LR aplinkos ministerija kviečia išsakyti nuomonę apie žaliuosius viešuosius pirkimus

2022-02-14

2022 m. vasario 11 d. LR aplinkos ministerijos pranešimas.

Aplinkos ministerija kviečia valstybines institucijas, verslą ir viešuosiuose pirkimuose dalyvaujančius tiekėjus pasidalinti nuomonėmis apie žaliųjų pirkimų problematiką. Tam organizuojama viešoji konsultacija, kuri vyks apklausos forma.

Apklausa siekiama nustatyti viešuosiuose pirkimuose dalyvaujančių asmenų požiūrį į žaliuosius pirkimus ir šios srities teisinio reglamentavimo keitimo poreikį. Taip pat identifikuoti, kokiose srityse minimalius ir išplėstinius prekių, paslaugų ir darbų pirkimams taikomus aplinkos apsaugos kriterijus reikia atnaujinti, naikinti ar naujai nustatyti prioriteto tvarka. Svarbu išsiaiškinti, kokios papildomos priemonės skatintų žaliai pirkti dar daugiau.

Kartu norime įvertinti prekių, paslaugų ir darbų rinkos dalyvių pasirengimą tiekti mažesnį neigiamą poveikį aplinkai darančius produktus, ekologinių ženklų ir aplinkosaugos vadybos sistemų paplitimą rinkoje. Be to, identifikuoti su minimaliais prekių, paslaugų ir darbų pirkimams taikomais aplinkos apsaugos kriterijais susijusias praktines problemas, išsiaiškinti dalyvavimo žaliuosiuose viešuosiuose pirkimuose iššūkius.

Viešoji konsultacija vyks iki 2022 m. kovo 3 d. Detalią informaciją apie ją rasite čia

Dalyvauti apklausose galite užpildę anketas – perkančiosios organizacijos ir subjektai čia, viešuosiuose pirkimuose dalyvaujantys tiekėjai čia.

2021 m. Buvo pakeista žaliųjų pirkimų sąvoka, išplėstas ekologinių ženklų ir aplinkos apsaugos vadybos sistemų taikymas, pirkimų vykdytojams sudaryta galimybė žaliųjų pirkimų reikalavimus taikyti visuose viešuosiuose pirkimuose.

Preliminariais duomenimis, skelbiamais Viešųjų pirkimų tarnybos švieslentėje, pernai viešiesiems pirkimams Lietuvoje išleista apie 5,4 mlrd. Eur arba beveik 10 proc. bendrojo vidaus produkto.

Žaliųjų viešųjų pirkimų apimtys per 2021 m. antrąjį pusmetį  pasiekė 24,9 proc. ir taip daugiau nei dvigubai viršijo Vyriausybės iškeltą 10 proc. tikslą. 2022 m. ambicijos dar didesnės – ne mažiau kaip 50 proc. viešųjų pirkimų, skaičiuojant pagal vertę, turi tapti žaliaisiais, o nuo 2023 m. žalias turės būti kiekvienas viešasis pirkimas.