Slapukais vadinami informacijos elementai, perkeliami iš interneto svetainės į jūsų kompiuterio standųjį diską. Tai nedideli informacijos failai, kurie leidžia interneto svetainėms išsaugoti ir vėl pasiekti informaciją apie naudotojo naršymo įpročius. Slapukus naudoja dauguma interneto svetainių, nes jie yra viena iš daugybės priemonių, kurios padeda pritaikyti interneto turinį prie naudotojų poreikių. Slapukai leidžia interneto svetainėms teikti prie naudotojų poreikių pritaikytas paslaugas (pavyzdžiui, įsimenant prisijungimo duomenis, išlaikant pirkinius pirkinių krepšelyje arba rodant tik konkretų naudotoją dominantį turinį).
UAB „Ukmergės šiluma“ investuoja į žaliąją energetiką
Šaltinis: www.delfi.lt, rubrika „Tvari Lietuva”, Lietuvos šilumos tiekėjų asociacija 2023 m. balandžio 18 d.
Ukmergės rajono savivaldybės valdoma UAB „Ukmergės šiluma“, tiekianti šilumą ir karštą vandenį miesto ir rajono gyventojams, įstaigoms bei įmonėms, ypatingą dėmesį skiria aplinkos apsaugai, siekia, kad savo veikla darytų kuo mažesnį poveikį aplinkai. Strateginis bendrovės tikslas – užtikrinti švaresnę, žalesnę, netaršią šilumos ir karšto vandens gamybą.
Naudojama ekologiška „žalioji“ elektra
Laikmetis diktuoja pokyčius šilumos ir elektros energetikos srityse, todėl įmonė investuoja į atsinaujinančių išteklių panaudojimą: UAB „Ukmergės šiluma“ pasirašė sutartį su UAB „Enefit“ dėl elektros energijos, pagamintos iš atsinaujinančių energijos išteklių, pirkimo ir nuo 2022 m. liepos mėnesio šilumos gamybos ir tiekimo procesuose, naudoja tik „žaliąją“ elektros energiją. Tai leido įmonei per nepilnus metus sutaupyti 125 tonas CO2 emisijų. Šis kiekis savo ekologiniu efektu prilygsta 4 318 pasodintų medžių arba 188 kelionėms automobiliu iš Vilniaus į Lisaboną – maždaug tokį CO2 pėdsaką palieka automobilis, įveikdamas 722 000 kilometrų atstumą.
Rūpindamasi žaliosios energetikos projektų įgyvendinimu UAB „Ukmergės šiluma“ ant pagrindinės miesto katilinės pastato stogo įrengė 99,63 kW saulės elektrinę. Šiuo metu darbai yra baigti ir pastato stogas jau nuklotas saulės moduliais. Projekto darbų vertė 67 tūkst. eurų. Šios saulės elektrinės visa pagaminta elektros energija yra naudojama technologiniams įmonės poreikiams, taupomos lėšos elektros energijai įsigyti. Įgyvendinus šį projektą metinis šiltnamio efektą sukeliančių CO2 dujų kiekis sumažintas 41 tona.
Kaip numatyta įmonės planuose 2024-2025 metams, ant bendrovės katilinių stogų bus įrengtos dar dvi iki 100 KW galios saulės fotovoltinės elektrinės. Elektros energija bus naudojama savo reikmėms, o ekologinis efektas – CO2 emisijų sutaupymai – sudarys apie 63 tonas per metus.
Dujas pakeis biokuras ir šilumos siurbliai
Vedina tvarumo tikslų UAB „Ukmergės šiluma“ šiemet pradeda atskirų šilumos tinklo zonų sujungimą. Šiuo metu vienoje katilinėje, kurios galia 1 MW, šiluma gaminama naudojant tik gamtines dujas. Siekiant mažinti gamtinių dujų vartojimą ir didinti sunaudojamo biokuro dalį šilumos gamybai, bus apjungiamos dvi zonos ir visa šilumos energija bus tiekiama iš katilinės, kurioje naudojamas biokuras. Tokiu būdu bendrovė padidins šilumos gamybą iš atsinaujinančių energetikos išteklių, bus atsisakoma brangaus iškastinio kuro – gamtinių dujų, o bendrovės CO2 metinės emisijos sumažės dar maždaug 443 tonomis.
