Slapukais vadinami informacijos elementai, perkeliami iš interneto svetainės į jūsų kompiuterio standųjį diską. Tai nedideli informacijos failai, kurie leidžia interneto svetainėms išsaugoti ir vėl pasiekti informaciją apie naudotojo naršymo įpročius. Slapukus naudoja dauguma interneto svetainių, nes jie yra viena iš daugybės priemonių, kurios padeda pritaikyti interneto turinį prie naudotojų poreikių. Slapukai leidžia interneto svetainėms teikti prie naudotojų poreikių pritaikytas paslaugas (pavyzdžiui, įsimenant prisijungimo duomenis, išlaikant pirkinius pirkinių krepšelyje arba rodant tik konkretų naudotoją dominantį turinį).
VŠT rekomenduoja atlikti termines dezinfekcijas pastatuose
Artėjant naujam šildymo sezonui sostinės savivaldybės įmonė „Vilniaus šilumos tinklai“ (VŠT) sudaro galimybę atlikti karšto vandens sistemų termines dezinfekcijas bendrojo ugdymo įstaigose, asmens sveikatos priežiūros ir ikimokyklinio ugdymo įstaigose. Rugsėjo 23 d. nuo 1.00 iki 23.00 val. Vilniaus mieste VŠT specialiai padidins tiekiamo termofikacinio vandens temperatūrą, kad pastatų administratoriai bei šilumos sistemų prižiūrėtojai galėtų atlikti profilaktines dezinfekcijas.
Apie terminės dezinfekcijos būtinybę, siekiant užtikrinti higienos reikalavimus ir užkirsti kelią Legionella bakterijų dauginimuisi šildymo sistemose, primena Vilniaus miesto savivaldybės vicemeras Valdas Benkunskas. „Pasitinkant šildymo sezoną ir šilumos tiekėjas, ir pastatų savininkai bei administratoriai privalo pasiruošti efektyviai pastatų šildymo sistemų eksploatacijai. Noriu priminti, kad termine dezinfekcija turi pasirūpinti ne tik sveikatos priežiūros ar ugdymo įstaigos, bet ir daugiabučių namų savininkai bei administratoriai, kad nekiltų pavojaus gyventojų sveikatai dėl legioneliozės protrūkio, kurio skaudžias pasekmes esame patyrę prieš keletą metų“, – sako Valdas Benkunskas.
VŠT generalinio direktoriaus Gerimanto Bakano teigimu, šiais metais įmonė nelaukdama naujo šildymo sezono suskubo suteikti galimybę atlikti termines dezinfekcijas sostinės poliklinikoms, ligoninėms, vaikų darželiams, mokykloms ir kitoms ugdymo įstaigoms, kad jose būtų išvengta legioneliozės rizikos.
„Tikimės, kad šių įstaigų šildymo sistemų prižiūrėtojai pasinaudos galimybe dar iki šildymo sezono atlikti termines dezinfekcijas. Tuo tikslu suderintu laiku specialiai padidinsime termofikacinio vandens temperatūrą iki 75°C, nes tokioms dezinfekcijoms atlikti neužtenka šiuo metu tiekiamo termofikacinio vandens temperatūros. Šios priemonės būtinos norint išvengti ūmios infekcinės ligos, kurią sukelia pastatų šildymo sistemose besidauginančios Legionella bakterijos“, – sako Gerimantas Bakanas.
VŠT primena, kad norint išvengti legioneliozės, karšto vandens sistemos pastatuose turi būti eksploatuojamos kokybiškai. Pastatuose turi būti nuolat palaikoma ne žemesnė kaip 50-55°C temperatūra visuose vartotojų karšto vandens čiaupuose. Vandens sistemų prižiūrėtojai bent 2 kartus per metus privalo valyti ir dezinfekuoti vandens šildytuvus, vandens filtrus. Po vandens šildytuvų remonto ir prieš šildymo sezoną dezinfekuoti karšto vandens sistemas, valyti ir dezinfekuoti aušinimo bokštus ir vamzdžius oro kondicionavimo sistemose ir kt.
Daugiabučių gyventojams, norintiems išvengti legioneliozės, rekomenduojama kreiptis į pastatų administratorius ir išsiaiškinti, ar karšto vandens normos atitinka higienos reikalavimus. Karšto vandens vartotojai įstaigose ir gyvenamuosiuose pastatuose turi būti iš anksto informuoti apie planuojamas termines dezinfekcijas tam, kad laiku atliktų būtinus veiksmus ir užtikrintų saugumą. Savo namuose gyventojai turėtų periodiškai valyti dušo galvutes, nes jose gali būti susikaupę nuosėdų, kurios lemia legionelių dauginimąsi.
Daugiau informacijos apie termines dezinfekcijas – Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos tinklapyje: https://nvsc.lrv.lt/lt/naujienos/termines-dezinfekcijos-atlikimo-daugiabuciuose-namuose-instrukcija
Kitos naujienos
Energetikos ministerija parengė ir Vyriausybei teikia svarstyti įstatymų projektų paketą, siekiant įgyvendinti naująją Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą dėl energijos vartojimo efektyvumo.
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) primena, kad daugiabučių namų butų savininkams, turintiems teisę gauti kompensacijas už šildymą, visos renovacijos išlaidos padengiamos 100 proc.