Slapukais vadinami informacijos elementai, perkeliami iš interneto svetainės į jūsų kompiuterio standųjį diską. Tai nedideli informacijos failai, kurie leidžia interneto svetainėms išsaugoti ir vėl pasiekti informaciją apie naudotojo naršymo įpročius. Slapukus naudoja dauguma interneto svetainių, nes jie yra viena iš daugybės priemonių, kurios padeda pritaikyti interneto turinį prie naudotojų poreikių. Slapukai leidžia interneto svetainėms teikti prie naudotojų poreikių pritaikytas paslaugas (pavyzdžiui, įsimenant prisijungimo duomenis, išlaikant pirkinius pirkinių krepšelyje arba rodant tik konkretų naudotoją dominantį turinį).
Liuksemburgas ir Lietuva toliau bendradarbiaus atsinaujinančios energetikos srityje
LR Energetikos ministerijos 2020 m. rugsėjo 23 d. pranešimas
Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas ir Liuksemburgo energetikos ministras Claude Turmes pasirašė tarpusavio supratimo memorandumą dėl abiejų šalių bendradarbiavimo atsinaujinančios energetikos srityje.
Tarpusavio supratimo memorandumas numato galimybes bendradarbiauti atsinaujinančių energijos išteklių (AEI) rodiklio statistinių perdavimų srityje po 2021 m. „Lietuva ir Liuksemburgas buvo pirmosios šalys Europos Sąjungoje (ES), kurios įrodė, kad galime sėkmingai dalytis pažanga atsinaujinančioje energetikoje, siekdami nacionalinių ir europinių tikslų. Toks bendradarbiavimas svarbus ir prasmingas ir visai ES, keliančiai vis ambicingesnius tikslus klimato srityje, ir pačioms valstybėms. Gautas lėšas Lietuva investuoja į tolimesnę žaliosios energetikos plėtrą ir ypač mažąją energetiką, kuri yra arčiausiai kiekvieno vartotojo“, – sako energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.
Lietuva ir Liuksemburgas 2017 m. pasirašė susitarimą dėl dalies AEI rodiklio statistinio perviršio perdavimo. Iki 2020 m. Liuksemburgas iš Lietuvos įsigijo AEI statistikos už daugiau nei 10 mln. eurų ir dar planuoja įsigyti AEI statistikos 2021 m.
Supratimo memorandume nurodyta, kad viena iš sričių, kur Lietuva ir Liuksemburgas planuoja bendradarbiauti įgyvendinant AEI statistinius perdavimus – tai bendri jūrinio vėjo projektai. Įgyvendinant tarpvalstybinius jūrinio vėjo projektus, atsiveria papildomos galimybės dalį svarbios ir būtinos infrastruktūros įrengimo finansuoti iš ES finansinių instrumentų, kurių šiuo metu dėl ES Žaliojo kurso įgyvendinimo daugėja. „Bendradarbiavimas jūrinio vėjo energetikoje yra dar viena sritis, kurios potencialą sutarėme įvertinti. Taip parodysime naują praktiką ir kitoms ES šalims“, – sako energetikos ministras.
Pagal ES teisę, europinius tikslus atsinaujinančioje energetikoje pasiekusios šalys gali bendradarbiauti su kitomis valstybėmis, kurios dėl įvairių aplinkybių, pavyzdžiui geografinės padėties ar ribotų gamtos resursų, turi mažesnį potencialą plėtoti atsinaujinančią energetiką. AEI plėtroje pirmaujančios šalys gali perleisti dalį savo pasiekimų kitoms valstybėms. Tai vadinama statistiniais energijos perdavimais.
Sparčiai žaliąją energetiką plėtojanti Lietuva 2020 metų ES iškeltus tikslus pasiekė dar 2014 m. 2019 m. atsinaujinančios energetikos dalis galutiniame Lietuvos energijos suvartojimo balanse sudarė 25,5 proc.
Kitos naujienos
Sausio 30 dieną Lietuvos šilumos tiekimo įmonių vadovai ir specialistai, atsakingi už technologinę pažangą savo įmonėse, rinkosi Prienuose, kur buvo organizuoti ES LIFE programos lėšomis finanasuojamo projekto SupportDHC mokymai, skirti pasikeisti informacija apie naujausius šilumos tiekimo įmonių projektus ir perspektyvinius planus.
Netrukus centralizuotai šiluma aprūpinamus vartotojus pasieks šildymo sąskaitos už neįprastai švelnų šių metų sausį. Verta giliau panagrinėti – kas didina, o kas mažina sąskaitų dydį.
Lietuvoje centralizuotai tiekiamos šilumos energijos vidutinė kaina vasarį siekia 8,02 ct/kWh ir yra 0,9 proc. didesnė nei sausį, kai buvo 7,95 ct/kWh. Kainų didėjimą lėmė kuro, naudojamo šilumos gamybai, brangimas. Lyginant šalies regionus, didžiausios ir mažiausios šilumos energijos tiekimo kainos skiriasi 2,4 karto. Biokuro kaina sausio viduryje buvo didžiausia šį šildymo sezoną, bet nuo to laiko mažėjo dvi savaites iš eilės.