Gauta Europos Sąjungos parama dar vienam UAB „Ukmergės šiluma“ projektui „Atsinaujinančios energijos išteklius naudojančių elektros ir šilumos gamybos įrenginių įdiegimui Šventupės gyvenvietės katilinėje“. Šiame bendrovės padalinyje bus įrengta saulės fotovoltinė elektrinė ir du šilumos siurbliai oras – vanduo, naudosiantys būtent šioje saulės elektrinėje pagamintą elektros energiją. Šilumos siurblių technologijos leis atsisakyti gamtinių dujų vartojimo karšto vandens gamybai ne šildymo sezono metu, o objekte įrengta saulės elektrinė generuos žaliąją elektros energiją. Skaičiuojama, jog šis gamybos patobulinimas leis bendrovei kasmet į aplinką išmesti maždaug 75,5 tonų mažiau CO2.
Ukmergės miesto centrinės dalies ir pramonės kvartalui aprūpinti tvaresne šilumos energija energetikai atlieka studiją, kurioje analizuojamas 3 MW galios gamtinių dujų katilo pakeitimas pramoniniu šilumos siurbliu oras – vanduo. Preliminariai vertinama, kad įrengus kompresorinį šilumos siurblį gamtinių dujų vartojimas sumažėtų apie 11800 MWh per metus, o tai leistų sutaupyti ypač didelį kiekį – 2360 tonas – CO2 emisijų.
Stato saulės elektrinę miestui
Matydama atsinaujinančios energijos perspektyvą UAB „Ukmergės šiluma“ plečia savo veiklą ir pradeda naują įmonės veiklos etapą elektros energijos gamybos srityje. Rajono savivaldybės pavedimu bendrovės stato ir įsipareigojo 25 metus eksploatuoti 3,6 MW galios saulės fotovoltinę elektrinę.
Naujas, kartu su partneriu UAB „Ignitis“, statomas saulės elektrinių parkas Ukmergėje iškils 8 ha žemės sklype. Numatyta, kad saulės parkas pagamins daugiau kaip 3,7 mln. kWh elektros energijos per metus. Ši energija bus tiekiama 35 Ukmergės rajono savivaldybės įstaigoms (vaikų darželiams, mokykloms, savivaldybės administraciniams pastatams, ligoninei) bei savivaldybėje esančioms 12 seniūnijų. Numatoma, kad saulės parkas patenkins apie 90 proc. Ukmergės savivaldybės elektros energijos poreikių. Projektą tikimąsi pabaigti 2023 metų rudenį.
Ukmergės rajono savivaldybė, kartu su jos valdoma įmone UAB „Ukmergės šiluma“, viena pirmųjų Lietuvoje ryžosi šiam sudėtingam, bet kartu ir duodančiam didelę naudą projektui. Projektas vykdomas su Europos Sąjungos finansine parama, jo vertė – apie 4 mln. Eurų, ir be ekonominio efekto – pigios elektros Ukmergės miestui, bus sutaupoma 1458,83 tonos CO2 per metus.
Dėl masto ekonomijos jau dabar atsinaujinanti energija tampa būtinu sprendimu ne tik aplinkos tausojimui, bet ir ekonomikai viso pasaulio mastu. Įgyvendinusi vykdomus ir suplanuotus projektus UAB „Ukmergės šiluma“ 4566 tonomis per metus sumažins aplinkos taršą. Bet tvari visuomenės ateitis neįmanoma be kiekvieno iš mūsų indėlio. Todėl UAB „Ukmergės šiluma“ kolektyvas rūpinasi žaliosios energijos atnaujinimu ir tiesioginiu būdu – jau penktus metus įmonės darbuotojai su šeimos nariais dalyvauja miško sodinimo talkose. Kasmet pasodinama apie 2000 medelių. Taip kiekvienas savo rankomis prisideda prie žaliojo šalies turto gausinimo, gamtos puoselėjimo.
Kitos naujienos
Beveik 5 km naujų ir rekonstruotų trasų, vamzdynai po Panemunės tiltu, vamzdžių prastūmimai po medžiais ir gatvėmis, darbai judriame A. Juozapavičiaus prospekte. Tai – vos per pusmetį įgyvendintas didžiausias šių metų „Kauno energijos“ projektas, kuriuo prie integruoto šilumos tinklo prijungta Panemunė.
Atšalus orams prasideda šiluminės energijos gamyba ne tik energetikos įmonėse, intensyviau šildomi individualūs namai, pramoninės ir komercinės patalpos – dėl to padidėja teršalų išmetimas į orą.
Skuodo rajono savivaldybės paskatinta UAB „Skuodo šiluma“ šiais metais jau vasarą nusprendė investuoti į tvarią energetiką. Investicijos buvo skirtos nusidėvėjusio, 2007 m. statyto katilo pakeitimui. Įsigytas ir sumontuotas naujas, inovatyvus, granulėmis kūrenamas, 300 kilovatų šildymo katilas.