terminalo. Preliminariais „Litgas" skaičiavimais, privalomas dujų įsigijimo kiekis 2015 metais kas mėnesį svyruos nuo 41 iki 100 proc. bendro dujų poreikio, todėl šilumos tiekimo įmonės iš „Lietuvos dujų" galės nupirkti tik mažiau kaip penktadalį 2013-2014 metais suvartoto kiekio.
Rusijos koncernas „Gazprom" pritaikė 20,95 proc. dydžio nuolaidą gamtinių dujų, vartotų Lietuvoje nuo 2013 m. sausio 1 d. iki 2014 m. balandžio 30 d., kainai. Šilumos vartotojams priklausančios permokos yra pervestos bendrovei „Lietuvos dujos", tačiau iki šiol negrąžintos gyventojams. Skaičiuojama, kad „Lietuvos dujų" skola šilumos vartotojams sudaro apie 130 mln. litų.
LŠTA pranešimas spaudai "Šilumininkai: permoka už dujas gyventojams privalo būti grąžinta dar šį šildymo sezoną".
Kitos naujienos
Praėjusių metų pabaigoje biokuro rinkos dalyviams kilus abejonių dėl atliekamų biokuro tyrimų rezultatų tikslumo, „Baltpool“ ne tik kreipėsi į Nacionalinį akreditacijos biurą dėl laboratorijų patikrinimo, bet ir patys užsakė ir per slaptą pirkėją atliko biokuro ėminių tyrimą 5-iose akredituotose laboratorijose.
Vyriausybė priėmė sprendimus stiprinti sinchronizacijai su kontinentinės Europos elektros tinklais svarbios energetinės infrastruktūros apsaugą.
AB „Šiaulių energija“, kurios pagrindinis akcininkas yra Šiaulių miesto savivaldybė, sėkmingai užtikrina šilumos gamybą ir tiekimą Šiaulių miesto ir Šiaulių rajono centralizuotai tiekiamos šilumos vartotojams. Bendrovėje dirba profesionalių ir atsakingų darbuotojų komanda.