Slapukais vadinami informacijos elementai, perkeliami iš interneto svetainės į jūsų kompiuterio standųjį diską. Tai nedideli informacijos failai, kurie leidžia interneto svetainėms išsaugoti ir vėl pasiekti informaciją apie naudotojo naršymo įpročius. Slapukus naudoja dauguma interneto svetainių, nes jie yra viena iš daugybės priemonių, kurios padeda pritaikyti interneto turinį prie naudotojų poreikių. Slapukai leidžia interneto svetainėms teikti prie naudotojų poreikių pritaikytas paslaugas (pavyzdžiui, įsimenant prisijungimo duomenis, išlaikant pirkinius pirkinių krepšelyje arba rodant tik konkretų naudotoją dominantį turinį).
Skydinė renovacija: patvirtintas finansavimas pirmiesiems 3 daugiabučiams Lietuvoje
Aplinkos projektų valdymo agentūros pranešimas, 2024 m. gegužės 2 d.
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) ir UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) informuoja apie patvirtintą finansavimą rangos darbams pirmiesiems 3 daugiabučiams Lietuvoje, kurie bus renovuojami pasitelkus skydinę (modulinę) technologiją. Visi trys daugiabučiai namai – vienas Utenoje ir du Vilniuje, buvo atrinkti viešo konkurso būdu, siekiant įgyvendinti demonstracinius – bandomuosius skydinės renovacijos projektus ir pristatyti tokio namų modernizavimo būdo privalumus visuomenei.
„Skydų naudojimas daugiabučių modernizavimo procese brėžia naujas kryptis renovacijai visoje šalyje. Jau labai greitai tuo įsitikins tiek gyventojai, kurie galės pamiršti ištisus metus už jų langų stovinčius pastolius, tiek renovacijos darbus atliekantys specialistai, kurie įvertins spartesnę renovacijos eigą“, – teigia Gintarė Burbienė, APVA Pastatų modernizavimo departamento direktorė.
Pilotiniams projektams INVEGA suteiktų paskolų vertė viršys 4 mln. eurų. Šie daugiabučių namų atnaujinimo projektai bus finansuojami INVEGA valdomo Daugiabučių namų modernizavimo fondo lėšomis, paskolas teikiant 20 metų laikotarpiui su 3 proc. palūkanų norma.
„Finansuodami pirmuosius Lietuvoje skydinės renovacijos projektus, tikimės paskatinti naujų technologijų diegimą daugiabučių modernizavimo srityje. Šios investicijos ne tik prisidės prie gyvenimo kokybės ir energinio efektyvumo didinimo, bet ir formuos tokių inovatyvių projektų finansavimo praktiką“, – teigia Žaneta Maskaliovienė, INVEGA Savivaldos ir būsto finansavimo skyriaus vadovė.
Daugiabučiai namai bus atnaujinami ir apšiltinami pasitelkiant gamykloje pagamintas standartizuotas konstrukcijas – sienų ir stogų skydus. Numatoma, kad reikšmingą dalį skydo masės sudarys organinės medžiagos. Inovatyvi modulinė technologija leis užtikrinti ne tik žalesnę, gyventojui patogesnę, bet ir greitesnę renovaciją. Šiuo metu daugiabučio namo atnaujinimo darbai trunka vidutiniškai 9-15 mėn. Įdiegus skydinę technologiją, renovacijos procesas pagreitėtų kelis kartus.
Skydinės renovacijos pilotiniams projektams atrinkti 3 daugiabučiai, tarpusavyje besiskiriantys pastatų medžiagiškumu, nusidėvėjimu, aukščiu, statybos metais ir kitais parametrais. Darbai bus atliekami pasitelkiant kitų ES šalių narių gerąją praktiką ir patirtį. Džiaugtis atnaujintais daugiabučiais gyventojai galės jau 2026 m. Projektams pasibaigus bus suformuota metodika tolimesnei skydinės renovacijos plėtrai šalyje.
