Gyventojai jau gali teikti paraiškas daugiabučio vidaus šildymo ir karšto vandens sistemų modernizavimui

2019-11-29

Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) paskelbė kvietimą teikti paraiškas mažajai renovacijai. BETA priima paraiškas daugiabučių namų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemų modernizavimui. Pagal šį kvietimą planuojantiems diegti energinio efektyvumo didinimo priemones numatyta 30 proc. valstybės parama. Paraiškos priimamos visuose BETA regioniniuose padaliniuose iki 2019-ųjų gruodžio 31 dienos.

Skaitykite daugiau: https://www.delfi.lt/partnerio-turinys/naujienos/startuoja-mazoji-renovacija-priimamos-paraiskos-silumos-punktu-ir-sildymo-sistemu-modernizavimui.d?id=82889371

Gyventojai, siekiantys gauti valstybės paramą, gali keisti elevatorinius šilumos punktus į naujus automatizuotus šilumos punktus ar atnaujinti senus susidėvėjusius automatinius šilumos punktus, kurie automatiškai nepalaiko užduotos karšto vandens temperatūros pastato vidaus karšto vandens tiekimo sistemoje.

Taip pat valstybės parama bus skiriama ir tokioms priemonėms kaip radiatorių keitimas, termostatinių ventilių įrengimas, vamzdynų keitimas, individualių šilumos apskaitos prietaisų ar šilumos daliklių sistemos įrengimas, išmaniosios apskaitos, įgalinančios vienalaikį rodmenų nuskaitymą iš daliklių ir karšto vandens skaitiklių butuose, diegimas ir kt.

Platus pareiškėjų spektras

„Paraiškos teikėjų ratas gali būti labai platus, tačiau išskyrėme pagrindines pareiškėjų grupes – daugiabučių bendrojo naudojimo objektų valdytojai arba savivaldybės paskirti energinio efektyvumo didinimo programos įgyvendinimo administratoriai ir daugiabučio namo butų savininkai. Nesvarbu kas būtų pareiškėjas ir prašoma suma, kompensavimo suma visiems yra vienoda – 30 proc. nuo visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų“, – paaiškina Marius Narmontas, Aplinkos viceministras.

Mažosios renovacijos kvietime numatyta 5 mln. eurų suma finansuoti pateikus projektus. Anot Valiaus Serbentos, programą administruojančios BETA direktoriaus, mažosios renovacijos projektas yra kur kas pigesnis, nei viso namo atnaujinimas, todėl gali būti patrauklus didžiajai daliai daugiabučių gyventojų.

Subalansuos šilumos paskirstymą

„Senos statybos daugiabučių gyventojai dažnai skundžiasi, kad vieni butai šyla, kiti šąla, ir didžiausia problema ta, kad gyventojai patalpose negali turėti tokios temperatūros, kokios norėtų. Tokiuose daugiabučiuose šilumos skirtumas tarp žemiausio ir viršutinio aukšto gali siekti net iki 10 laipsnių Celsijaus. Nepaisant to, visi buto gyventojai moka vienodas sąskaitas už šildymą, bet gyvena skirtingomis komforto sąlygomis. Šią problemą padės išspręsti mažoji renovacija, kurios metu atnaujintas pastato šilumos punktas padės subalansuoti šilumos tiekimą visiems butams“, – paaiškina BETA direktorius. Ekspertas skaičiuoja, kad tokia renovacija padėtų pasiekti nuo 15 iki 20 proc. šilumos sutaupymų. Sutvarkius inžinerines sistemas, gyventojams pageidaujant, ateityje būtų galima pasinaudoti valstybės parama sienoms apšiltinti. Skaičiuojama, kad kompleksinė daugiabučio renovacija yra brangesnė ir kainuoja apie 200 eurų kv. m., o mažosios renovacijos projektas kainuoja kur kas pigiau, jo kaina priklauso nuo šilumos punkto galingumo.

Daugelio sistemų būklė avarinė

Valdas Lukoševičius, Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos prezidentas tikisi aktyvaus gyventojų dalyvavimo teikiant mažosios renovacijos projektų paraiškas valstybės finansavimui gauti. Anot jo, šilumos tinklų modernizavimas yra neišvengiamas žingsnis visuose senos statybos daugiabučiuose.

„Daugelyje daugiabučių šilumos sistemos yra labai nepatikimos būklės, kelia avarijos riziką. Dėl to anksčiau ar vėliau juos reikės atnaujinti. Kadangi dabar tam skiriama ir valstybės parama, todėl tai yra geriausias laikas tai padaryti“, – sako Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos prezidentas.

Pašnekovas priduria, kad vykdant mažąją renovaciją gyventojai gali įsirengti ir individualias šilumos reguliavimo sistemas, kurios leidžia šilumą vartoti pagal savo poreikius ir taip pasiekti dar didesnius sutaupymus.

V. Lukoševičius prognozuoja, kad mažoji renovacija paskatins ir didžiosios renovacijos mastus: „Įgyvendinus mažą projektą ir atnaujinus šilumos sistemą, gali būti, kad kils noras atnaujinti ir visą namą. Jau iš praktikos pastebime, kad renovacijos procesas paskatina žmones bendrauti, pasitikėti vieni kitais, todėl gali būti, kad mažas namo atnaujinimo projektas išsivystys į didesnės apimties – viso namo renovaciją.“

BETA duomenys rodo, kad nuo 2013 m. yra atnaujinta 2350 daugiabučių namų, o dar 427 daugiabučiai yra renovuojami. Paraiškos mažajai renovacijai priimamos visuose BETA regioniniuose padaliniuose iki 2019 m. gruodžio 31 dienos.

Daugiau informacijos: http://www.betalt.lt

Kitos naujienos