Slapukais vadinami informacijos elementai, perkeliami iš interneto svetainės į jūsų kompiuterio standųjį diską. Tai nedideli informacijos failai, kurie leidžia interneto svetainėms išsaugoti ir vėl pasiekti informaciją apie naudotojo naršymo įpročius. Slapukus naudoja dauguma interneto svetainių, nes jie yra viena iš daugybės priemonių, kurios padeda pritaikyti interneto turinį prie naudotojų poreikių. Slapukai leidžia interneto svetainėms teikti prie naudotojų poreikių pritaikytas paslaugas (pavyzdžiui, įsimenant prisijungimo duomenis, išlaikant pirkinius pirkinių krepšelyje arba rodant tik konkretų naudotoją dominantį turinį).
Didinamas elektros sistemos atsparumas: įrenginėjamas vienas svarbiausių energetikos projektų

2022 m. birželio 29 d. LR energetikos ministerijos pranešimas.
Vilniaus transformatorių pastotėje šiandien oficialiai pradėti vieno svarbiausių energetikos projektų nacionalinio saugumo prasme – 200 MW baterijų sistemos – įrengimo darbai. Jei elektros sistemoje įvyktų avarija, šios baterijos vos per kelias sekundes galės pradėti tiekti energiją ir atnaujinti energijos tiekimą visoje Lietuvoje.
Energetikos ministras Dainius Kreivys sako, jog projektas žymi naują kokybinį tinklo atsparumo lygį ir padės Lietuvai įgyvendinti vieną svarbiausių uždavinių iki sinchronizacijos – galimybę dirbti izoliuotu režimu, t.y., savarankiškai.
„Pradedami statyti įrenginiai padės užtikrinti mūsų elektros sistemos stabilumą ir patikimumą įvykus trikdžiams, tiek veikiant kontinentinės Europos tinkle, tiek veikiant savarankiškai, – sako ministras. – Karas Ukrainoje tik dar kartą parodė visiškos energetinės nepriklausomybės būtinybę, tad su baterijų įrengimo pradžia liudijame dar vieno energetinei nepriklausomybei svarbaus etapo pradžią. Esame pasiruošę bet kokiems veiksmams prieš mūsų elektros energijos sistemą“.
Iš viso Lietuvoje bus įrengti keturios 50 MWh talpos baterijos – Vilniuje, Šiauliuose, Alytaus bei Utenos rajonuose elektros transformatorių pastotėse.
Planuojama, kad projektas bus baigtas iki šių metų pabaigos. Po sinchronizacijos su kontinentinės Europos tinklais energijos ši sistema prisidės prie sparčios augančių atsinaujinančių energijos šaltinių integracijos – galės kaupti saulės ir vėjo elektrinių energiją, o esant jos poreikiui perduoti ją atgal į tinklą.
Pagal moderniausias energijos kaupimo įrenginių ličio jonų technologijas pagamintos įrenginiai yra pirmieji ne tik Lietuvoje ar Baltijos šalyse. Ši 200 MW ir 200 MWh suminės galios ir talpos Lietuvos energijos kaupimo įrenginių sistema viena didžiausių ir viena pirmųjų Europoje.
Projekto vertė – 109 mln. eurų, didžiąją dalį finansuoja Europos Sąjunga.
Projektą įgyvendina valstybės valdomų energetikos įmonių grupei „EPSO-G“ priklausanti bendrovė „Energy cells“. Plačiau– www.energy-cells.eu.
Kitos naujienos
Alytuje – pirmasis atvejis, kai turinti teisę gauti kompensacijas už šildymą šeima balsavo prieš daugiabučio renovaciją ir neteko visų lengvatų.