Liuksemburgas ir Lietuva toliau bendradarbiaus atsinaujinančios energetikos srityje

2020-09-24

LR Energetikos ministerijos 2020 m. rugsėjo 23 d. pranešimas

Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas ir Liuksemburgo energetikos ministras Claude Turmes pasirašė tarpusavio supratimo memorandumą dėl abiejų šalių bendradarbiavimo atsinaujinančios energetikos srityje.

Tarpusavio supratimo memorandumas numato galimybes bendradarbiauti atsinaujinančių energijos išteklių (AEI) rodiklio statistinių perdavimų srityje po 2021 m. „Lietuva ir Liuksemburgas buvo pirmosios šalys Europos Sąjungoje (ES), kurios įrodė, kad galime sėkmingai dalytis pažanga atsinaujinančioje energetikoje, siekdami nacionalinių ir europinių tikslų. Toks bendradarbiavimas svarbus ir prasmingas ir visai ES, keliančiai vis ambicingesnius tikslus klimato srityje, ir pačioms valstybėms. Gautas lėšas Lietuva investuoja į tolimesnę žaliosios energetikos plėtrą ir ypač mažąją energetiką, kuri yra arčiausiai kiekvieno vartotojo“, – sako energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

Lietuva ir Liuksemburgas 2017 m. pasirašė susitarimą dėl dalies AEI rodiklio statistinio perviršio perdavimo. Iki 2020 m. Liuksemburgas iš Lietuvos įsigijo AEI statistikos už daugiau nei 10 mln. eurų ir dar planuoja įsigyti AEI statistikos 2021 m.

Supratimo memorandume nurodyta, kad viena iš sričių, kur Lietuva ir Liuksemburgas planuoja bendradarbiauti įgyvendinant AEI statistinius perdavimus – tai bendri jūrinio vėjo projektai. Įgyvendinant tarpvalstybinius jūrinio vėjo projektus, atsiveria papildomos galimybės dalį svarbios ir būtinos infrastruktūros įrengimo finansuoti iš ES finansinių instrumentų, kurių šiuo metu dėl ES Žaliojo kurso įgyvendinimo daugėja. „Bendradarbiavimas jūrinio vėjo energetikoje yra dar viena sritis, kurios potencialą sutarėme įvertinti. Taip parodysime naują praktiką ir kitoms ES šalims“, – sako energetikos ministras.

Pagal ES teisę, europinius tikslus atsinaujinančioje energetikoje pasiekusios šalys gali bendradarbiauti su kitomis valstybėmis, kurios dėl įvairių aplinkybių, pavyzdžiui geografinės padėties ar ribotų gamtos resursų, turi mažesnį potencialą plėtoti atsinaujinančią energetiką. AEI plėtroje pirmaujančios šalys gali perleisti dalį savo pasiekimų kitoms valstybėms. Tai vadinama statistiniais energijos perdavimais.

Sparčiai žaliąją energetiką plėtojanti Lietuva 2020 metų ES iškeltus tikslus pasiekė dar 2014 m. 2019 m. atsinaujinančios energetikos dalis galutiniame Lietuvos energijos suvartojimo balanse sudarė 25,5 proc.

Kitos naujienos