MAŽOJI RENOVACIJA


Nuo 2024 m. liepos 24 d. Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) priima paraiškas daugiabučių namų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemų modernizavimui.
Pagal naują  kvietimą kaip ir anksčiau parama galės būti teikiama ne tik daugiabučio namo gyventojams, bet ir šilumos tiekėjams  (tuo atveju kai šilumos punktas priklauso šilumos tiekimo įmonei).

Kvietimo suma: 20 mln. Eur, paraiškos bus priimamos kol pakaks kvietimui skirtų lėšų, bet ne ilgiau kaip iki 2025 m. liepos 23 d.

Projektai įgyvendinami daugiabučiuose, pastatytuose pagal iki 1993 m. galiojančius normatyvus ir atitinkantys bent vieną iš toliau nurodytų sąlygų:

1) iki paraiškos pateikimo namas buvo renovuotas pagal DGN atnaujinimo (modernizavimo) programą, bet jame nebuvo atliktas vidaus šildymo ir karšto vandens sistemų modernizavimas;  

2) bendrasis namo plotas ne didesnis kaip 1000 m2;  

3) namas įtrauktas į Nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą ar yra kultūros paveldo objekto teritorijoje, jo apsaugos zonoje, kultūros paveldo vietovėje;  

4) namas yra medinių konstrukcijų;  

5) namo šilumos punktas yra elevatorinis arba jau susidėvėjęs automatinis, negalintis reguliuoti šilumos suvartojimo pastate priklausomai nuo lauko oro ir pastato šildomų patalpų temperatūrų pokyčio. 

Paramos intensyvumas:– Jei paramos gavėjai gyventojai  – 60 proc. subsidija. Padidinama dar 10 proc., jei elevatorinis šilumos punktas keičiamas į naują, automatizuotą šilumos punktą. Nepasiturintiems gyventojams bus skiriama 100 proc. išlaidų kompensacija. Tokia subsidija nustatoma vadovaujantis savivaldybės administracijos paskutinio šildymo sezono metu išduotomis pažymomis, kurios patvirtintų, kad daugiabučio namo buto ar kitos patalpos savininkas turi teisę į būsto šildymo išlaidų kompensaciją.
Šiuo atveju pareiškėjais kaip ir ankstesniais metais gali būti ir šilumos tiekėjas (gavus gyventojų daugumos įgaliojimą).
– Jei paramos gavėjas šilumos tiekimo įmonė (šilumos punkto nuosavybė yra ne gyventojų)  – intensyvumas 30 proc. Subsidija didinama 5 proc. jei daugiabutis Vilniaus apskrityje (Sostinės regionas), 15 proc jei kituose miestuose nei Vilniaus apskritis (Vidurio ir vakarų Lietuvos regione).

Paraiškas gali teikti daugiabučio namo bendrojo naudojimo objektų valdytojai, savivaldybės energinio efektyvumo didinimo programos įgyvendinimo administratoriai, šilumos tiekėjai, taip pat kiti asmenys, įgalioti daugiabučio namo butų ir kitų patalpų savininkų..

Tinkamos finansuoti išlaidos:– elevatorinių šilumos punktų keitimas, arba senų susidėvėjusių automatinių šilumos punktų atnaujinimas, įskaitant stovų balansavimą .
– šildymo sistemos pertvarkymo ar keitimo (įskaitant radiatorių keitimą, termostatinių ventilių įrengimą, vamzdynų keitimą ir (ar) vamzdynų izoliavimą, balansinių ventilių ar kitos balansavimo įrangos rengimą) išlaidos;
– individualių (neatsiskaitomųjų) šilumos apskaitos prietaisų ar šilumos daliklių sistemos įrengimo ir (ar) išmaniosios apskaitos, leidžiančios nuskaityti rodmenis iš daliklių, šilumos ir karšto vandens skaitiklių butuose, diegimo išlaidos;
–  karšto vandens sistemos pertvarkymas (rankšluosčių džiovintuvai, vamzdynai, izoliavimas).

