Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos pranešimas spaudai „Šilumininkai atsisako būti kaltinami dėl didesnių šilumos kainų”

2014-10-20

„Iš anksto atsiribojame nuo būsimų bandymų primesti šilumininkams atsakomybę dėl didėsiančių šilumos kainų. Norime pabrėžti, kad PVM lengvatos naikinimas yra Vyriausybės sprendimas, kuris leis šilumos vartotojų pinigais papildyti valstybės biudžetą", – teigė Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos (LŠTA) prezidentas Vytautas Stasiūnas.

Vyriausybei priėmus šį sprendimą, šilumos kainas visuose Lietuvos miestuose nustatys Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK).

„Mūsų šalyje įprasta, kad atpirkimo ožiais pakilus šilumos kainoms tampa darbininkai – šilumininkai, nors visą šilumos ūkio veiklą ir kainas reguliuoja valstybė. Kai gyventojus pasieks sąskaitos, valdžia stebėsis susidariusia situacija ir dideliais mokėjimais nusivylusius žmones kreips pas šilumininkus. Todėl iš anksto atsiribojame nuo būsimų kaltinimų", – sakė V. Stasiūnas.

Sąskaitos už šilumą išaugs tiek, kiek ketinama auginti PVM – 12 procentų (nuo 9 iki 21 procento). Jeigu šiuo metu šilumos sąskaita sudaro 400 litų, jos dydis su lengvatiniu 9 proc. PVM – 436 litai. Panaikinus lengvatą ir taikant 21 proc. PVM, ši kaina augs iki 484 litų.

Šilumos tiekimo įmonės lieka ištikimos nuomonei, kad valstybei neišsprendus pagrindinių energetinių problemų, naikinti PVM lengvatą centralizuotai tiekiamai šilumai yra per anksti. „Nepritariame lengvatos panaikinimui, kol dideles šilumos sąskaitas lemia nepakankamai vartojamas biokuras ir nėra sumažintas šilumos švaistymas pro kiauras pasenusių daugiabučių sienas", – teigė V. Stasiūnas.

LŠTA jau yra siūliusi PVM lengvatą naikinti diferencijuotai. Lengvata galėtų būti mažinama miestuose, kuriuose ne mažiau nei 60 procentų šilumos pagaminama iš biokuro. Tik tokiu atveju galima teigti, kad šilumos kaina yra stabiliai maža.

Niekaip neprasidedanti visuotinė namų renovacija lemia, kad iki šiol Lietuvos daugiabučiuose naudojama net tris kartus daugiau šilumos nei Švedijoje. Lietuvoje masinės daugiabučių renovacijos procesas nepradedamas jau 20 metų, nors kaimyninėse šalyse namų atnaujinimo programos yra sėkmingai įgyvendinamos.

 Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos pranešimas spaudai "Šilumininkai atsisako būti kaltinami dėl didesnių šilumos kainų".

 

Kitos naujienos