Patiria šoką

2022-08-29

Artėjant šildymo sezonui žmonės traukia į kietojo kuro aikšteles pildyti kuro atsargų ir ten patiria šoką. Anglių briketų kainos kyla ne savaitėmis o dienomis. Pardavėjai ragina nebelaukti nes prieš pat šildymo sezoną kainos kils pavasarį anglių tona kainavo apie 300 rudenį toną gali atsieiti ir pusę 1000 eurų.

Eisim kitus ir paskui jau kai ši, tada baigti miškų urėdija, tada vėl Marijai palietė senjorė Regina rodo savo malkinę ir džiaugiasi, kad malkų su vyrui turi pasiruošę keleriems metams į priekį anksčiau namus šildė medžio briketais, tačiau jau teko atsisakyti per brangu nors ir patogiau nei malkos. Ir aktualiausias dalykas yra finansiškai. Nes briketai yra brangesni malkos yra pigesnis tik tiek, kad briketą parsivežei ir tiesiai gali kūrenti malka jei. Reikia paruošti jai reikia supjauti kapoti su sunešti į pastogę. O tokių kaip Regina šį šildymo sezoną sparčiai daugėjant žmonės ieško ne patogesnių, o pigesnio kuro. Mat kainos kyla jau dienomis čia viena kietojo kuro aikštelių Marijampolėje sandėlininkas ir padarė.

Jo vadovas Saulius sako, kad štai šis dešimties kilogramų briketų paketas per parą pabrango beveik eurų, o nuo pavasario šis kuras pabrango dviem. Vakar kiek kainavo šitas, o šiandien keturi žmonės? Nebežiūri nei patogumą nei ekologija. Štai durpių briketai tapo paklausiausi nes pigiausiai daug metų lietuviai šiuo kuru nebesidomėjo dabar už anglys briketai pigesni net dvigubai. Bet brango ir jie per porą mėnesių apie tris dešimčia eurų. 100 eurų pigiausią jo pigiausias daugiausia šiemet išpardavimo. O nes kietojo kuro kainos šokiruoja, tačiau sako namus vis tiek reikia šildyti. Kiek atsieis ateinantis šildymo sezonas. Lietuviai bijo net pagalvoti.

Vitas atvažiavo medžio briketų kainos marijampolietė pribloškė kainų siaubingus šiais metais bet ką darysi, kad jeigu taip jau išeina visi, kurie tereikia šiltai gyventi norisi tai niekur nedings. Išlošė tie, kurie nelaukia ir kietuoju kuru apsirūpino pavasarį ar vasaros pradžioje. Štai Aleksejus su žmona atvažiavo anglių pirkti didžiąją dalį nusipirko pavasarį ir dabar labai tuo džiaugiuosi nes kaime per vasarą ženkliai pakilo. Aš turiu jau šio pavasario. Lazerių atsidurti į maišą. Vasarį mokėjo kiek dabar mokėsit, koks skirtumas? Kainos pavasarį buvo 290 m. Dabar 410 o kai kūrenimo sezonas prasidės tai nenustebčiau.

Daugiau penkis su puse būtų gal. Kad prieš pat šildymo sezono anglių kaina gali pakilti iki pusės 1000 eurų už toną neatmeta ir pardavėja Saulius vyras sako, kad anglių gali ir pritrūkti. Pritaikius sankcijas Rusijai uždrausta jas įvežti į šios šalies. Kietojo kuro pardavėjas pastebi, kad lietuviai šiais metais kurą perka dažniau bet labai mažais kiekiais. Taip mažesniais kiekiais nekaip seniau būdavo penkios tonos ir šešias tolius. Daugiausia tai jie pardavęs dar keturios tonos Ankara.

Atvažiuoja priekabų perka ir 300 kilo du šimtukai alų kiek pinigų turi. Brangesni būsto šildymo kaštai brangiau atsieis ir valstybės biudžetui. Jau per pirmąjį šių metų pusmetį kompensacijoms už šildymą skirta beveik dvidešimčia milijonų eurų daugiau nei pernai per tą patį laikotarpį padaugėjo kompensacijų prašytojų ir jeigu lyginant praėjusių metų pirmą ketvirtį pirmą pusmetį su šių metų pirmo pusmečio tai kompensacijų gavėjų skaičius tai kaip jūs ir sako, kad ne tų asmenų, kurie gali kreiptis yra išaugęs nuo 90350.

Artėjant šildymo sezonui kompensacijų prašytojų skaičius išaugs ministerija jau dabar yra savivaldybėms numačiusi papildomų lėšų. Kitiems metams ši suma bus skiriama papildomai. Apie 44 milijonus eurų reiškia, kad visoms savivaldybėms tikrai tos kompensacijos turėtų pagal manoma, kad prie pusantro 100000 kompensacijų gavėjų šį šildymo sezoną turėtų prisijungti dar bent keliasdešimt 1000 asmenų.

Šaltinis TV3 Žinios