Kauno energijai skirta tarptautinė klimato premija – už pasiekimus modernizuojant šilumos ūkį

2019-10-29

Spalio 24-25 dienomis Reikjavike (Islandija) įvyko pirmoji tarptautinė Tvaraus centralizuoto energijos tiekimo konferencija. Konferencijoje padaryti pranešimai atspindėjo naujausias centralizuoto šilumos ir vėsumos tiekimo technologijas, reikalingos infrastruktūros vystymo kryptis, reguliavimo, kainodaros bei kitus susijusius aspektus. Platesnė informacija apie renginį: www.euroheat.org ir www.sdec.is  

Lietuvos centralizuoto šilumos tiekimo įmonių pasiekimus, keičiant iškastinį kurą atsinaujinančiu biokuru pristatė Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos prezidentas Valdas Lukoševičius savo pranešime „Greita ir plati atsinaujinančių išteklių skvarba Lietuvos centralizuoto šilumos tiekimo sektoriuje“ (pranešimo skaidres galima rasti ČIA)

Konferencijos metu jau 6 kartą buvo įteiktos Tarptautinės centralizuoto energijos tiekimo ir klimato premijos (angl. Global District Energy Climate Awards), kurios buvo įsteigtos 2009 metais, pasirašius COP15 susitarimą. Apdovanojimų tikslas – įvertinti ir pagerbti pastangas, iliustruojančias centralizuoto energijos tiekimo sistemų galimybes ir jų svarbą siekiant švarios bei tvarios energetikos. Premijos skiriamos tarptautinių organizacijų atstovų sprendimu. Tarp jų – Tarptautinė energetikos agentūra, Jungtinių tautų aplinkai draugiškų miestų organizacija, Europos ir pasaulio centralizuoto energijos tiekimo asociacijos. Premijos laureatai buvo atrinkti iš įvairių pasaulio vietovių, kur pastaraisiais metais pademonstruota lyderystė, įgyvendinant švarios ir tvarios energetikos sprendinius.   

„Modernizacijos“ kategorijoje nugalėtoju pripažinta AB „Kauno energija“, kurios eksploatuojamoje Kauno miesto centralizuoto šilumos tiekimo sistemoje per kelerius pastaruosius metus gamtinių dujų sunaudojimas radikaliai sumažėjo – nuo 95% iki 10%, o atsinaujinančiųjų išteklių naudojimas padidėjo nuo 3% iki 90%. Atitinkami sumažėjo CO2 emisija. Jeigu tai būtų mažas miestelis, kuriam užtenka vienos katilinės – tai nepadarytų didelio įspūdžio, tačiau tas faktas, kad tai buvo įgyvendinta Kaune, kuriame centralizuotai šiluma aprūpinama beveik 120 tūkst. vartotojų, o gyventojų skaičius beveik 300 tūkst., padarė didžiulį įspūdį specialistams ir jie šiuos pasiekimus pripažino išskirtiniais.   

Įteikiant apdovanojimą AB „Kauno energijos“ atstovams Atrankos komisijos pirmininkas Robin Wiltshire stebėjosi tokiais mastais bei tempais, o kartu sveikai pavydėjo, nes jo gimtojoje Jungtinėje Karalystėje šie procesai tik prasideda. Apdovanojimą bendrovei įteikė Lietuvos garbės konsulas Islandijoje Andres Magnusson ir asociacijos „Euroheat&Power“ vadovai. Apdovanojimų ceremoniją galima pamatyti www.districtenergyaward.org

Lietuvos šilumos tiekėjų asociacija džiaugiasi savo nario pasiekimais bei įvertinimu ir sveikina visą AB „Kauno energija“ kolektyvą, Kauno miesto savivaldybę, valdžios įstaigų atstovus, verslo partnerius ir visus prisidėjusius, kad Kaunas taptų lyderiu ir pavyzdžiu, kaip reikia spręsti klimato kaitos problemas, kuriant žmonėms ir aplinkai draugišką energetiką.   

Šį kartą simboliškai apdovanota AB „Kauno energija“, tačiau tai įvertinimas ir kitiems Lietuvos miestams, kuriuose šilumos gamybai naudojamas daugiausiai biokuras. Tai ne tik globalių problemų sprendimas, bet ir didesnis efektyvumas, pigesnė šiluma, nauda šalies ekonomikai ir  naujos eksporto galimybės. Tai pavyzdys, kai ekspertų, verslininkų, praktikų ir valdžios atstovų bei politikų supratimas bei sutarimas davė labai gerų vaisių Lietuvos žmonėms. Nors pradžioje būta įvairių nuomonių, reikėjo įveikti daug pasipriešinimo, abejonių ar neveiklumo. Tegul šis įvertinimas būna pamoka ir paskata gilintis į šilumos ūkio reikalus iš esmės, atskirti siaurą trumpalaikį interesą nuo esminių tikslų, o suradus teisingus kelius ryžtingai jais eiti.

Daugiau informacijos taip pat rasite: AB „Kauno energija“ 2019-10-28 d. pranešime spaudai