Slapukais vadinami informacijos elementai, perkeliami iš interneto svetainės į jūsų kompiuterio standųjį diską. Tai nedideli informacijos failai, kurie leidžia interneto svetainėms išsaugoti ir vėl pasiekti informaciją apie naudotojo naršymo įpročius. Slapukus naudoja dauguma interneto svetainių, nes jie yra viena iš daugybės priemonių, kurios padeda pritaikyti interneto turinį prie naudotojų poreikių. Slapukai leidžia interneto svetainėms teikti prie naudotojų poreikių pritaikytas paslaugas (pavyzdžiui, įsimenant prisijungimo duomenis, išlaikant pirkinius pirkinių krepšelyje arba rodant tik konkretų naudotoją dominantį turinį).
Rokiškio rajonas tęsia atsinaujinančių energijos išteklių plėtrą
Energetikos ministerijos 2024-10-15 d. pranešimas www.enmin.lt
Rokiškio rajono savivaldybė prisideda prie šalies tikslų atsinaujinančių energijos išteklių (AEI) srityje ir vykdo jos plėtrą – savivaldybės teritorijoje elektros energija gaminama iš saulės, vėjo ir hidroelektrinių, o AEI dalis galutiniame energijos suvartojime viršija Lietuvos vidurkį – siekia 66,76 proc.
Lietuvos energetikos agentūros 2021 m. duomenimis, Rokiškio rajono savivaldybėje elektros energiją gaminančių vartotojų įrenginių galia, tenkanti 1000-iui gyventojų, siekė 58,13 kW ir, lyginant su 2020 metais, padidėjo daugiau kaip 40 proc.
Rokiškio rajono savivaldybės teritorijoje elektros energija iš AEI gaminama saulės šviesos, vėjo elektrinėse bei hidroelektrinėse. Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos 2023 m. duomenimis, Rokiškio rajone buvo išduota 40 leidimų gaminti elektros energiją saulės šviesos elektrinėse, kurių bendra galia siekia 0,99 MW. Įrengtos saulės šviesos elektrinės per metus pagamina apie 925,65 MWh (79,61 tne) elektros energijos.
Rokiškio rajone elektros energija yra gaminama ir dvejose vėjo elektrinėse, kurių bendra galia siekia 0,58 MW. Per metus jos pagamina apie 1 450,00 MWh (124,7 tne) elektros energijos. Taip pat savivaldybės teritorijoje veikia viena 0,02 MW įrengtosios galios hidroelektrinė, kuri per metus pagamina 48,00 MWh (4,13 tne) elektros energijos.
Rokiškio rajono savivaldybėje iš AEI yra pagaminama 208,44 tne elektros energijos (59,82 proc. pagaminama vėjo elektrinėse), tačiau dalis šios energijos yra pagaminama nutolusiose parkuose, todėl nebūtinai suvartojama Rokiškio rajono savivaldybėje.
Skaičiuojama, kad AEI dalis bendrame galutinės energijos suvartojime Rokiškio rajono savivaldybėje yra 66,76 proc. ir viršija Lietuvos AEI dalį galutinio energijos vartojimo balanse (2021 m. ji siekė 27,36 proc.) Savivaldybėje didelę įtaką AEI naudojime daro biokuro naudojimas, kuris tarp AEI rūšių sudaro 89,29 proc., o bendrame energijos vartojime 33,96 proc. Vertinant atsinaujinančių išteklių dalį pagal sektorius, transporto sektoriuje AEI rodiklis siekė 6,03 proc., žemės ūkio – 28,31 proc., pramonės – 77,10 proc., namų ūkiuose – 69,97 proc., paslaugų sektoriuje – 59,41 proc.
Vienas iš AIE dalies didinimo Rokiškio rajono savivaldybėje potencialas yra CŠT naudojama atsinaujinanti energija. Šio tobulinimo tikslas yra modernizuoti savivaldybės CŠT sistemas taip, kad jos būtų veiksmingos ir jose būtų nulinės ar beveik nulinės taršos emisijos, kas prisidėtų prie klimato kaitos mažinimo. Viena iš galimybių Rokiškio rajono savivaldybės CŠT modernizavimui – saulės energija.
Didinant AEI panaudojimą, reikšmingas vaidmuo įgyvendinimo procese neabejotinai priklauso savivaldybėms. Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatyme numatyta, kad savivaldybės rengia, tvirtina ir įgyvendina atsinaujinančių išteklių energijos naudojimo plėtros veiksmų planus.
Su Rokiškio rajono savivaldybės atsinaujinančių išteklių energijos naudojimo plėtros veiksmų planu iki 2030 m. galima susipažinti čia.
Kitos naujienos
Praėjusių metų pabaigoje biokuro rinkos dalyviams kilus abejonių dėl atliekamų biokuro tyrimų rezultatų tikslumo, „Baltpool“ ne tik kreipėsi į Nacionalinį akreditacijos biurą dėl laboratorijų patikrinimo, bet ir patys užsakė ir per slaptą pirkėją atliko biokuro ėminių tyrimą 5-iose akredituotose laboratorijose.
Vyriausybė priėmė sprendimus stiprinti sinchronizacijai su kontinentinės Europos elektros tinklais svarbios energetinės infrastruktūros apsaugą.
AB „Šiaulių energija“, kurios pagrindinis akcininkas yra Šiaulių miesto savivaldybė, sėkmingai užtikrina šilumos gamybą ir tiekimą Šiaulių miesto ir Šiaulių rajono centralizuotai tiekiamos šilumos vartotojams. Bendrovėje dirba profesionalių ir atsakingų darbuotojų komanda.