Slapukais vadinami informacijos elementai, perkeliami iš interneto svetainės į jūsų kompiuterio standųjį diską. Tai nedideli informacijos failai, kurie leidžia interneto svetainėms išsaugoti ir vėl pasiekti informaciją apie naudotojo naršymo įpročius. Slapukus naudoja dauguma interneto svetainių, nes jie yra viena iš daugybės priemonių, kurios padeda pritaikyti interneto turinį prie naudotojų poreikių. Slapukai leidžia interneto svetainėms teikti prie naudotojų poreikių pritaikytas paslaugas (pavyzdžiui, įsimenant prisijungimo duomenis, išlaikant pirkinius pirkinių krepšelyje arba rodant tik konkretų naudotoją dominantį turinį).
LEGIONELIOZĖS PROFILAKTIKA: KĄ REIKIA ŽINOTI?
AB „Kauno energija” pranešimas, 2023 m. gruodžio 15 d.
Atėjus šaltajam metų laikotarpiui ir prasidėjus šildymo sezonui į pastatus pradedamas tiekti aukštesnės temperatūros termofikacinis vanduo. Taip vykdoma karšto vandens sistemų profilaktinė dezinfekcija pastatų viduje, kad būtų užkertamas kelias Legionella bakterijų dauginimuisi.
Tarpinstitucinio bendradarbiavimo dėka, teisės aktų nustatyta tvarka, AB „Kauno energija“ dažniausiai du kartus metuose taiko legioneliozės prevencijos priemones Kauno mieste. Iš anksto paskelbtą dieną ir valandą už pastato šilumos ūkį atsakingi asmenys ar pastato karšto vandens sistemų prižiūrėtojai yra prašomi užtikrinti laikiną temperatūros pastato karšto vandens sistemoje padidinimą iki 66°C. Prie tokios temperatūros legionelės žūva.
„Taip pat rekomenduojama ir patiems gyventojams būti atsakingiems bei pasirūpinti legioneliozės profilaktika daugiau nei kelis kartus per metus.
Šildymo sezono metu legioneliozės prevenciją pastatų savininkai ir valdytojai, užtikrinant temperatūros padidinimą pastato karšto vandens sistemoje iki 66 °C, gali vykdyti vidutinei paros lauko oro temperatūrai nukritus žemiau -1 °C, tuomet iš miesto katilinių ir elektrinių į centralizuoto šilumos tiekimo tinklą tiekiamas aukštesnės temperatūros termofikacinis vanduo jau siekia 75 °C“, – sako „Kauno energijos“ Tinklo valdymo skyriaus vadovas Audrius Pupininkas.
Nacionalinis visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenimis, atliekant legioneliozės atvejų epidemiologinius tyrimus pastebėta, kad daugiabučiuose pastovaus karšto vandens temperatūra čiaupe ir sistemoje, dažnai neatitinka Lietuvos higienos normos HN 24:2003 ,,Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai“ geriamojo vandens kokybės reikalavimų. Nemažai daugiabučių namų gyventojų stengiasi taupyti mažindami ne tik patalpų, bet ir centralizuotai ruošiamo karšto vandens temperatūrą, o tie gyventojai, kurie už karšto vandens pašildymą atsako patys (karšto vandens šildymui naudodami dujas, elektrą ar kt.), dažnai net nežino, kad jų gyvenamojo būsto sistemoje ruošiamas per žemos temperatūros karštas vanduo.
Kas yra legioneliozė?
Legioneliozė yra ūminė pneumonija (bakterinis plaučių uždegimas), kurią sukelia Legionella bakterijos. Inkubacinis periodas – 2–10 dienų, retais atvejais iki 3 savaičių. Ligos simptomai panašūs į gripo, dažniausiai prasideda karščiavimu, šaltkrėčiu, galvos ir raumenų skausmais. Vėliau pasireiškia sausas kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas, išsivysto plaučių uždegimas.
Trečdalis susirgusiųjų viduriuoja ar vemia, apie pusė ligonių patiria sąmonės sutrikimų. Imlumas šiai ligai nėra vienodas. Sergantiems lėtinėmis ligomis, rūkantiems ir vyresnio amžiaus žmonėms pavojus susirgti legionierių liga yra didesnis, 5–10 proc. susirgusiųjų miršta. Pajutus ligos simptomus, būtina kreiptis į gydytoją. Daugiau informacijos apie legioneliozę rasite NVSC svetainėje, Kaunas.lt.
Kokia aplinka palanki daugintis legionelėms?
Vienintelis legionelių dauginimosi šaltinis yra vanduo. Tam tikros vandens sistemos yra vertinamos kaip didesnės rizikos užsikrėsti Legionella bakterijomis, pavyzdžiui, karštas ir šaltas vandentiekio vanduo, oro drėkintuvai, dekoratyviniai fontanai (ypač uždarose patalpose), sūkurinės vonios, aušinimo bokštai, augalams laistyti naudojamų sodo žarnų vandens sistemos ir pan.
Palanku Legionella bakterijoms išgyventi ir daugintis yra vamzdžiuose, kuriuose vanduo beveik arba visiškai neteka (pvz., neapgyvendintuose kambariuose), dumble, biologinėje plėvelėje bei sąnašose ant vidinių vamzdžių ir rezervuarų paviršių, ant tarpiklių ir hermetiškų plombų guminių ir natūralių medžiagų, vandens šildytuvuose ir karšto vandens talpyklose, vamzdžių, dušų ir čiaupų nuosėdose ir rūdyse ir pan. Palankiausia vandens temperatūra legionelėms daugintis – 20-50 ºC, žemesnėje nei 20 ºC ir aukštesnėje nei 60 ºC temperatūroje šios bakterijos gyvuoja, bet nesidaugina.
Atliekant karšto vandens sistemų terminę dezinfekciją, t.y. vandens temperatūrą šildymo sistemoje padidinant iki 66°C, o vartotojų čiaupuose – iki 60 °C, ir šią temperatūrą išlaikant ne mažiau kaip 25 min. – legionelės žūva.
Pastebėjus, kad bute tiekiamas vanduo yra nepakankamos temperatūros, kreipkitės į savo namo administratorių ar pirmininką ir reikalaukite, kad būtų užtikrinami legioneliozės prevencijos reikalavimai.
Pasireiškus plaučių uždegimo požymiams (temperatūra, kosulys, bendras silpnumas ir kt.), nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją.
Kitos naujienos
Beveik 5 km naujų ir rekonstruotų trasų, vamzdynai po Panemunės tiltu, vamzdžių prastūmimai po medžiais ir gatvėmis, darbai judriame A. Juozapavičiaus prospekte. Tai – vos per pusmetį įgyvendintas didžiausias šių metų „Kauno energijos“ projektas, kuriuo prie integruoto šilumos tinklo prijungta Panemunė.
Atšalus orams prasideda šiluminės energijos gamyba ne tik energetikos įmonėse, intensyviau šildomi individualūs namai, pramoninės ir komercinės patalpos – dėl to padidėja teršalų išmetimas į orą.
Skuodo rajono savivaldybės paskatinta UAB „Skuodo šiluma“ šiais metais jau vasarą nusprendė investuoti į tvarią energetiką. Investicijos buvo skirtos nusidėvėjusio, 2007 m. statyto katilo pakeitimui. Įsigytas ir sumontuotas naujas, inovatyvus, granulėmis kūrenamas, 300 kilovatų šildymo katilas.