Slapukais vadinami informacijos elementai, perkeliami iš interneto svetainės į jūsų kompiuterio standųjį diską. Tai nedideli informacijos failai, kurie leidžia interneto svetainėms išsaugoti ir vėl pasiekti informaciją apie naudotojo naršymo įpročius. Slapukus naudoja dauguma interneto svetainių, nes jie yra viena iš daugybės priemonių, kurios padeda pritaikyti interneto turinį prie naudotojų poreikių. Slapukai leidžia interneto svetainėms teikti prie naudotojų poreikių pritaikytas paslaugas (pavyzdžiui, įsimenant prisijungimo duomenis, išlaikant pirkinius pirkinių krepšelyje arba rodant tik konkretų naudotoją dominantį turinį).
Lietuvoje sausį toliau buvo švaistoma šilumos energija
„Lietuva už gamtines dujas yra priversta mokėti tiek pat, kiek Švedija ar Vokietija. Tiesa, neefektyviai vartodami šilumos energiją, žiemą turime plačiau atverti pinigines. Drastiškai kylant dujų kainoms, kiekviena iššvaistyta šilumos kilovatvalandė vis labiau kirs per kišenę", – sakė V. Stasiūnas.
LŠTA duomenimis, efektyviausiai šilumą sausio mėnesį vartojo Klaipėdos, Dragūnų g. 6, naujos statybos daugiabutis namas. Jo gyventojai už 1 kv. metro buto šildymą sausį vidutiniškai mokėjo 1,16 lito. 60 kv. metrų ploto buto šildymas šiame name vidutiniškai kainavo 69 litus. Daugiausia už šildymą Klaipėdoje sausį teko mokėti neekonomiško Danės g. 27 namo gyventojams, kuriems 60 kv. metrų ploto buto šildymas vidutiniškai kainavo 464 litus.
Daugiausia šilumos energijos suvartojusiu Lietuvos daugiabučiu sausio mėnesį tapo Vilniuje, Gedimino pr. 22, esantis namas. Jame 1 kv. metro buto ploto šildymui sausio mėnesį prireikė net 55 kWh šilumos energijos. Efektyviausiai šilumą vartojusio Klaipėdos, Dragūnų g. 6, namo gyventojams 1 kv. metro buto ploto šildymas tekainavo 7 kWh.
Nuo Vilniaus šilumos energijos suvartojimo „rekordininko" nedaug atsiliko ir Telšių, Birutės g. 44, namas. Jo gyventojams 1 kv. metro buto šildymas sausį vidutiniškai kainavo 10,25 lito. Už 60 kv. metrų ploto buto šildymą namo gyventojams vidutiniškai teko sumokėti net 615 litų.
Sausio mėnesį šilumos suvartojimo rodikliai daugiau nei 5 kartus skyrėsi Vilniuje ir Plungėje. Sostinės J. Tiškevičiaus g. 6 namo gyventojams už 60 kv. metrų ploto buto šildymą teko pakloti apie 467 litus. Naujo Elnių g. 27 namo gyventojams 60 kv. metrų ploto buto šildymas vidutiniškai kainavo vos 100 litų. Plungėje sename S. Neries g. 4 name 60 kv. metrų buto šildymas kainavo 439 litus, o kompleksiškai renovuoto A. Vaišvilos g. 31 namo gyventojai už to paties ploto buto šildymą mokėjo tik 75 litus.
LŠTA duomenimis, Šiaulių, Tauragės, Telšių ir Druskininkų naujuose ir neekonomiškuose daugiabučiuose šilumos suvartojimo rodikliai skyrėsi daugiau kaip 4 kartus. Prastai apšiltintų namų gyventojai Panevėžyje, Utenoje, Palangoje, Pakruojyje ir Varėnoje už šildymą mokėjo virš 3 kartų daugiau nei gyvenantieji naujuose ar renovuotuose daugiabučiuose.
V. Stasiūno teigimu, šį šildymo sezoną gyventojai dar nespėjo pajusti gamtinių dujų brangimo pasekmių – šilumos kaina Lietuvoje iki šiol skaičiuojama pagal senas dujų kainas ir yra mažesnė už savikainą. Šiuo metu vidutinė šilumos energijos kaina šalyje yra 15 ct/kWh, o savikaina siekia net 21 ct/kWh.
„Išlaidų šildymui skirtumas tarp naujos statybos ar renovuotų namų ir pasenusių daugiabučių gyventojų – milžiniškas. Kitą šildymo sezoną šilumos energijos kainos bus perskaičiuotos ir šoktelės aukštyn, todėl gyventojai jau dabar turėtų susirūpinti savo būsto apšiltinimu", – sakė V. Stasiūnas.
Šilumos suvartojimas Lietuvos daugiabučiuose per 2008 m. sausio mėn. (71.07 KB)
Kitos naujienos
Šilumos gamybos ir tiekimo procesams reikia daug elektros. Siekdama mažinti šilumos kainą ir naudoti tvariai pagamintą elektrą, „Kauno energija“ išsikėlė strateginį tikslą visą savo veiklai reikalingą elektrą pasigaminti pati. Įmonės pastatų stogus jau dengia nuosavos saulės fotovoltinės elektrinės, o Petrašiūnų elektrinėje pradėjo veikti organinio Renkino ciklo (ORC) principu veikianti turbina. Inovacija leis per metus sutaupyti apie 400 tūkst. eurų.
Viešoji įstaiga Lietuvos energetikos agentūra, vykdydama savo funkcijas ir pasitelkdama sukauptas ekspertines žinias bei patirtį, kuria ir administruoja energetikos sektoriaus duomenų bazę, renka ir sistemina energetikos sektoriaus duomenis bei atlieka jų analizę.