Supaprastinta degiųjų dujų aplinkoje atliekamų darbų tvarka

2021-06-28

2021-06-28 d. Energetikos ministerijos pranešimas

Energetikos ministras Dainius Kreivys pasirašė įsakymą, kuriuo tobulinamos degiųjų dujų aplinkoje atliekamų darbų saugos taisyklės. Tad įmonėms bus lengviau užtikrinti darbų saugą bei organizuoti darbus.

„Taisyklių pakeitimai sudarys sąlygas efektyviau organizuoti ir atlikti energetikos įrenginių eksploatavimo darbus degiųjų dujų aplinkoje bei užtikrinti darbų atlikimo saugą, panaudojant šiuolaikines komunikacijas ir darbų technologijų galimybes. Tai prisidės prie verslo sąlygų gerinimo, nes siūlomos priemonės pagerins ne tik energetikos įmonių, organizuojančių ir atliekančių energetikos įrenginių dujų aplinkoje eksploatavimo darbus, bet ir šios veiklos priežiūrą“, – sako energetikos viceministras Albinas Zananavičius.

Atnaujintose taisyklėse vietoje šiuo metu esančių 6 pavojingų darbų kategorijų bus pereinama prie darbų skirstymo į 3 kategorijas. Taip pat struktūrizuoti ir aiškiau išdėstyti bendrieji darbų organizavimo reikalavimai, atskirti dujotiekio prapūtimo ir išdujinimo darbų reikalavimai. Taisyklėse numatyti saugaus darbo organizavimo principai, ne tik tais atvejais, kai darbus atlieka dujų įrenginių savininkas, bet ir juos atliekant kitoms įmonėms. Tai leis užtikrinti visapusiškai saugų darbų organizavimą.

Energetikos įmonės bus įgalintos pagal nustatytas gaires, saugumo reikalavimus, eksploatuojamų įrenginių specifiką, naudojamas technologijas, vykdomų darbų sudėtingumą bei darbų vykdymo metu kylančius rizikos veiksnius pasitvirtinti konkrečius atliekamų darbų sąrašus bei pasirengti saugumo tvarkas. Taip pat numatytos išimtys, kokiais atvejais, įmonėms nereikės rengti konkrečių darbų klasifikavimo pagal kategorijas sąrašų.

Įmonės galės nusistatyti darbuotojų, atliekančių darbus, skaičių, bus mažinama administracinė našta darbų įforminimui. Tai leis paprasčiau ir mažesniais kaštais energetikos įmonėse pritaikyti informacines sistemas (IT), optimizuojančias darbų dujų aplinkoje organizavimą.

Bus galima patvirtinti dokumentus ir elektroniniu būdu (pvz., elektroniniu parašu), jeigu įdiegto tam būtinos elektroninės priemonės, leidžiančios identifikuoti pasirašančius asmenis ir patvirtinti duomenų autentiškumą.

Numatyta, kad įsakymas įsigalios 2021 m. lapkričio 1 d., tad įmonės turės laiko pasiruošti ir atnaujinti vidaus teisės aktus, įsigyti IT sistemų tobulinimo paslaugas, su pokyčiais supažindinti savo ir rangovų darbuotojus.