Slapukais vadinami informacijos elementai, perkeliami iš interneto svetainės į jūsų kompiuterio standųjį diską. Tai nedideli informacijos failai, kurie leidžia interneto svetainėms išsaugoti ir vėl pasiekti informaciją apie naudotojo naršymo įpročius. Slapukus naudoja dauguma interneto svetainių, nes jie yra viena iš daugybės priemonių, kurios padeda pritaikyti interneto turinį prie naudotojų poreikių. Slapukai leidžia interneto svetainėms teikti prie naudotojų poreikių pritaikytas paslaugas (pavyzdžiui, įsimenant prisijungimo duomenis, išlaikant pirkinius pirkinių krepšelyje arba rodant tik konkretų naudotoją dominantį turinį).
Nauja tvarka numato aiškesnę elektros energijos apskaitą bei tiekimo atnaujinimo procedūrą
2021 m. vasario 1 d. LR energetikos ministerijos pranešimas.
Nuo š. m. sausio 30 d. įsigaliojo energetikos ministro Dainiaus Kreivio pasirašyti įsakymai, kuriais numatoma aiškesnė elektros energijos apskaitos ir atsiskaitymo už elektros energijos tiekimo nutraukimo ir tiekimo atnaujinimo darbus procedūra. Tai leis užtikrinti efektyvesnį elektros rinkos liberalizavimo procesą.
„Šie pakeitimai padės sklandžiau pereiti prie liberalios elektros rinkos ir įneš daugiau aiškumo ne tik vartotojams, bet ir elektros tiekėjams“, – sako energetikos viceministrė Inga Žilienė.
Pakeitimais nustatoma, kad vartotojams, laiku nedeklaravusiems suvartoto elektros kiekio, nepriklausomas arba garantinis elektros energijos tiekėjas turės išrašyti sąskaitą pagal konkretaus vartotojo vidutinį mėnesio elektros suvartojimą.
Vartotojų vidutinis elektros energijos kiekio suvartojimas bus apskaičiuojamas pagal skirstomųjų tinklų operatoriaus nustatytą ir viešai skelbiamą apskaičiavimo tvarką, remiantis operatoriaus turimais faktiniais duomenimis. Vidutinis elektros suvartojimas bus nustatomas atsižvelgiant į tai, kiek vidutiniškai elektros konkretus vartotojas suvartojo per paskutinius 12 mėnesių. Anksčiau galiojusiose nuostatose nebuvo aiškiai nustatyta, kas konkrečiai turi nustatyti vidutinio suvartojimo apskaičiavimo tvarką ir kiekvienas nepriklausomas tiekėjas vidutinį suvartojimą galėjo apskaičiuoti savo nusistatyta tvarka.
Taip pat elektros energijos tiekimo ir naudojimo taisyklių pakeitimais nustatyta lankstesnė elektros apskaitos prietaisų gedimų ar pažeidimų nustatymo tvarka.
Numatoma, kad gyventojų dalyvavimas surašant aktą dėl elektros apskaitos prietaisų gedimų nebus būtinas tais atvejais, kai šalinami elektros apskaitos prietaisų gedimai, kurie susidarė ne dėl vartotojo kaltės. Esant poreikiui, gyventojai ir toliau galės dalyvauti minėto akto surašyme pasirinkdami jiems patogiausią dalyvavimo laiką iš skirstomųjų tinklų operatoriaus atstovų pasiūlytų alternatyvų.
Nuo 2021 m. kovo 1 d. įsigalios dar vienas pakeitimas, kuriuo nustatomas „vieno langelio“ principas elektros persiuntimo, tiekimo nutraukimo ir atnaujinimo klausimams, kai vartotojui elektros energijos persiuntimas ar tiekimas buvo nutrauktas dėl vartotojo skolos ar kitų sutarties sąlygų nevykdymo. Gyventojų aptarnavimą šiais klausimais tiesiogiai vykdys elektros tiekėjas, o ne operatorius, kaip buvo iki šiol.
Kitos naujienos
Šilumos gamybos ir tiekimo procesams reikia daug elektros energijos. Siekdama mažinti šilumos kainą ir naudoti tvariai pagamintą elektrą, „Kauno energija“ išsikėlė strateginį tikslą visą savo veiklai reikalingą elektrą pasigaminti pati.
Energijos vartojimo efektyvumo didinimas – vienas iš Europos Sąjungos prioritetų ir vienas Nacionalinės energetinės nepriklausomybės strategijos tikslų. Pagal naujos redakcijos Energijos vartojimo efektyvumo direktyvos nuostatas, kurios šiuo metu perkeliamos į Lietuvos teisės aktus, sudaryti energijos sutaupymo susitarimus netrukus privalės visos valstybės bei savivaldybių valdomos įmonės.
Lietuvos energetikos agentūros (LEA) vadovė sako, kad šių metų šildymo sezono metu energijos – tiek elektros, tiek šilumos – kainos bus stabilios.