Lietuva ir JAV stiprina strateginę partnerystę energetikoje

2025-04-03

LR energetikos ministerijos pranešimas, 2025 m. balandžio 2 d.

Vašingtone viešintis energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas susitiko su JAV energetikos sekretoriumi Chris Wright. Susitikimo metu aptartos bendradarbiavimo stiprinimo galimybės, ypatingą dėmesį skiriant suskystintų gamtinių dujų (SGD) importui, švarios energijos vystymo, įskaitant branduolinę energiją, technologijoms ir kritinės energetikos infrastruktūros apsaugai Baltijos jūros regione. 

„JAV nuosekliai rėmė pagrindinius Lietuvos energetinio saugumo projektus – Klaipėdos SGD terminalą, elektros ir dujų importo diversifikavimą, atsijungimą nuo BRELL žiedo bei sinchronizaciją su kontinentinės Europos elektros tinklais. Tvirti ir patikimi transatlantiniai santykiai išlieka ne mažiau svarbūs dabartinėje geopolitinio saugumo situacijoje“, – sakė ministras Ž. Vaičiūnas. 

Klaipėdos SGD terminalas yra pirmasis ir vienintelis terminalas regione, galintis užtikrinti SGD tiekimą ne tik Lietuvai, bet ir visam regionui – Estijai, Latvijai, Lenkijai. Lietuva buvo viena pirmųjų Europos šalių, 2017 m. pradėjusių SGD importą iš JAV. Nuo 2022 m. vasario Klaipėdos SGD terminalas neimportavo nė vieno rusiško SGD krovinio. 2024 m. per Klaipėdos SGD terminalą buvo importuota iš viso 24 TWh dujų arba 24 SGD kroviniai. Dauguma SGD yra importuojama iš JAV ir Norvegijos. 

„Matome didelį potencialą dar platesniam ir intensyvesniam bendradarbiavimui. SGD importas iš JAV per Klaipėdos SGD terminalą galėtų būti didinamas iki maksimalaus galimo kiekio užtikrinant viso regiono poreikius. Kitas siektinas Klaipėdos SGD terminalo panaudojimas – prisidėti prie Ukrainos dujų tiekimo poreikių tenkinimo panaudojant terminalo pajėgumus ir GIPL dujų jungtį tarp Lietuvos ir Lenkijos“, – sakė ministras Ž. Vaičiūnas. 

Taip pat didelis dėmesys buvo skirtas kritinės energetinės infrastruktūros saugumui. Ministras pabrėžė, kad svarbiausias pasirengimo galimoms energetikos krizėms elementas šiuo metu yra būtent jos apsauga – tiek nuo fizinių, tiek nuo kibernetinių grėsmių, todėl būtina stiprinti infrastruktūros apsaugą ir atsparumą. Baltijos šalys ir Lenkija yra pasirengusios tapti pavyzdiniu ES infrastruktūros apsaugos ir atsparumo modeliu, kuris, bendradarbiaujant NATO, galėtų būti pritaikytas ir kituose regionuose. Susitikime atkreiptas dėmesys į nuotoliu valdomus atsinaujinančios energijos, pirmiausia, saulės elektrinių keitiklius (inverterius) iš Lietuvai ir Europai nedraugiškų šalių – tai yra potenciali saugumo grėsmė, kuri turi būti suvaldoma.     

Energetikos ministras su JAV energetikos sekretoriumi taip pat aptarė galimybę Lietuvoje panaudoti mažųjų modulinių reaktorių (angl. Small Modular Reactor, SMR) technologijas. SMR yra viena iš pagrindinių ateities alternatyvų, užtikrinanti generacijos pajėgumus, pramonės dekarbonizaciją ir skatinanti atsinaujinančių energijos išteklių plėtrą. 

Vizito metu energetikos ministras Ž. Vaičiūnas apsilankė ir Branduolinės energetikos institute (angl. Nuclear Energy Institute) ir susitiko su SMR vystytojais. Lietuva domisi JAV lyderyste branduolinių technologijų, saugumo, žaliojo vandenilio vystymo ir švarios energetikos srityse.