Slapukais vadinami informacijos elementai, perkeliami iš interneto svetainės į jūsų kompiuterio standųjį diską. Tai nedideli informacijos failai, kurie leidžia interneto svetainėms išsaugoti ir vėl pasiekti informaciją apie naudotojo naršymo įpročius. Slapukus naudoja dauguma interneto svetainių, nes jie yra viena iš daugybės priemonių, kurios padeda pritaikyti interneto turinį prie naudotojų poreikių. Slapukai leidžia interneto svetainėms teikti prie naudotojų poreikių pritaikytas paslaugas (pavyzdžiui, įsimenant prisijungimo duomenis, išlaikant pirkinius pirkinių krepšelyje arba rodant tik konkretų naudotoją dominantį turinį).
Gamtinių dujų rinkoje atmosfera kaista
Straipsnis publikuotas 2022 m rugpjūčio 4 d. www.aidas.lt aut. Žygimantas Mauricas
Europai ruošiantis (labai) tikėtinam gamtinių dujų kranelio užsukimui iš Rusijos, gamtinių dujų rinkoje atmosfera kaista. Gamtinių dujų kaina 2022 m. liepos mėn. (Nyderlandų TTF prekybos taške) išaugo iki rekordinių 172 EUR/MWh, o ateities sandoriai sufleruoja, kad šią žiemą dujų kaina Europoje sieks 188 EUR/MWh t.y. bus du kartus didesnė nei praeitą žiemą ir net 10 kartų didesnė nei 2019-20 metų žiemą (žr. grafiką).
.jpg)
Ateityje dujų kainos turėtų mažėti (Europai surandant alternatyvių tiekėjų), tačiau jos kelerius metus išliks aukštesnės, lyginant su 2018-2020 metų kainomis. Aukštos dujų kainos taip pat didins ir elektros kainas (2022 m. liepos mėn. elektros kainos Lietuvoje pasiekė rekordines aukštumas ir siekė 305 EUR/MWh), o šią žiemą galime sulaukti naujų rekordų – ypač jei žiema bus šalta.
Gamtinių dujų kainas gali sumažinti ženklesnis paklausos kritimas (būtent todėl Europos Komisija ragina mažinti gamtinių dujų vartojimą bendrijoje) ir/arba šilta žiema, tačiau perspektyvų dėl atsinaujinančio gamtinių dujų tiekimo iš Rusijos nėra daug, nes labai tikėtina, kad Rusija bandys daryti viską, kad sukeltų kuo didesnę energetinę ir ekonominę krizę Europoje, tokiu būdu bandydama nukreipti Europos dėmesį nuo karo Ukrainoje (t.y. Rusija naudoja energetiką kaip hibridinio karo įrankį).
Jei Europa šią žiemą atlaikys Rusijos spaudimą – ateityje bus lengviau (dujų kaina mažės). Rusijos situacija yra priešinga: kuo ilgiau tęsis energetinis ir ekonominis karas su Europa bei karas su Ukraina – tuo Rusijos ekonomikai bus prasčiau (Rusija praras Europos bei kitų šalių rinkas, o alternatyvūs pirkėjai pvz. Kinija, reikalaus didelių nuolaidų, taip pat išaugs transportavimo kaštai). Tad Europai reikia pakentėti, išlaikyti vienybę ir po šaltos žiemos sulauksime šviesaus pavasario, o Rusija vis giliau klimps į kai ką rudesnio nei molis.
Kitos naujienos
Žiemą peržiemojome, peržiemosime ir pavasarį – juokauja panevėžiečiai, nuo šalčio butuose ir darbovietėse besigindami pledais bei vilnonėmis kojinėmis.

Nors daugelis sovietmečio reliktų jau nugrimzdo į praeitį, deja, kai kurie elementai vis dar sutinkami Lietuvos daugiabučiuose. Vienas tokių – šildymo (tiksliau, nešildymo) tvarka.