Privalomi su paraiška pateikti dokumentai:

  • daugiabučio namo butų ir kitų patalpų savininkų daugumo (50+1) pritarimą (susirinkimo protokolą);
  • pavedimo sutartį (kai projektą įgyvendinti pavedama ne DGN valdytojui);
  • investicijų projektui įgyvendinti pagrindimą pagal įkainius;
  • informaciją apie metinį pastato energijos suvartojimą pastatui šildyti ir karštam vandeniui ruošti per paskutinius prieš pateikiant paraišką kalendorinius metus;
  • pastato šildymo ir karšto vandens sistemų prižiūrėtojo (eksploatuotojo) ar pastato administratoriaus išduotą pažymą, kurioje nurodoma, kurių privalomųjų reikalavimų neatitinka daugiabučio namo šildymo ir karšto vandens sistema bei patvirtinimą, kad ši informacija pateikta VERT;
  • pareiškėjo deklaraciją (nurodyta APVA kvietime) ČIA
  • dokumentą, įrodantį, kad paramos gavėjas nuosavybės teise valdo šilumos punkto įrenginius (šilumos tiekėjo pažyma, kad šilumos punktas nepriklauso šilumos tiekėjui);
  • pažymą apie daugiabučiame name esančius nepasiturinčius butų ir kitų patalpų savininkus (netaikoma, jeigu paramos gavėjas yra šilumos tiekėjas)
  •  preliminarią informaciją apie investicijų paskirstymą daugiabučio namo butų ir kitų patalpų savininkams (dokumentai teikiami, jeigu daugiabučiame name yra nepasiturinčių butų ir kitų patalpų savininkų) (netaikoma, jeigu paramos gavėjas yra šilumos tiekėjas);

Jeigu paramos gavėjas yra šilumos tiekėjas papildomai pateikia:

  • informaciją apie gautą valstybės pagalbą ir kitus finansavimo šaltinius (Tvarkos aprašo 3 priedas);
  • paskutinių finansinių metų patvirtintą finansinių ataskaitų rinkinį.

Įgyvendinus daugiabučio namo šildymo ir karšto vandens sistemų modernizavimo projektą, turi būti pasiektas ne mažesnis kaip 2 proc. energinio efektyvumo sutaupymas.

Subsidija teikiama tiek  kompensuojant, patirtas ir apmokėtas išlaidas (jas deklaruojant pareiškėjui) bei  apmokant rangovų sąskaitas (deklaruojant patirtas, bet dar neapmokėtas išlaidas).
Tuo atveju jeigu paramos gavėjai yra gyventojai, APVA subsidiją galės pervesti ne tik  į pareiškėjo mokėjimo prašyme nurodytą paramos gavėjų kaupiamųjų lėšų sąskaitą,  bet ir tiesiogiai į pareiškėjo atsiskaitomąją sąskaitą, jeigu jis subsidiją pagal pavedimo sutartyje nurodytas sąlygas išmoka paramos gavėjams arba už paramos gavėjus padengia kreditinius, finansiniai įsipareigojimus.

Pažymėtina, jog parama teikiama taikant de minimis pagalbos reikalavimus.

Projektų įgyvendinimo laikotarpis – 18 mėnesių.

Kvietimą ir susijusius dokumentus rasite
ČIA

APVA 2024-07-24 d. pranešimas ČIA

Iki 2026 m. pasenę daugiabučių namų šilumos punktai privalės būti atnaujinti
Straipsnis publikuotas 2022-07-07 d. enmin.lt
Energetikos ministras Dainius Kreivys pasirašė įsakymą, kuriuo keičiami šildymo ir karšto vandens sistemų reikalavimai, taikomi gyvenamiesiems daugiabučiams namams. Seni šilumos punktai privalės būti modernizuoti, taip siekiant maksimalaus šilumos energijos efektyvumo bei mažesnių išlaidų.