LUMINOR banko vyriausiojo ekonomisto Žygimanto Maurico įžvalgos

2020-10-20

Ar pastebėjote, kad prasidėjęs šildymo sezonas visiems yra „dzin“? Ir ne tik dėl to, kad šiuo metu turime svarbesnių iššūkių (COVID-19 krizė, Seimo rinkimai, 2021 metų biudžetas), tačiau ir dėl to, kad šildymo kainos šiais metais vėl eilinį kartą sumažėjo, o gyventojų pajamos – išaugo.
Nuo 2012 metų šildymo kainos Lietuvoje sumažėjo net 54%, o vidutinis darbo užmokestis – išaugo 88% (žr. grafiką). Įdomu tai, kad šildymo kainų mažėjimas, kurį pagrinde lėmė perėjimas nuo dujų prie biokuro, Lietuvoje buvo sparčiausias visoje ES (dėl šios priežasties kitose Baltijos šalyse šildymo kainos taip pat mažėjo, tačiau, pavyzdžiui, Lenkijoje kainos augo), o gyventojų pajamų augimas – taip pat sparčiausias visoje ES. Atitinkamai, namų ūkių išlaidų dalis, skiriama šildymui, Lietuvoje sumažėjo nuo 4,4% iki mažiau nei 2%, tad, priešingai nei 2012 metais, Lietuvos namų ūkiams šildymo sezonas nebėra tarsi koks su baime laukiamas „Armagedonas”.
p.s. perėjimas prie biokuro pagerino Lietuvos užsienio prekybos balansą bei pagyvino vidaus vartojimo rinką, nes sutaupytus pinigus šildymui Lietuvos gyventojai išleido pirkdami kitas prekes ar paslaugas.