Slapukais vadinami informacijos elementai, perkeliami iš interneto svetainės į jūsų kompiuterio standųjį diską. Tai nedideli informacijos failai, kurie leidžia interneto svetainėms išsaugoti ir vėl pasiekti informaciją apie naudotojo naršymo įpročius. Slapukus naudoja dauguma interneto svetainių, nes jie yra viena iš daugybės priemonių, kurios padeda pritaikyti interneto turinį prie naudotojų poreikių. Slapukai leidžia interneto svetainėms teikti prie naudotojų poreikių pritaikytas paslaugas (pavyzdžiui, įsimenant prisijungimo duomenis, išlaikant pirkinius pirkinių krepšelyje arba rodant tik konkretų naudotoją dominantį turinį).
Savivaldybės modernizuos šilumos ūkius – sulaukta 67 paraiškų iš visos Lietuvos
LR Energetikos ministerijos pranešimas, 2026 m. gegužės 19 d.
Pasibaigus Energetikos ministerijos inicijuotam kvietimui modernizuoti mažose centralizuoto šilumos tiekimo sistemose esančius nusidėvėjusius šilumos gamybos įrenginius, Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) sulaukė 67 paraiškų iš 28 savivaldybių. Bendra planuojamų projektų vertė – 37,1 mln. eurų, iš kurių prašoma valstybės paramos dalis sudaro 10,8 mln. eurų, likusi dalis – šilumos tiekimo įmonių nuosavos investicijos.
Didžiausias aktyvumas buvo Vilniaus rajono savivaldybėje – pateiktos 8 paraiškos; 5 paraiškas pateikė Kretingos rajono savivaldybė, po 4 – iš Raseinių rajono bei Šilutės rajono savivaldybių. Šia paramos priemone siekiama modernizuoti nusidėvėjusius ir neefektyvius šilumos gamybos įrenginius savivaldybėse, mažinti priklausomybę nuo iškastinio kuro bei sudaryti sąlygas gyventojams ateityje mokėti mažesnę šilumos kainą.
„Pirmą kartą inicijuotas toks kvietimas parodė, kad regionų šilumos tiekimo įmonės yra pasirengusios investuoti į modernesnius ir efektyvesnius šilumos gamybos sprendimus. Įgyvendinti projektai prisidės ne tik prie priklausomybės nuo iškastinio kuro mažinimo, bet svarbiausia prie mažesnių šildymo sąskaitų gyventojams. Ypač džiugu, kad skiriant 10,8 mln. eurų valstybės paramą pavyko pritraukti daugiau nei tris kartus didesnę bendrą investicijų apimtį. Tai ypač svarbu rajoninėms katilinėms, kuriose iki šiol modernizavimui trūko lėšų, tai rodo, kad savivaldybės ir šilumos tiekimo įmonės tiki šių sprendimų ilgalaike ekonomine nauda“, – sako energetikos viceministrė Edita Gudauskienė.
Pagal pateiktas paraiškas daugiausia planuojama įrengti vandens šildymo katilus, naudojančius medienos skiedrą ir kitą biokurą. Įgyvendinant projektus planuojama įrengti apie 60,5 MW efektyvių šilumos gamybos iš atsinaujinančių energijos išteklių pajėgumų. Tikimasi, kad dalyje savivaldybių tai leis galutines šilumos kainas gyventojams sumažinti apie 15–20 proc.
Finansavimas bus skirtas naujiems šilumos gamybos įrenginiams, kurių šiluminė galia neviršija 3 MW. Vienam projektui bus skiriama iki 300 tūkst. eurų finansavimo, o pareiškėjai privalės prisidėti ne mažiau kaip 55 proc. nuosavų lėšų.
Kitos naujienos
AB „Panevėžio energija“ nuosekliai įgyvendina šilumos tinklų modernizavimą ir stiprina tiekimo patikimumą. 2026 metais bendrovė atnaujins daugiau nei 4 km šilumos tiekimo vamzdynų Panevėžio mieste ir rajone, Kėdainiuose, Rokiškyje ir Zarasuose.
Pasibaigus šildymo sezonui ir sumažėjus šilumos poreikiui, gegužę taip pat mažėja ir šilumos bei karšto vandens kainos. Klaipėdos ir Gargždų gyventojams jos yra mažiausios šalyje.