Slapukais vadinami informacijos elementai, perkeliami iš interneto svetainės į jūsų kompiuterio standųjį diską. Tai nedideli informacijos failai, kurie leidžia interneto svetainėms išsaugoti ir vėl pasiekti informaciją apie naudotojo naršymo įpročius. Slapukus naudoja dauguma interneto svetainių, nes jie yra viena iš daugybės priemonių, kurios padeda pritaikyti interneto turinį prie naudotojų poreikių. Slapukai leidžia interneto svetainėms teikti prie naudotojų poreikių pritaikytas paslaugas (pavyzdžiui, įsimenant prisijungimo duomenis, išlaikant pirkinius pirkinių krepšelyje arba rodant tik konkretų naudotoją dominantį turinį).
Pritarta pasiūlymams pelenus ir šlaką naudoti kaip antrines žaliavas
2021 m. kovo 30 d. LR aplinkos ministerijos pranešimas.
Aplinkos ministerijos siūlomiems pelenų ir šlako, susidariusių atliekų deginimo įrenginiuose, tvarkymo ir panaudojimo reikalavimų pakeitimams iš esmės pritarė akademinės bendruomenės, verslo, valstybinių institucijų, asocijuotų struktūrų atstovai ir pateikė papildomų pastabų bei pasiūlymų.
Sugriežtinus tvarką, apdorotus pelenus ir šlaką būtų galima laikyti atviroje aikštelėje tik tokiu atveju, jeigu medžiagos bus panaudojamos keliams tiesti ir rekonstruoti. Be to, būtų nustatytas privalomas atstumas nuo aikštelės, kur laikoma medžiaga, iki paviršinio vandens telkinio, šachtinio šulinio ir požeminio vandens vandenvietės.
Kaip sako aplinkos viceministrė Raminta Radavičienė, griežtesniais pelenų ir šlako tvarkymo reikalavimais siekiama išvengti galimos oro ir grunto taršos kietosiomis dalelėmis ar pelenuose ir šlake susidariusių cheminių medžiagų patekimo į požeminius ir paviršinius vandenis, įgyvendinti žiedinės ekonomikos tikslus – kuo mažiau neapdorotų pelenų ir šlako šalinti sąvartynuose.
Patikslintieji Atliekų deginimo įrenginiuose ir bendro atliekų deginimo įrenginiuose susidariusių nepavojingųjų pelenų ir šlako atliekų tvarkymo ir panaudojimo reikalavimai leistų apdorotus pelenus ir šlaką naudoti keliams tiesti ir rekonstruoti, pastatų pamatams, sąvartynams įrengti ir pan., taip pat statybos produktų gamyboje, jeigu jie atitinka reikalavimus.
Sudeginus toną komunalinių atliekų, lieka apie ketvirtadalis šlako. Jis daugelyje ES šalių plačiai naudojamas keliams tiesti ir rekonstruoti. Tai pradedama daryti ir Lietuvoje: antai Vilniuje jau nutiestas 40-50 metrų pėsčiųjų takas panaudojus ne smėlį, o iš komunalinių atliekų gautą šlaką.
Sugriežtinus reikalavimus, atliekų tvarkytojas privalės patvirtinti kiekvienos rinkai teikiamos apdorotų pelenų ar šlako siuntos deklaraciją, ar ji naudotina kaip antrinė žaliava, ir įdiegti kokybės valdymo sistemą. Jeigu pelenai ir šlakas neatitiks kriterijųarbapernustatytą laiką nebus panaudoti statybos sektoriuje, juos reikės laikyti ir tvarkyti pagal atliekų tvarkymo reikalavimus.
Pagal gautas pastabas ir pasiūlymus atnaujintas Atliekų deginimo įrenginiuose ir bendro atliekų deginimo įrenginiuose susidariusių nepavojingųjų pelenų ir šlako atliekų tvarkymo ir panaudojimo reikalavimų projektas artimiausiu metu bus teikiamas pakartotinai derinti su visuomene, akademine bendruomene ir suinteresuotomis institucijomis.
Kitos naujienos
Daugiabučių renovacija ir toliau strigs, kol jų gyventojai nepasijus tikrais šio turto šeimininkais.
Nuo lapkričio 11 dienos gyventojai gali teikti paraiškas daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) paramai gauti.
Petrašiūnų elektrinėje šiemet sėkmingai įgyvendintas svarbus projektas – įrengti modernūs termofikacinio vandens minkštinimo įrenginiai.
Lapkričio 28 d. 17.30 val. kviečiame daugiabučių namų bendrijų pirmininkus, valdybos narius, gyventojus į AB „Šiaulių energija“ organizuojamus mokymus „Efektyvi šilumos punktų, šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo sistemų priežiūra ir energijos taupymas”, kurie vyks bendrovės aktų salėje (Pramonės g. 10, 5 aukštas)