Pirmaisiais inovatyvia technologija atnaujintais daugiabučiais sostinėje taps Tuskulėnų g. 6 bei Antakalnio g. 91 esantys daugiabučiai namai. Pirmasis statytas iš gelžbetonio plokščių, antrasis – mūrinis. Abu pastatai – 5 aukštų, taisyklingos stačiakampio formos, plokščiu stogu, šildomi centralizuota šildymo sistema, statyti iki nepriklausomybės atgavimo. Atnaujinus pastatus gamykloje pagamintais skydais planuojama iš esamos F energinės klasės pasiekti ne mažesnę kaip A energinę pastato klasę ir sutaupyti ne mažiau kaip 73-74 proc. šiluminės energijos sąnaudų. Skydai bus tvirtinami prie pastatų sienų, stogų, montuojami nauji langai, lauko durys, atnaujinami balkonai. Taip pat numatyta apšiltinti pastatų rūsio lubas, modernizuoti esamas šildymo ir karšto vandens ruošimo, elektros sistemas, atnaujinti ventiliacijos sistemas, įrengiant šilumogrąžos funkciją, sumontuoti fotovoltines saulės jėgaines. Kartu su energinį efektyvumą didinančiomis priemonėmis planuojama atnaujinti pastato buitinių nuotekų, šaltojo vandentiekio sistemas, atlikti laiptinių remontą, įėjimus pritaikyti žmonėms su negalia. Bendra rangos darbų suma Tuskulėnų g. 6 esančiame name – 1,77 mln. eurų, Antakalnio g. 91 – 1,8 mln. eurų. Valstybės parama, kompensuojant energinį efektyvumą didinančias priemones sieks iki 70 proc.
Skydinė renovacija bus išbandyta ir Utenoje, adresu J. Basanavičiaus g. 106 esančiame name. Šalia vienos pagrindinių miesto gatvių esantis namas – 2 aukštų, mūrinių plytų, šlaitiniu stogu, šildomas centralizuotai. Po renovacijos planuojama pasiekti ne žemesnę kaip A energinio naudingumo klasę (energinė klasė šiuo metu – F) ir sutaupyti ne mažiau kaip 65 proc. šiluminės energijos sąnaudų. Rangos darbų kaina – 619 tūkst. eurų, valstybės parama padengs iki 70 proc. išlaidų energinio naudingumo priemonėms.
Atrinktų projektų paskolos sutartys su INVEGA bus pasirašomos projektų administratoriams nusipirkus rangos darbų paslaugas. Paskolos teikiamos 2021 – 2027 m. ES finansavimo laikotarpio investicinių fondų lėšomis.
Skydinės renovacijos technologija artimiausiu metu bus pritaikoma ir atnaujinant viešuosius pastatus – Vilniaus lopšelį-darželį „Justinukas“, Kauno rajone esančią Karmėlavos Balio Buračo gimnaziją bei Utenos Aukštakalnio progimnazijos „Žiburio“ skyrių. Taip pat turto bankui priklausančius pastatus – Dariaus ir Girėno g. 10, Šilutėje bei Veterinarų g. 14, Karmėlavoje, Kauno rajone.
Kitos naujienos
Mieste pradėjo sproginėti vamzdžiai ir radiatoriai. Rusiją ištiko „katilinių epidemija“: trys Tolimųjų Rytų miestai liko be šilumos.
Praėjusių metų pabaigoje biokuro rinkos dalyviams kilus abejonių dėl atliekamų biokuro tyrimų rezultatų tikslumo, „Baltpool“ ne tik kreipėsi į Nacionalinį akreditacijos biurą dėl laboratorijų patikrinimo, bet ir patys užsakė ir per slaptą pirkėją atliko biokuro ėminių tyrimą 5-iose akredituotose laboratorijose.
Vyriausybė priėmė sprendimus stiprinti sinchronizacijai su kontinentinės Europos elektros tinklais svarbios energetinės infrastruktūros apsaugą.