Slapukais vadinami informacijos elementai, perkeliami iš interneto svetainės į jūsų kompiuterio standųjį diską. Tai nedideli informacijos failai, kurie leidžia interneto svetainėms išsaugoti ir vėl pasiekti informaciją apie naudotojo naršymo įpročius. Slapukus naudoja dauguma interneto svetainių, nes jie yra viena iš daugybės priemonių, kurios padeda pritaikyti interneto turinį prie naudotojų poreikių. Slapukai leidžia interneto svetainėms teikti prie naudotojų poreikių pritaikytas paslaugas (pavyzdžiui, įsimenant prisijungimo duomenis, išlaikant pirkinius pirkinių krepšelyje arba rodant tik konkretų naudotoją dominantį turinį).
Už statistinius energijos perdavimus Liuksemburgui – 3,75 mln. eurų atsinaujinančios energijos vystymui Lietuvoje
2021 m. kovo 18 d. LR energetikos ministerijos pranešimas.
Lietuva ir Liuksemburgas toliau bendradarbiauja atsinaujinančios energetikos srityje: Lietuva už 3,75 mln. eurų Liuksemburgui perleido dar 250 GWh atsinaujinančių energijos išteklių statistikos. Gauti pinigai bus skirti tolimesnei atsinaujinančių energijos išteklių (AEI) plėtrai Lietuvoje, energetikos moksliniams tyrimams bei inovacijoms.
Europos Komisija valstybėms narėms yra nustačiusi konkrečius atsinaujinančių išteklių dalies energijos suvartojime tikslus, kuriuos jos turėjo pasiekti iki 2020 m. ES teisėje numatyta, kad europinius tikslus atsinaujinančioje energetikoje pasiekusios šalys gali bendradarbiauti su kitomis valstybėmis, kurios dėl įvairių aplinkybių, pavyzdžiui geografinės padėties ar ribotų gamtos resursų, turi mažesnį potencialą plėtoti atsinaujinančią energetiką. AEI plėtroje pirmaujančios šalys gali perleisti dalį savo pasiekimų kitoms valstybėms. Tai vadinama statistiniais energijos perdavimais.
Lietuva EK nustatytą tikslą – 2020 m. 23 proc. suvartojamos energijos turi būti pagaminta iš AEI – pasiekė dar 2014 m. „Siekiame ženklios vietinės generacijos atsinaujinančios energetikos plėtros: iki 2030 m. pusė Lietuvoje sunaudojamos elektros energijos turės būti pagaminta iš atsinaujinančių energijos išteklių, 2050 m. – visa Lietuvoje sunaudojama elektros ir šilumos energija bus gaminama iš atsinaujinančių ir netaršių šaltinių. Tad mechanizmas, leidžiantis perduoti kitai šaliai statistikos perviršį, sudaro galimybes siekti ambicingesnių tikslų, o Lietuvos pažanga atsinaujinančioje energetikoje virsta tiesiogine finansine nauda šaliai“, – sako energetikos ministras Dainius Kreivys.
Lietuva ir Liuksemburgas dar 2017 m. pasirašė bendradarbiavimo susitarimą ir 2019 m. tapo pirmosiomis ES šalimis, kurios praktiškai įgyvendino statistikos perdavimo susitarimą. Tuomet už 8,2 mln., buvo perleista 550 GWh AEI statistikos.
Iki šiol už statistinius perdavimus iš Liuksemburgo gautos lėšos buvo investuojamos į žaliosios energetikos plėtrą, o ypač mažąją energetiką, kuri yra arčiausiai kiekvieno vartotojo – tam jau buvo skirta 7 mln. Eur. Dar 1,2 milijono Eur buvo skirti moksliniams tyrimams ir eksperimentinei plėtrai atsinaujinančios energijos srityje finansuoti. Šiais metais bus skelbiami nauji kvietimai AEI plėtros projektams bei Lietuvoje atliekamiems kartu su kitomis valstybėmis įgyvendinamiems ES mokslinių tyrimų ir inovacijų programoje „Europos horizontas“ numatytų partnerysčių ir tarptautinių mokslinių tyrimų projektams. Tad praktinę šių statistinių perdavimų naudą pajaus dar daugiau Lietuvos gyventojų bei mokslininkų.
Kitos naujienos
Lapkričio 28 d. 17.30 val. kviečiame daugiabučių namų bendrijų pirmininkus, valdybos narius, gyventojus į AB „Šiaulių energija“ organizuojamus mokymus „Efektyvi šilumos punktų, šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo sistemų priežiūra ir energijos taupymas”, kurie vyks bendrovės aktų salėje (Pramonės g. 10, 5 aukštas)
Baku, lapkričio 24 d. (AFP-BNS). Pasaulis sekmadienį klimato kaitos konferencijoje COP 29 Azerbaidžane patvirtino sunkiai suderėtą susitarimą dėl klimato kaitos.
Kokios energijos išteklių kainos rinkose ir kas jas lemia šiuo metų laiku? Kokių sąskaitų už būsto šildymą gyventojai gali tikėtis šią žiemą ir kaip įmanoma jas sumažinti, investuojant minimaliai bei sutaupant jau šį šildymo sezoną? Lietuva sparčiai pereina prie atsinaujinančių išteklių naudojimo energijai gaminti.