Po Baltijos šalių sinchronizacijos su kontinentinės Europos tinklais – dėmesys regiono energetinio saugumo užtikrinimui ateityje

2025-02-10

LR energetikos ministerijos pranešimas, 2025 m. vasario 9 d.

Baltijos šalims sinchronizavus elektros energetikos sistemas su kontinentinės Europos tinklais, kita svarbia bendradarbiavimo sritimi išlieka kritinės energetinės infrastruktūros atsparumo ir saugumo didinimas – tai šiandien aptarta bendrame Europos Komisijos narių, Baltijos šalių ir Lenkijos ministrų susitikime, įvertinant intensyvėjančius energetinės infrastruktūros pažeidimus regione.

Šiandien, vasario 9 d., penkiašalio susitikimo metu buvo aptarti tolimesni žingsniai po Baltijos šalių sinchronizacijos, regiono energetinio saugumo užtikrinimas ateityje ir finansines galimybes ypatingos svarbos energetinės infrastruktūros objektų atsparumui stiprinti. 

„Sinchronizacija pasiekė savo galutinį ir negrįžtamą etapą – Baltijos šalių elektros energetikos sistema visam laikui atjungta nuo IPS/UPS sistemos ir prijungta prie kontinentinės Europos tinklų. Tai istorinis pasiekimas, žymintis vieno Baltijos šalių energetinio saugumo etapo pabaigą ir kito pradžią. Šio tikslo nebūtume pasiekę be nuoseklios ir tvirtos Lenkijos lyderystės bei paramos, taip pat be stipriosEuropos Komisijos politinės koordinacijos ir reikšmingo finansinio indėlio, – aukšto lygio susitikime kalbėjo energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas. – Šis etapas nėra kelionės pabaiga – lygiagrečiai su „Harmony Link“ projekto įgyvendinimu kritinės energetikos infrastruktūros apsauga ir jos atsparumas tampa neatidėliotinu klausimu. Tam būtinas glaudesnis regioninis  bendradarbiavimas ir Europos Komisijos dėmesys.“ 

Susitikime dalyvavo Europos Komisijos nariai – už energetiką ir būstą atsakingas komisaras Danas Jorgensenas bei už gynybą ir kosmosą atsakingas komisaras Andrius Kubilius, taip pat Estijos klimato ministrė Yoko Alender, Latvijos klimato ir energetikos ministras Kaspars Melnis, Lenkijos klimato ir aplinkos ministrė Paulina Hennig Kloska bei Lenkijos valstybės sekretorius Krzysztof Bolesta. 

Susitikimo metu Baltijos šalys kartu su Lenkija pasirašė bendrą pareiškimą dėl ypatingos svarbos energetikos infrastruktūros objektų apsaugos. 

Bendrame pareiškime pabrėžiamas valstybių įsipareigojimas stiprinti bendradarbiavimą, įgyvendinti bendras iniciatyvas, skirtas energetikos infrastruktūros saugumui užtikrinti, reguliariai atnaujinti strategijas ir priemones, siekiant efektyviai reaguoti į kylančius iššūkius. Taip pat planuojama parengti ir pasirašyti tarpusavio supratimo memorandumą, kuris nustatys tolesnio bendradarbiavimo pagrindus ir numatys konkrečias priemones  ypatingos svarbos energetikos infrastruktūros objektų apsaugai. 

Baltijos šalys sausio 24 d. pasirašė bendrą laišką Europos Komisijai, siekdamos atkreipti dėmesį į būtinybę užtikrinti didesnį ypatingos svarbos infrastruktūros objektų saugumą Baltijos šalyse. Baltijos šalių elektros perdavimo sistemos operatoriams pavesta parengti išsamų priemonių paketą, apimantį būtinas saugumo priemones energetikos infrastruktūros apsaugai užtikrinti. Energetikos infrastruktūros apsaugos klausimas tampa ypač aktualus intensyvėjant energetinės infrastruktūros pažeidimams. 

Kitos naujienos