Viceministrė: Briuselyje siekiame, kad tvarūs pasirinkimai būtų prieinami kiekvienam

2021-05-27

2021 m. gegužės 26 d. LR aplinkos ministerijos pranešimas.

Antradienį Europos Vadovų Taryboje žemyno lyderiai įtvirtino balandį išreikštą ryžtą iki 2030-ųjų sumažinti ES šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijas 55 proc., palyginti su 2005 m.

Prezidento Gitano Nausėdos delegacijoje dalyvavusios aplinkos viceministrės Gintarė Krušnienės žodžiais, Lietuva išsakė lūkestį ES klimato politikos tikslus pasidalyti sąžiningai, atsižvelgus į kiekvienos šalies BVP vienam gyventojui, energinį skurdą ir kitus nacionalinius ypatumus.

„Naujajame ES klimato teisės aktų pakete tikimės veiksmingų priemonių pasiekti proveržį mažinant šiltnamio dujų emisijas ir kartu apsaugant socialiai pažeidžiamiausius namų ūkius. Mūsų lūkestis, kad žalioji energija, tvarus transportas ir kiti klimatui draugiški pasirinkimai kuo sparčiau taptų prieinami kiekvienam“, – grįžusi iš Briuselio sako viceministrė.

Europos Vadovų Taryboje, pasak Gintarės Krušnienės, diskusijoms pasisukus apie konkrečių ES klimato tikslų pasidalijimą, išryškėjo didelė nuomonių įvairovė, kokiais kriterijais reikėtų remtis. „Visi sutarėme, kad Taryba grįš prie klimato tikslų klausimų vasarą, Europos Komisijai pateikus visus teisės aktų paketo pasiūlymus ir numačius aplinkosauginį, socialinį ir ekonominį poveikio vertinimą“, – sako viceministrė.

Kaip po susitikimo aiškino Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charlesas Michelis, tai buvo itin kompleksiniai debatai, persidengiantys daugybėje sričių. „Galite būti tikri, kad ir toliau daug dirbsime su valstybėmis narėmis, su Europos Komisija ir Europos Parlamentu“, – antradienį sakė Charlesas Michelis.

Aplinkos ministerijos parengtoje Nacionalinėje klimato kaitos darbotvarkėje brėžiama kartelė šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijas iki 2030 m. sumažinti bent 30 proc. ir kartu sudaryti sąlygas, kad Lietuvos privalomi teisiniai įsipareigojimai ES atitiktų mūsų šaliai skiriamą ES finansavimą. 

Šiuo metu Lietuva yra teisiškai įsipareigojusi iki 2030 m. sumažinti emisijas bent 9 proc., pakyginti su 2005 m. Įpareigojimas bus peržiūrėtas įgyvendinant padidintą 2030 m. tikslą. 

ES yra užsibrėžusi po trijų dešimtmečių tapti klimatui neutralia erdve.

Kitos naujienos