Slapukais vadinami informacijos elementai, perkeliami iš interneto svetainės į jūsų kompiuterio standųjį diską. Tai nedideli informacijos failai, kurie leidžia interneto svetainėms išsaugoti ir vėl pasiekti informaciją apie naudotojo naršymo įpročius. Slapukus naudoja dauguma interneto svetainių, nes jie yra viena iš daugybės priemonių, kurios padeda pritaikyti interneto turinį prie naudotojų poreikių. Slapukai leidžia interneto svetainėms teikti prie naudotojų poreikių pritaikytas paslaugas (pavyzdžiui, įsimenant prisijungimo duomenis, išlaikant pirkinius pirkinių krepšelyje arba rodant tik konkretų naudotoją dominantį turinį).
ŠILDYMO SEZONO APŽVALGA: BIOKURO KAINOS STABILIZAVOSI, FORMUOJASI PALANKIOS SĄLYGOS ILGALAIKIAMS SANDORIAMS

UAB Baltpool pranešimas, 2025 m. gegužės 13 d.
Tarptautinės biokuro biržos „Baltpool“ duomenimis, praėjęs 2024–2025 m. šildymo sezonas biokuro rinkoje pasižymėjo stabilumu – kainos tarp Baltijos valstybių suvienodėjo, o skirtumai tarp ilgalaikių ir trumpalaikių sandorių kainų praktiškai išnyko. Vidutinė biokuro kaina Lietuvoje siekė 21,80 Eur už MWh ir buvo 8 proc. mažesnė nei 2023-2024 m. sezonu metu.
„2022 m. sustabdžius biokuro importą iš Baltarusijos, daugelis tikėjosi rinkoje išvysti reikšmingą kainų šuolį ar pasiūlos trūkumą. Vis dėlto galiausiai įvyko priešingai – rinka pademonstravo stabilumą ir brandą prisitaikant prie geopolitinių ir ekonominių pokyčių. Šiandien biokuro kainą formuoja vietinės rinkos sąlygos ir atspindi itin didelę konkurenciją bei pasiūlos ir paklausos balansą“, – teigia „Baltpool“ prekybos vadovas Vaidotas Jonutis.
Vidutinė biokuro kaina praėjusį sezoną, palyginti su 2023–2024 m. sezonu, 18 proc. mažėjo ir Latvijoje bei siekė 22,01 Eur/MWh. Estijoje biokuras brango 1 proc. iki 21,34 Eur/MWh.
Šis žiemos sezonas išsiskyrė meteorologinėmis sąlygomis – šiltesni orai bei mažiau itin šaltų dienų lėmė mažesnį biokuro poreikį visame regione. Ypač šilta žiema buvo Latvijoje – Rygoje fiksuota aukščiausia vidutinė temperatūra tarp visų Baltijos valstybių sostinių.
Nors Latvijoje ir Estijoje biokuro apyvarta mažėjo, bendra sandorių apimtis sudarytų „Baltpool“ biokuro biržoje Baltijos valstybėse, palyginti su praėjusiu sezonu, didėjo 2 proc. ir siekė 5,3 TWh (115,8 mln. Eur). Lietuvoje augimas siekė 5 proc. iki 4,3 TWh, Latvijoje apyvarta mažėjo 17 proc. ir sudarė 0,48 TWh, o Estijoje išliko tame pačiame lygyje – 0,5 TWh.
Šį sezoną vidutinė šildymo kaina Lietuvoje siekė 7,58 ct/kWh ir buvo 4 proc./didesnė nei praeitą žiemos sezoną. Didmiesčiuose kainų kryptis išsiskyrė ir svyravimas buvo nereikšmingas. Turint omenyje, kad aplinkos temperatūra buvo aukštesnė, vartotojams sezonas buvo lengvesnis finansiškai.
Palankios sąlygos ilgalaikiams sandoriams
Istoriškai buvę skirtumai tarp Lietuvos, Latvijos ir Estijos biokuro kainų šiemet beveik išnyko. Panaši situacija susidarė ir sandorių trukmės struktūroje – ilgalaikių ir trumpalaikių sandorių kainos buvo labai artimos. Tokia situacija rodo rinkos stabilumą ir mažą kainų svyravimų riziką, tačiau tuo pačiu vertėtų ją vertinti atsargiai – tai nėra signalas „atsipalaiduoti“.
