Pakruojo gyventojų namus nuo šiol šildo dirbtinio intelekto valdomos katilinės

2024-11-12

Šaltinis: www.lrt.lt

Pakruojo rajonas vienas pirmųjų šalyje šilumos ūkyje pradėjo naudoti dirbtinį intelektą (DI). Speciali kompiuterinė programa valdo katilinę. Pasak šilumininkų, ateityje tai padės sutaupyti kuro, nebereikės tiek žmogiškųjų išteklių ir galbūt atpigs šiluma vartotojams.

Dirbtinis intelektas visą Pakruojį šildančią katilinę valdo nuo šio kūrenimo sezono. Programinė įranga pakeičia operatoriaus darbą. Taip galima išvengti žmogiškųjų klaidų.

„Šiai dienai galiu pasakyti, kad jau mėnesį mes dirbame su šita programine įranga, DI. Jis mums pasiteisino, mes matom, kad mūsų smulkiosios dalelės mažiau patenka į patį katilą, kad ekonomaizeris yra gerokai mažiau prineštas pelenų, dūmsiurbė dirba mažesniu galingumu“, – džiaugiasi „Pakruojo šilumos“ direktorius Remigijus Giedraitis.

Programinei įrangai atnaujinti iš Pakruojo biudžeto skirta 12 tūkst. eurų. Dirbtinis intelektas, tikimasi, padės sutaupyti 5 proc. kuro ir dalį elektros. Be to, nebereikės samdyti aukštos kvalifikacijos specialistų, kurie rūpintųsi katilo priežiūra. Tačiau dalis kalbintų pakruojiečių dirbtinio intelekto nauda abejoja ir nesitiki, kad šiluma jiems dėl to pigs.

„Investuojant į naują technologiją, turi ji kažkada atsipirkit ir ilgalaikėje perspektyvoje neturėtų kažkas pigti labai. Mes tiesiog prisidedam prie ekologiškumo, tvarumo“, – sako miesto gyventoja.

Pakruojyje šilumos kaina viena didžiausių šalyje, kilovatvalandė kainuoja apie 10 centų. dviejų kambarių buto šildymas pakruojiečiams praeitą mėnesį kainavo nuo 20 iki 60 eurų. Nors įdiegus dirbtinį intelektą pavyks sutaupyt, neslepiama, kad gyventojai tai pajus negreitai.

„Kaip ir turėtų sąskaitos mažėti, tik reikia tam laiko. Tai turėtų atsipirkt kažkokia dalis, nedidelė, aišku“, – žada Pakruojo rajono savivaldybės atstovė Vilma Tominienė.

Prie elektroninio valdymo sistemų pereiti planuoja ir kitų miestų katilinės. Be personalo jau kelerius metus veikia naujai pastatytos modernesnės katilinės Varėnoje, Šilutėje, Radviliškyje.

„Tai yra, kaip taisyklė, gana nedidelės galios katilinės mažuose miesteliuose, kur personalas išpučia sąnaudas, todėl jie pirmoje eilėje ten buvo įdiegti tokie katilai. Dabar šitas procesas eina į didžiąsias katilines, kur personalo dar yra nemažai. Jeigu viskas sėkmingai klostysis, tam personalui bus galima pavesti kitas funkcijas, o katilai dirbs automatiškai valdomi dirbtinio intelekto“, – viliasi Šilumos tiekėjų asociacijos vadovas Valdas Lukoševičius.

Pasak asociacijos, ilgiausiai užtruks dirbtinį intelektą įdiegti didmiesčių katilinėse. Ten jis geriausiu atveju veikti pradėtų po metų.

Kitos naujienos