Slapukais vadinami informacijos elementai, perkeliami iš interneto svetainės į jūsų kompiuterio standųjį diską. Tai nedideli informacijos failai, kurie leidžia interneto svetainėms išsaugoti ir vėl pasiekti informaciją apie naudotojo naršymo įpročius. Slapukus naudoja dauguma interneto svetainių, nes jie yra viena iš daugybės priemonių, kurios padeda pritaikyti interneto turinį prie naudotojų poreikių. Slapukai leidžia interneto svetainėms teikti prie naudotojų poreikių pritaikytas paslaugas (pavyzdžiui, įsimenant prisijungimo duomenis, išlaikant pirkinius pirkinių krepšelyje arba rodant tik konkretų naudotoją dominantį turinį).
NAUJA PETRAŠIŪNŲ ELEKTRINĖS „ŠIRDIS“: REKONSTRUOTA VANDENS PERPUMPAVIMO SIURBLINĖ
AB „Kauno energija” pranešimas, 2024 m. gruodžio 4 d.
Iš esmės technologiškai atsinaujinanti „Kauno energija“ šiemet rekonstravo vieną svarbiausių patikimo šilumos tiekimo garantų – Petrašiūnų elektrinės vandens perpumpavimo siurblinę.
Kauno reljefas – kalvotas, todėl patikimam šilumos tiekimui tik katilinių, kuriose gimsta šiluma, ir vamzdynų tinklo, kuriuo šiluma atkeliauja iki vartotojų, neužtenka. Visos šilumos tiekimo sistemos „širdis“ – vandens perpumpavimo siurblinės, kurios 450 km ilgio vamzdynais varinėja šilumą (termofikacinį vandenį) po visą miestą.
Vos pasibaigus praėjusiam šildymo sezonui prasidėjo didžiausio ir svarbiausio „Kauno energijos“ objekto – Petrašiūnų elektrinės – siurblinės rekonstrukcija. Iššūkių vykdant šį projektą netrūko: visus darbus reikėjo atlikti iki naujo šildymo sezono pradžios bei užtikrinti, kad Petrašiūnų gyventojams nebūtų nutrauktas karšto vandens tiekimas.
„Perpumpavimo siurblinė yra vienas svarbiausias katilinės mazgų. Tai – „butelio kakliukas“, be kurio Petrašiūnų elektrinė negalėtų tiekti šilumos į centralizuotus miesto tinklus“, – projekto svarbą paaiškino „Kauno energijos“ Projektų valdymo skyriaus vadovo pavaduotojas Robertas Kalėda.
Kolegą papildė Gamybos skyriaus projektų vadovas Laurynas Stagis: „Dėl išskirtinio Kauno miesto reljefo, perpumpavimo siurblinės yra būtinos sujungiant visus mikrorajonus į bendrą šilumos tiekimo tinklą.
Šiuo atveju, dėl aukščių skirtumo tarp Žaliakalnio ir Petrašiūnų, atsiranda didelis – apie 4 barų – slėgių skirtumas, todėl į Petrašiūnus tiekiamo termofikacinio vandens slėgis, slėgio reguliatoriaus pagalba, redukuojamas, o grįžtantis iš Petrašiūnų termofikatas, siurblių pagalba, perpumpuojamas į aukštesnio slėgio grįžtamą liniją.
Jei siurblinės nebūtų, Petrašiūnai turėtų būti šildomi iš atskiros katilinės, o ne iš bendro tinklo, kadangi tokio aukšto slėgio vandens negalima tiekti į vartotojų šildymo sistemas – jos būtų sugadintos“.
R. Kalėda paminėjo, kad į šio išskirtinai svarbaus projekto įgyvendinimą įsitraukė ir reikšmingą indėlį įnešė beveik visų įmonės skyrių darbuotojai. Ypatinga padėką jis skyrė L. Stagiui, kuris pasiūlė sprendinį, leidusį kardinaliai sumažinti projekto įgyvendinimo kaštus: buvo įrengta laikina siurblinė, mažiausiomis sąnaudomis užtikrinusi karšto vandens tiekimą Petrašiūnams.
„Dėl termofikacinio tinklo schemos ypatumų slėgio, slėgio reguliatorius buvo įrengtas šiluminėje kameroje, o perpumpavimo siurblys įrengtas Petrašiūnų elektrinės teritorijoje“, – technologinius užkulisius atskleidė L. Stagis.
595 tūkst. eurų (be PVM) vertės projekto įgyvendinimas – nuo projekto parengimo iki eksploatacijos – truko apie pusantrų metų.
Kitos naujienos
Beveik 5 km naujų ir rekonstruotų trasų, vamzdynai po Panemunės tiltu, vamzdžių prastūmimai po medžiais ir gatvėmis, darbai judriame A. Juozapavičiaus prospekte. Tai – vos per pusmetį įgyvendintas didžiausias šių metų „Kauno energijos“ projektas, kuriuo prie integruoto šilumos tinklo prijungta Panemunė.
Atšalus orams prasideda šiluminės energijos gamyba ne tik energetikos įmonėse, intensyviau šildomi individualūs namai, pramoninės ir komercinės patalpos – dėl to padidėja teršalų išmetimas į orą.
Skuodo rajono savivaldybės paskatinta UAB „Skuodo šiluma“ šiais metais jau vasarą nusprendė investuoti į tvarią energetiką. Investicijos buvo skirtos nusidėvėjusio, 2007 m. statyto katilo pakeitimui. Įsigytas ir sumontuotas naujas, inovatyvus, granulėmis kūrenamas, 300 kilovatų šildymo katilas.