„Išnykus kainų skirtumui, rinkos dalyviai gali drąsiau rinktis ilgalaikes sutartis, kurios užtikrina tiekimo tęstinumą ir mažina planavimo riziką. Biokuro pirkėjai išvengia ilgalaikių sandorių rizikos premijos, tačiau tokiu atveju eliminuojamas ir papildomas uždarbis, galintis atsirasti dėl rinkos dinamikos ar kainų svyravimų,“, – sako V. Jonutis.
Esant mažesnei rizikai, tiekėjai gali aiškiau susiplanuoti ilgalaikes pardavimo apimtis, racionaliau organizuoti gamybą, sandėliavimą, logistiką ir investicijas. Tai ypač aktualu mažesniems rinkos dalyviams, kuriems neapibrėžtumas reiškia tiesioginę veiklos riziką.
Vis dėlto, kalbant apie tiekimo ir kainų rizikos valdymą, svarbiausia – gerai apgalvota strategija. Ilgalaikiai ir trumpalaikiai kontraktai turi savo privalumų, o jų derinimas leidžia prisitaikyti prie rinkos ciklų bei verslo augimo tikslų. Tačiau dažnai, diversifikuojant sandorių struktūrą, pamirštama dar viena galimybė – indeksuoti sandoriai. Tai trečiasis kontraktų tipas, kuris leidžia ilgam laikotarpiui užtikrinti tiekimą, kartu išlaikant tiesioginį ryšį su SPOT (trumpalaikių) sandorių kainomis.
„Indeksuoti kontraktai – tai patikimas sprendimas norintiems išlaikyti kainų lankstumą, bet kartu planuoti iš anksto. Jie padeda efektyviai valdyti kainų svyravimų riziką, kartu užtikrinant stabilumą“, – teigia biržos prekybos vadovas.
Prognozuoja panašų sezoną
Ateinančiam šildymo sezonui „Baltpool“ prognozuoja, kad žaliavos kainos turėtų išlikti panašios – dabartinė biokuro rinkos situacija nerodo prielaidų galimiems drastiškiems pokyčiams, tačiau tai taip pat gali sumažinti rinkos dalyvių norą rizikuoti.
„Šiandien biokuro kainos atspindi realius mūsų šalies išteklius, konkurenciją ir pasiūlos bei paklausos balansą – žaliavinės medienos kainų dinamika nekelia nerimo, o tiekimo grandinės veikia be reikšmingų trikdžių. Nepaisant to, dėl toliau šiltėjančios žiemos tikimasi korekcijų biokuro sandėliuose.“, – sako V. Jonutis.
Prieš sezoną sukaupti sandėliai jau antrus metus iš eilės buvo nuostolingi, todėl tikėtina, kad artėjantį sezoną sandėliuojamo kuro kiekiai gali būti kuklesni.
„Tai kelia riziką, kad esant ekstremalioms sąlygoms, pavyzdžiui, paspaudus didesniam šalčiui, rinkoje gali likti mažiau laisvų išteklių netikėtai išaugusiam poreikiui patenkinti. Tokiu atveju trumpalaikių sandorių rinkoje gali susiformuoti laikinas pasiūlos trūkumas. Rinkos dalyviai nuo to gali apsisaugoti diversifikuodami sandorius“, – pažymi ekspertas.
Kitos naujienos

Šių metų renginys dar kartą patvirtino, kad biokuro rinkos klausimai tampa vis aktualesni tarptautiniu mastu – sulaukėme dalyvių net iš septynių Europos šalių, nuo Baltijos regiono iki Vakarų ir Šiaurės Europos.
Atšalus orams maždaug 20 savivaldybių atnaujino centralizuotą šildymą. Daugeliu atvejų – joms pavaldžiose įstaigose, o Širvintos – ir daugiabučių namų gyventojams.