Slapukais vadinami informacijos elementai, perkeliami iš interneto svetainės į jūsų kompiuterio standųjį diską. Tai nedideli informacijos failai, kurie leidžia interneto svetainėms išsaugoti ir vėl pasiekti informaciją apie naudotojo naršymo įpročius. Slapukus naudoja dauguma interneto svetainių, nes jie yra viena iš daugybės priemonių, kurios padeda pritaikyti interneto turinį prie naudotojų poreikių. Slapukai leidžia interneto svetainėms teikti prie naudotojų poreikių pritaikytas paslaugas (pavyzdžiui, įsimenant prisijungimo duomenis, išlaikant pirkinius pirkinių krepšelyje arba rodant tik konkretų naudotoją dominantį turinį).
Valstybės kontrolė: pagal dabartinį tempą visų energetiškai neefektyvių daugiabučių modernizacija būtų baigta po 100 metų
LR Valstybės kontrolės 2020 m. sausio 21 d. pranešimas
Daugiabučių namų modernizavimo procesą būtina tobulinti, siekiant efektyvesnio ir sklandesnio šių namų atnaujinimo, spartesnio šiluminės energijos taupymo bei didesnio savininkų įsitraukimo į daugiabučių namų modernizavimą, rodo aukščiausiosios audito institucijos – Valstybės kontrolės – atlikto audito „Daugiabučių namų atnaujinimas (modernizavimas)“ rezultatai.
Šiuo metu Lietuvoje yra apie 38 tūkst. daugiabučių namų, iš kurių 90 proc. – pastatyti iki 1993 m. – yra energetiškai neefektyvūs ir turėtų būti modernizuojami. Pagal Vyriausybės patvirtintą Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą numatyta iki šių metų pabaigos modernizuoti 4 000 daugiabučių namų, tačiau per visą programos laikotarpį (2005–2018 m.) buvo atnaujintas tik 2 941 daugiabutis. „Net jeigu pavyktų iki šių metų pabaigos renovuoti visus planuotus 4 000 daugiabučių, vertinant visą daugiausiai šiluminės energijos suvartojančių daugiabučių skaičių, pagal dabartinius tempus visi namai bus modernizuoti tik po šimto metų“, – sako Tadas Čiblys, Valstybės kontrolės Ekonomikos audito departamento vyriausiasis valstybinis auditorius.
Kaip rodo audito rezultatai, Aplinkos ministerijos taikoma daugiabučių namų modernizavimo projektų atranka neužtikrina, kad valstybės paramą gautų daugiausiai šiluminės energijos sutaupantys projektai. Iki 2019 m. liepos mėn. 35 proc. 2013 m. savivaldybių atrinktų neefektyviausių daugiabučių namų nebuvo atnaujinti dėl savininkų nepritarimo modernizavimui.
Pasak auditorių, dėl investicijų planų parengimo trūkumų 78 proc. paraiškų grąžinta tikslinti, jų neištaisius, vidutiniškai apie trečdalis kasmet yra atmetama. Be to, trečdalio Būsto energijos taupymo agentūros 2016–2018 m. atliktų patikrinimų metu buvo nustatyta, kad modernizavimo darbai vykdomi su trūkumais.
Siekiant užtikrinti daugiabučių namų modernizavimo proceso tęstinumą, įgyvendinus šio audito rekomendacijas, padidėtų butų ir kitų patalpų savininkų įsitraukimas į daugiabučių namų modernizavimą, būtų užtikrinamas sklandus daugiabučių namų modernizavimo procesas, o tai leistų padidinti sutaupytos šiluminės energijos kiekį.
Valstybinio audito ataskaita: Daugiabučių namų atnaujinimas (modernizavimas)
Infografikas: DAUGIABUČIŲ NAMŲ MODERNIZAVIMO PROCESĄ BŪTINA TOBULINTI
Daugiau informacijos:
www.vkontrole.lt
Tadas Čiblys
Ekonomikos audito departamento vyriausiasis valstybinis auditorius,
tel. (8 5) 266 6834,
el. p. tadas.ciblys@vkontrole.lt
Kitos naujienos
Šilumos gamybos ir tiekimo procesams reikia daug elektros energijos. Siekdama mažinti šilumos kainą ir naudoti tvariai pagamintą elektrą, „Kauno energija“ išsikėlė strateginį tikslą visą savo veiklai reikalingą elektrą pasigaminti pati.
Energijos vartojimo efektyvumo didinimas – vienas iš Europos Sąjungos prioritetų ir vienas Nacionalinės energetinės nepriklausomybės strategijos tikslų. Pagal naujos redakcijos Energijos vartojimo efektyvumo direktyvos nuostatas, kurios šiuo metu perkeliamos į Lietuvos teisės aktus, sudaryti energijos sutaupymo susitarimus netrukus privalės visos valstybės bei savivaldybių valdomos įmonės.
Lietuvos energetikos agentūros (LEA) vadovė sako, kad šių metų šildymo sezono metu energijos – tiek elektros, tiek šilumos – kainos bus stabilios.