Kreipimasis į aukščiausius šalies vadovus su raginimu spartinti daugiabučių renovaciją bei skatinti biokuro ir komunalinių atliekų naudojimą šilumos gamybai

2008-07-17

Drastiškai pabrangus iš Rusijos importuojamoms gamtinėms dujoms šalies laukia brangiausias šildymo sezonas. Artimiausiu metu pirminių energijos šaltinių kainos dar labiau prislėgs šalies gyventojų pečius. Šį faktą tarptautinių naujienų agentūroms patvirtino bendrovės „Gazprom", kuri vienintelė tiekia gamtines dujas į Lietuvą, vadovas Aleksejus Mileris.

„Gazprom" prognozuoja, kad šiuo metu apie 140 JAV dolerių sudaranti naftos barelio kaina 2009 metais kils iki 250 JAV dolerių. Jau šių metų pabaigoje gamtinių dujų kaina gali pasiekti apie 500 JAV dolerių už 1000 kubinių metrų, o 2009 metais Europoje – apie 1000 JAV dolerių. Galima prognozuoti, kad nekeičiant šilumos gamybai Lietuvoje naudojamo kuro struktūros, vidutinės šilumos kainos pasiektų 34 ct/kWh.

Siekiant apsaugoti gyventojus nuo energetinės krizės, būtina plėsti šiuo metu 43 proc. pigesnio už gamtines dujas biokuro naudojimą ir skubiai pradėti šilumą švaistančių pasenusių daugiabučių namų renovaciją valstybiniu mastu.

Išlaidas už šildymą lemia ne tik šilumos kainų augimas, bet ir suvartojamas jos kiekis. Ateinantį šildymo sezoną naujuose ar kompleksiškai renovuotuose daugiabučiuose 60 kv. metrų ploto buto šildymas kainuos tik 110 litų per mėnesį. Pasenusių, neapšiltintų namų gyventojai dėl per kiauras daugiabučių sienas prarandamos šilumos bus priversti mokėti virš 600 litų per mėnesį.

Energetikos specialistų skaičiavimais, aktyvi biokuro rinkos plėtra ir komunalinių atliekų deginimas energijos gamybai leistų sumažinti gamtinių dujų naudojimą šilumos gamyboje nuo dabartinių 77,6 iki 28 procentų.

Deja, Lietuvoje delsiama pasinaudoti kaimyninių ES valstybių pavyzdžiu remti jaunuolynų ugdymą ir iš jų gautą smulkią medieną pritaikyti biokuro gamybai. Dėl atsakingų institucijų neveiklumo bei pasipriešinimo nevyksta ir strateginiuose Lietuvos energetikos dokumentuose numatytos komunalinių atliekų deginimo gamyklų statybos. Tai turi tiesioginės neigiamos įtakos visai šalies komunalinių atliekų tvarkymo sistemai – tampa neaiškus galimų atliekų tvarkymo būdų pasirinkimas ir su tuo susijęs investicijų planavimas.

Nesiimant ryžtingų veiksmų šioms problemoms spręsti Lietuvos laukia energetinė krizė, kuri atsilieps visų šalies gyventojų gyvenimo saugumui ir kokybei. Prašome Jūsų nedelsiant imtis priemonių, kurios leistų sušvelninti artėjančios krizės padarinius.

080715 d. LITBIOMA, LMSA, DNSB, LKATA, LSTA kreipimasis 080715 d. LITBIOMA, LMSA, DNSB, LKATA, LSTA kreipimasis (227.00 KB)