Pradedama Nacionalinio oro taršos mažinimo plano peržiūra, kviečiame teikti siūlymus

2023-05-22

LR aplinkos ministerijos 2023 m. gegužės 22 d. pranešimas.

Aplinkos ministerija pradeda Nacionalinio oro taršos mažinimo plano peržiūrą, kurios metu jis bus atnaujintas ir papildytas priemonėmis, leisiančiomis greičiau įgyvendinti Europos Parlamento ir Tarybos direktyvoje nustatytus oro taršos mažinimo tikslus.

Kviečiame visus suinteresuotus asmenis, verslo organizacijas, mokslo ir akademinę bendruomenę, socialinius partnerius siūlyti naujas, papildomas priemones oro taršai azoto oksidais, amoniaku, nemetaniniais lakiaisiais organiniais junginiais ir kitais teršalais mažinti.

„Oro tarša vizualiai nematoma, tačiau didelę įtaką gyvenimo kokybei ir žmogaus sveikatai  darantis aplinkos veiksnys. Skaičiuojama, kad dėl oro užterštumo kasmet prieš laiką miršta apie 300 tūkst. Europos gyventojų. Todėl visoms oro taršos mažinimo planą peržiūrinčioms institucijoms tenka didžiulė atsakomybė suplanuoti priemones, kurios užtikrintų Lietuvos gyventojų teisę į sveiką ir švarią aplinką ir pasirūpinti, kad jos būtų įgyvendintos“, – pažymi aplinkos viceministrė Raminta Radavičienė.  

Didžiausias dėmesys bus skiriamas tam, kad būtų identifikuotos ir nustatytos papildomos priemonės azoto oksidus, amoniaką, nemetaninius lakiuosius organinius junginius išmetančiuose sektoriuose, taip pat namų ūkiuose.

Kelių transporto sektoriuje taikomos finansinio skatinimo ir kitos priemonės automobilių parkui atnaujinti ir elektrifikuoti dar yra nepakankamos. Bus ieškoma būdų, kaip sparčiau keisti judumo įpročius, įsigyti ekonomiškesnes, mažiau taršias transporto priemones, užtikrinti gerą jų techninę būklę. Numatoma stiprinti transporto priemonių taršos kontrolę keliuose, siekti, kad eisme dalyvautų tik techniškai tvarkingi, mažiau taršūs automobiliai. 

Žemės ūkio sektoriuje labai aktualu tinkamai reglamentuoti, kaip naudoti tręšimo produktus ir sudaryti sąlygas sumažinti nacionaliniu mastu naudojamus neorganinių azoto trąšų kiekius. Tai numatyta Žemės ūkio ministerijos šiuo metu derinamame Tręšiamųjų produktų naudojimo reikalavimų aprašo pakeitimo projekte.

Būtina mažinti ir laukuose paskleidžiamo mėšlo bei srutų kiekį, kuo plačiau taikyti pažangias saugojimo, skleidimo, įterpimo į dirvą technologijas, skatinti ekologinį ūkininkavimą. Šioje srityje svarbi numatoma biometano dujų gamybos plėtra, teikiant įmonėms finansinę paramą.

Bus ieškoma papildomų būdų, kaip paskatinti gyventojus keisti vartojimo įpročius, ypač susijusius su būsto šildymu, kad jie aktyviau naudotųsi teikiama finansine parama keisti kietojo kuro šildymo įrenginius efektyviais naujais ar pereitų prie kito šildymo būdo, naudojančio atsinaujinančius energijos išteklius. Taip pat naudoti mažiau tirpiklių higienai, aplinkos priežiūrai ir kitiems asmeniniams poreikiams. Tai leistų sumažinti taršą nemetaniniais organiniais junginiais.

Siekiant sumažinti nemetaninių lakiųjų organinių junginių kiekį pramonėje ir energetikoje būtina didinti energijos vartojimo efektyvumą, keisti gamybos technologijas, mažinti pastaruoju metu išaugusį tirpiklių vartojimą. Naftos perdirbimo bei naftos produktų saugojimo srityje reikia diegti naujas, mažiau taršias technologijas. 

Apie tai, kad Lietuva kartu su dar 14 Europos Sąjungos valstybių neįgyvendino oro taršos mažinimo tikslų iki 2020 m., prieš kelis mėnesius pranešė Europos Komisija. Nepavyko sumažinti 3 teršalų – azoto oksidų, nemetaninių lakiųjų organinių junginių ir amoniako  – kiekio, palyginus su išmestu 2005 m.

Mažinant išmetamą azoto oksidų kiekį nuo tikslo atsiliekame 24,1 proc., nemetaninių lakiųjų organinių junginių – 11,1 proc., amoniako – 7,8 proc.

Nuo 2027 m. įsigaliosiantys ES apyvartinių taršos leidimų prekybos sistemos išplėtimo į pastatus, kelių transportą ir kitas kuro rūšis, planuojami akcizų mokesčių pakeitimai, susiję su kuro ir degalų apmokestinimu pagal taršą, priemonės, susijusios su valstybės biudžeto žalinimu ir subsidijų iškastiniam kurui atsisakymu taip pat prisidės prie oro teršalų kiekio mažinimo.

Pasiūlymus galima teikti iki birželio 26 d., elektroniniu paštu oras@am.lt. Suformavus atnaujintą oro taršos mažinimo priemonių rinkinį vyks viešoji konsultacija, kurios metu jos bus pristatytos visuomenei.

Kitos naujienos