Ekonomikos komiteto pranešimas: „Biokuro rinkoje – geros naujienos“

2022-11-24

2022 m. lapkričio 23 d. pranešimas žiniasklaidai

Šiandien Seimo Ekonomikos komitetas atliko parlamentinę kontrolę dėl padėties biokuro rinkoje. Paaiškėjo, kad šiuo metu biokuro kaina biržoje sumažėjo iki 35 Eur/kW nuo 50 Eur/kW. Tam įtakos turėjo mažėjančios gamtinių dujų kainos, sukaupti dideli kiekiai biokuro atsargų, taip pat nesudaromi ilgalaikiai kontraktai biokuro tiekimui. Pažymėtina, kad ilgalaikių kontraktų nebuvimas teikia vilties, kad likęs biokuro kiekis bus nupirktas mažesne rinkos kaina.

Ekonomikos komiteto pirmininkas Kazys Starkevičius akcentavo, kad praeityje baltarusiškas ir rusiškas biokuras sudarydavo apie 1/3 visos biokuro rinkos ir darydavo didelę įtaką biokuro kainoms, o netekus šio tiekimo, buvo stebimas staigus biokuro kainų kilimas. Vyriausybės sprendimu aktyvavus Valstybinės miškų urėdijos rezervą, gaminant biokurą buvo užtikrinta, kad biokuro kainos rinkose būtų stabilizuotos ir nedidėtų.

Valstybinės energetikos reguliavimo tarnybos atstovas pažymėjo, kad šį šildymo sezoną greičiausiai bus išvengta drastiškų biokuro kainų šuolių, ir tai reikšmingai nepaveiks šilumos kainų gyventojams, bet, akcentavo pranešėjas, jau šiuo metu reikia galvoti apie apsirūpinimą biokuru kitam šildymo sezonui. Be to, buvo atkreiptas dėmesys į tai, kad pradėjus veikti Vilniaus kogeneracinei elektrinei, biokuro paklausa gali išaugti, ir tai gali daryti įtaką biokuro kainoms biržoje.

Lietuvos šilumos tiekėjų asociacija iškėlė idėją steigti biokuro rezervą, kuris sudarytų apie 20/30 procentų šalies biokuro poreikio ir užtikrintų šilumos teikimą, susidarius ekstremaliai situacijai. Valstybinė miškų urėdija informavo, kad šiuo metu jau yra sukauptas biokuro rezervas, kuris šiuo metu siekia apie 20 procentų būtino poreikio.

Energetikos ministerija pabrėžė, kad jau dabar yra įgyvendinti teisės aktų pakeitimai, kurie duoda apčiuopiamos naudos, pavyzdžiui, šilumos tiekimo įmonės yra įpareigotos deginti tam tikrą kiekį prastesnės  kokybės biokuro, kuris yra daug pigesnis.

Komiteto pirmininkas K. Starkevičius klausymų pabaigoje apibendrino situaciją biokuro rinkoje ir akcentavo, kad būtina vengti biokuro kainų šuolių biržoje, o tai reikėtų valdyti „darant valstybės intervencijas“, pavyzdžiui, pasitelkiant Valstybinę miškų urėdiją. K. Starkevičius taip pat pažymėjo, kad jau dabar būtina vertinti, kokią įtaką biokuro kainoms turės Vilniaus kogeneracinės jėgainės darbo pradžia, taip pat vertinti galimybes pigiai ir stabiliai apsirūpinti biokuru ateinantį šildymo sezoną.