Slovakų ekspertai 6 valandas praleido VŠT kaminuose

2019-11-30

Vilniaus šilumos tinklų (VŠT) šilumos gamybos objektuose užsienio ekspertai užbaigė dūmų automatinių monitoringo sistemų (AMS) bandymus. Tokie bandymai įmonėje atliekami reguliariai, juos vykdo nepriklausomi akredituoti ekspertai. AMS tyrimai yra tik dalis VŠT vykdomų aplinkosaugos įsipareigojimų. Iš viso per pastaruosius metus, siekdama šilumos gamybos įrenginių eksploatacijos atitikties ES aplinkosaugos reikalavimams, VŠT investavo daugiau kaip 6 mln. eurų.

VŠT termofikacinės elektrinės (Elektrinės g.) bei rezervinės katilinės (Ateities g.) kaminai kaip taršos šaltiniai pagal ES teisinį reglamentavimą yra priskiriami dideliems kurą deginantiems įrenginiams. Tokio tipo įrenginiuose turi būti sumontuotos automatinės sistemos, matuojančios išmetamų per kaminą emisijų koncentracijas (anglies monoksido, azoto oksidų, sieros dioksido, kietųjų dalelių), fiksuojančios jų reikšmes ir lyginančios, ar nėra ribinių emisijų reikšmių viršijimų.

„Šios automatinės sistemos turi būti kasmet patikrinamos, ar atitinka metrologinius reikalavimus, o kas penkerius metus turi būti atliekami išsamūs automatinių monitoringo sistemų bandymai“, – sako VŠT Gamybos dep. direktorius Miroslavas Mečkovskis.

Jo teigimu, Europoje yra tik keletas sertifikuotų laboratorijų, kurios turi teisę ir reikalingą įrangą tikrinti panašaus pobūdžio įrenginius. VŠT skelbto tikrinimo darbų konkurso sąlygas geriausiai atitiko Slovakijos akredituota laboratorija „Eko-Term“, kuri ir atliko AMS bandymus VŠT įrenginiuose šių metų lapkričio pabaigoje.

Pasak Miroslavo Mečkovskio, sistemų patikra vyko vienu metu skirtinguose VŠT šilumos gamybos objektuose su keliomis „Eko-Term“ darbuotojų komandomis. Bandymų metu VŠT katilus kūreno įvairiais režimais bei rezervine kuro rūšimi. Siekiant patikrinti ne tik dujų deginimo metu išsiskiriančias emisijas buvo deginamas ir mazutas.

„Dalį matavimų „Eko-Term“ laboratorijos darbuotojai pagal standarto reikalavimus atliko įlipę į mūsų kaminus ir juose išbuvo po 4-6 valandas. Visų šių bandymų procesas pareikalavo itin koordinuoto mūsų darbuotojų komandos darbo. Džiugu, kad bandymai buvo atlikti operatyviai ir net viena diena trumpiau nei buvo prognozuota. Jų metu šilumos gamybos ir tiekimo procesas mūsų klientams nebuvo nutrauktas“, – apie AMS bandymų vykdymą pasakoja Miroslavas Mečkovskis.

Gamybos vadovas džiaugiasi, kad nepriklausomų ekspertų atlikti bandymai parodė, jog bendrovės AMS veikia stabiliai ir yra parengtos operatyviai reaguoti į dūmų emisijų pokyčius. Tai įrodo, kad nuosekliai prižiūrėdama šias sistemas, bendrovė atsakingai vykdo įsipareigojimus aplinkosaugai.

VŠT generalinio direktoriaus Gerimanto Bakano teigimu, aplinkos apsaugos ir išmetamųjų emisijų stebėsenos klausimas tampa vis aktualesnis, nes pagal naują Europos Parlamento ir Europos Tarybos direktyvą „Dėl pramoninių išmetamų teršalų (taršos integruotos prevencijos ir kontrolės) nuo 2020 metų liepos 1 dienos NOx (azoto oksidų) leistina norma sumažinta net tris kartus.

„Atsižvelgdama į griežtėjančius reikalavimus aplinkosaugai, mūsų įmonė ir toliau tikslingai investuos į šilumos gamybos procesų optimizavimą. Šias normas jau šiandien atitinka net šeši iš septynių pagrindinės elektrinės vandens šildymo katilų“, – teigia VŠT vadovas Gerimantas Bakanas.

Jo teigimu, vien minėtų šilumos gamybos objektų – kaminų dūmų emisijų monitoringo sistemų tikrinimas bendrovei kainavo apie 90 tūkst. eur. Iš viso per pastaruosius metus gamybos įrenginių modernizavimo projektams, susijusiems su aplinkosauga, VŠT skyrė apie 6,34 mln. eurų, ateinančiais metais bendrovė skirs dar 1,32 mln. eurų.

VŠT primena, kad jos eksploatuojamos termofikacinės elektrinės, esančios miesto pietvakarinėje dalyje, kaminų dūmai neturi būti klaidingai siejami su šaltuoju metų laiku mieste kartais jaučiamu smogu – šioje VŠT elektrinėje ir kituose šilumos gamybos objektuose naudojamos išmetamųjų garų perdirbimo technologijos užtikrina švarią ir ekologišką šilumos gamybą.