Skolų už šildymą gali ir daugėti

2021-10-19

Straipsnis publikuotas ukzinios.lt

Šildymo mokesčiams brangstant, tikėtina kad gali daugėti ir ukmergiškių, įsiskolinusių už šias paslaugas. UAB „Ukmergės šiluma“ duomenimis, šiuo metu per 30 vartotojų už paslaugas nemoka daugiau nei dvejus metus.

UAB „Ukmergės šiluma“ iš viso aptarnauja 7300 vartotojų.

Pasak įmonės direktoriaus Vydo Paknio, šiuo metu yra 614 pradelstų skolų už 3 mėnesius. 97 proc. visų skolininkų sudaro gyventojai, buitiniai vartotojai. Ir tik mažąją dalį – juridiniai asmenys.

Pasiteiravus, kokios yra tendencijos (ar skolininkų daugėja, ar mažėja, lyginant su ankstesniais metais), direktorius nurodė, kad pastaraisiais metais skolų lygis nesikeičia.

Ilgalaikių skolininkų nėra daug – 30 vartotojų nemoka daugiau nei dvejus metus. Ilgiausias nemokėjimo laikotarpis, pasak įmonės vadovo, siekia dešimtmetį, tačiau tai nėra dažnas reiškinys. „Yra nemokėjusių ir po dešimt, ir po penkerius metus, bet vienetai“, – sakė V. Paknys.

Pasak jo, su skolininkais kovojama įvairiais būdais – jiems primenama telefono skambučiais, raštiškais raginimais, registruotais laiškais. Pasiūloma sudaryti išsimokėjimo grafikus. Jei visa tai negelbsti, pasitelkiamas teismas ir antstoliai. „Visos ilgalaikės arba didesnės skolos yra pateikiamos teismui, priteisus antstoliai jas išieško“, – sakė direktorius.

Pasidomėjus, kokios dar priemonės galimos, ar galima nutraukti šildymo tiekimą, V. Paknys paaiškino: „Šildymo tiekimo nutraukimas negalimas pagal įstatymą, nutraukiamas tik karšto vandens tiekimas, jei vartotojas tokį turėjo.“ Galimas ir turto areštavimas, tačiau, pati įmonė tokios priemonės netaiko – tai yra antstolių prerogatyva.

Kadangi pagal prognozes šiemet šildymas brangs net iki 30 proc., natūralu, kad daugiau žmonių gali susidurti su finansų nepritekliumi šildymo kaštams padengti.

Nors skurdžiausiai gyvenantieji gali kreiptis kompensacijos į rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrių arba seniūnijose, vis tik ir vos didesnes pajamas gaunantiems, tačiau negaunantiems kompensacijų asmenims ar šeimoms, gali pritrūkti pinigų susimokėti už šildymą.

Paklausus, ar dėl šios situacijos nepadaugės skolininkų, direktorius sakė, kad „prognozuojamas dalinis padidėjimas“. Tačiau bus ieškoma geranoriškų sprendimų. „Vartotojui prašant taikysim mokėjimo atidėjimą, konsultuosim kompensacijų ir šilumos energijos taupymo klausimais“, – informavo V. Paknys.

Vilniuje jau taikoma praktika, kai gyventojai už šildymą gali mokėti dalimis. O kaip Ukmergėje? Pasak V. Paknio, mokėjimas dalimis, esant prašymui, „ir dabar pas mus yra taikomas bei sunkiau besiverčiantiesiems siūlomas“. Jis informavo, kad vartotojai didesnes sumas gali mokėti dalimis, sudarius su įmone mokėjimo grafiką.

https://www.ukzinios.lt/gyvenimas/aktualijos/24389-skolu-uz-sildyma-gali-ir-daugeti