STARTAVO PROJEKTAS „DecarbonDHS“, KURIUO SIEKIAMA SKATINTI CENTRALIZUOTO ŠILUMOS TIEKIMO SISTEMŲ DEKARBONIZACIJĄ

2024-09-18

UAB Kretingos šilumos tinklų 2024 m. rugsėjo 17 d. pranešimas

2024 m. rugsėjo 11-12 d. Gdanske, Lenkijoje, įvyko Interreg projekto „DecarbonDHS“ įvadinis susitikimas, kuriame dalyvavo projekto partneriai iš Lietuvos.

Projektu siekiama dekarbonizuoti centralizuotą šilumos tiekimą (CŠT) Pietų Baltijos regione, pagerinti nuotekų valymo sistemas pakrančių turizmo zonose, siekiant pagerinti energijos vartojimo efektyvumą ir įgyvendinti dekarbonizavimo priemones.

Įvadinis renginys vyko vadovaujančiojo partnerio, Lenkijos mokslų akademijos Roberto Ševalskio Skysčių srautų technikos instituto, būstinėje Gdanske, kur susirinko projekto partneriai iš penkių valstybių: Danijos, Vokietijos, Lietuvos, Švedijos ir Lenkijos.

Projekto tikslas – skatinti centralizuoto šilumos tiekimo sistemų dekarbonizaciją ir palengvinti perėjimą prie tvarių ir mažai anglies dioksido į aplinką išskiriančių sprendimų. Integruojant atsinaujinančius energijos šaltinius, optimizuojant energijos vartojimo efektyvumą, panaudojant pramoninių procesų atliekinę šilumą ir diegiant energijos kaupimo technologijas, siekiama gerokai sumažinti išmetamo anglies dvideginio kiekį. Įgyvendinant bandomuosius projektus daugelyje savivaldybių, bus demonstruojamos tvarių centralizuoto šildymo sprendimų galimybės ir naudos. Projekto dalyvių pastangos apims gairių, mokymų ir rekomendacijų teikimą, siekiant padėti įgyvendinti efektyvų energijos vartojimą ir atsinaujinti centralizuoto šilumos tiekimo planus. Skatinant suinteresuotųjų šalių bendradarbiavimą ir dalijimąsi žiniomis, bus stiprinamas tarpvalstybinis bendradarbiavimas, vertinant įgyvendintų centralizuoto šilumos tiekimo projektų finansinį, aplinkosauginį bei socialinį poveikį.

Projektas prisidės prie žaliųjų miestų skatinimo ir bendro dalyvaujančių savivaldybių tvarumo bei energetinio saugumo didinimo. Jis atliks svarbų vaidmenį suteikiant savivaldybėms reikiamų žinių ir gebėjimų, kad jos galėtų parengti ir įgyvendinti tvarius centralizuoto šilumos tiekimo planus, pasinaudodamos energijos kaupimo privalumais didesniam lankstumui ir patikimumui užtikrinti. Rengiant gaires ir gerosios praktikos pavyzdžius, siekiama įkvėpti ir padėti kitiems regionams ir savivaldybėms atkartoti sėkmingus centralizuoto šilumos tiekimo projektus, taip paspartinant visuotinį perėjimą prie mažai anglies dioksido į aplinką išskiriančių technologijų. Pagrindinės projekto tikslinės grupės yra vietos bendruomenės, savivaldybių administracijos, politikos formuotojai ir politikai, pramonės partneriai, kurie gaus vertingų žinių ir paramą, kurią suteiks Centralizuoto šilumos tiekimo (CŠT) dekarbonizavimo Pietų Baltijos regione gairės, Dekarbonizavimo priemonių paketas efektyviai centralizuoto šilumos tiekimo sistemai Pietų Baltijos regione ir Rekomendacijos dėl CŠT plėtros partneriams regione.