Slapukais vadinami informacijos elementai, perkeliami iš interneto svetainės į jūsų kompiuterio standųjį diską. Tai nedideli informacijos failai, kurie leidžia interneto svetainėms išsaugoti ir vėl pasiekti informaciją apie naudotojo naršymo įpročius. Slapukus naudoja dauguma interneto svetainių, nes jie yra viena iš daugybės priemonių, kurios padeda pritaikyti interneto turinį prie naudotojų poreikių. Slapukai leidžia interneto svetainėms teikti prie naudotojų poreikių pritaikytas paslaugas (pavyzdžiui, įsimenant prisijungimo duomenis, išlaikant pirkinius pirkinių krepšelyje arba rodant tik konkretų naudotoją dominantį turinį).
Lietuvos energetikai – 130 metų!
2022 m. balandžio 16 d. LR energetikos ministerijos pranešimas.
Balandžio 17 dieną minima Lietuvos energetikų diena. Šalies energetikos pradžia laikoma 1892 m. balandžio 17 d., kuomet kunigaikščio Bogdano Oginskio dvare Rietave buvo įžiebta pirmoji elektros lemputė.
„Nuoširdžiai sveikinu visus buvusius ir esamus energetikus profesinės dienos proga. Visi mes kasdien dirbame, kad mūsų visų namai būtų šviesūs ir šilti, o valstybė – saugi ir pažangi. Šiandien, kai Europoje vyksta karas, ypatingai išryškėja energetikos sektoriaus svarba šalies saugumui ir gerovei“, – sakė Energetikos ministras Dainius Kreivys.
Anot metraštininkų, 1892 metų balandžio 17- ąją šventų Velykų rytą lemputė sužibo ne tik dvare, bet ir Rietavo bažnyčioje. Tai įvyko praėjus vos 13 metų po lemputės išradimo ir 10 metų po pirmosios pasaulyje elektrinės atidarymo.
Pirmojoje Lietuvos elektrinėje buvo įrengtas 69,5 m² kaitinamojo paviršiaus garo katilas, garo variklis ir 110 V įtampos Grammo elektros srovės generatorius. Elektrinės eksploatavimo metu ją aptarnavo du darbininkai. Pirmiausia apšvietimas buvo įrengtas dvaro rūmuose ir parke, vėliau – Rietavo bažnyčioje, dvaro ūkiniuose pastatuose ir turtingųjų miestiečių namuose. Apšvietimui naudotos pirmosios Lietuvoje kaitinamosios 16 ir 25 žvakių elektros lemputės.
Rietavo gyventojas ir buvęs kunigaikščio B. Oginskio tarnas J. Kalnikas paliko tokius prisiminimus: „Kuomet iš elektrinės tiesė laidus į dvaro rūmus, žmonės stebėjosi, kaip gi čia būsią, kad ugnis kūrensis viename laidų gale – elektrinėje, o šviesa švies kitame gale – dvaro rūmuose. Kada vyrai pamatė šviečiančią elektros lemputę, vieni ją bandė užpūsti, kiti – prie jos pypkes uždegti, treti bijojo prisiartinti… O kai užsidegė elektra bažnyčioje, į Rietavą šviesos pažiūrėti važiuodavo žmonės iš visų Žemaitijos kampų”.
Jau 1898 m. brolių Tilmansų geležies apdirbimo fabrike pradėjo veikti pirmoji Lietuvoje pramoninė elektrinė, o po poros metų Kaune buvo įsteigta ir pirmoji Lietuvoje viešoji centrinė elektrinė. Palaipsniui elektra, o vėliau dujos ir naftos produktai gyventojų kasdienybei suteikė šviesos, šilumos ir komforto.
Šiandien Lietuvos energetika išgyvena istorinį laikotarpį – pasaulio dėmesio centre atsidūrė Suskystintų gamtinių dujų terminalas Klaipėdoje, dujotiekio ir elektros sistemų sinchronizacija su Vakarų Europos šalimis. Įgyvendinamas ir itin ambicingi atsinaujinančios energijos išteklių projektai – siekiama, kad 2030 metais 93 proc. reikalingos elektros energijos pasigamintume patys ir visa ji būtų iš atsinaujinančių išteklių.
Kitos naujienos
Beveik 5 km naujų ir rekonstruotų trasų, vamzdynai po Panemunės tiltu, vamzdžių prastūmimai po medžiais ir gatvėmis, darbai judriame A. Juozapavičiaus prospekte. Tai – vos per pusmetį įgyvendintas didžiausias šių metų „Kauno energijos“ projektas, kuriuo prie integruoto šilumos tinklo prijungta Panemunė.
Atšalus orams prasideda šiluminės energijos gamyba ne tik energetikos įmonėse, intensyviau šildomi individualūs namai, pramoninės ir komercinės patalpos – dėl to padidėja teršalų išmetimas į orą.
Skuodo rajono savivaldybės paskatinta UAB „Skuodo šiluma“ šiais metais jau vasarą nusprendė investuoti į tvarią energetiką. Investicijos buvo skirtos nusidėvėjusio, 2007 m. statyto katilo pakeitimui. Įsigytas ir sumontuotas naujas, inovatyvus, granulėmis kūrenamas, 300 kilovatų šildymo katilas.