Europoje dujos pinga, bet ar pigs Lietuvoje?

2022-09-27

Europoje dujų saugyklos pildosi, o dujų kaina mažėja. Aiškinamasi, kaip bus dėl dujų kainos Lietuvoje ir ar pingančios dujos galėtų atpiginti elektros energiją.

Apie tai – LNK pokalbis su Lietuvos energetikos agentūros direktoriaus pavaduotoja Agne Bogočiute.

– Ar dujų pigimas Europos rinkoje yra naudingas ir mums Lietuvoje?

– Taip. Matome, kad per praėjusią savaitę dujos pigo apie 9 proc. Reikėtų žengti žingsnį atgal ir pasakyti, kad, kol vyksta karas Ukrainoje, kol vyksta Rusijos energetinis šantažas visoje Europoje, stabilumo šiuo atveju būtų per drąsu tikėtis. Buvo baiminamasi, kad dėl paskelbtos mobilizacijos dujų kaina šoktelės, bet matoma, kad tik tą dieną. Kitą dieną jau nusileido. Kainų žemėjimą lemia ir tai, kad Europos dujų saugyklos užsipildžiusios beveik 87 proc.

– Tačiau Inčukalnis užpildytas tik kiek daugiau nei pusę.

– Taip. Tačiau Lietuva savo kiekį pasidėjusi ir gali būti rami. Lietuva jau seniai diversifikavusi savo ūkį. Mes turime pasidėję Inčukalnyje, yra užsakyti laivai SGD terminale, jis veikia beveik 90 proc. pajėgumu. Skelbiama, kad rugsėjo 27 d. pradės veikti „Baltic Pipe“ jungtis, t.y. iš Norvegijos į Lenkiją. Tai padidins mūsų regiono saugumą.

– Ar įmanoma stabilesnė mažesnė dujų kainos riba?

– Tikrai būtų per drąsu prognozuoti stabilizaciją neramiu laikotarpiu. Šiuo metu jos tikrai mažėja. „Goldman Sachs“ prognozuoja, kad spalį ar lapkritį turėtų pasiekti apie 100 eurų ribą, bet tai tik prognozės.

Skaityti daugiau: https://www.diena.lt/naujienos/verslas/ekonomika/europoje-dujos-pinga-bet-ar-pigs-lietuvoje-1096650

Kitos naujienos