Slapukais vadinami informacijos elementai, perkeliami iš interneto svetainės į jūsų kompiuterio standųjį diską. Tai nedideli informacijos failai, kurie leidžia interneto svetainėms išsaugoti ir vėl pasiekti informaciją apie naudotojo naršymo įpročius. Slapukus naudoja dauguma interneto svetainių, nes jie yra viena iš daugybės priemonių, kurios padeda pritaikyti interneto turinį prie naudotojų poreikių. Slapukai leidžia interneto svetainėms teikti prie naudotojų poreikių pritaikytas paslaugas (pavyzdžiui, įsimenant prisijungimo duomenis, išlaikant pirkinius pirkinių krepšelyje arba rodant tik konkretų naudotoją dominantį turinį).
Keičiame Europos miestų šildymo būdą
Šaltinis: https://sa.lt/keiciame-europos-miestu-sildymo-buda/
Viso pasaulio didmiesčiai ieško sprendimų, kaip pagerinti centralizuoto šildymo sistemas atsisakant iškastinio kuro. Švedų gamintojas „Qvantum“ jau jį turi – tai šilumos siurblių sistema, leidžianti visiškai nenaudoti iškastinio kuro ir sumažinti elektros energijos suvartojimą iki 80 procentų. Tokia sistema jau diegiama Europos miestuose.
Kaip tai veikia?
Penktos kartos centralizuotas šildymas – būdas pakeisti iškastinį kurą naudojančius įrenginius į itin efektyvias ir miesto aplinkoje CO2 neišskiriančias klimato kontrolės sistemas, kaip energijos šaltinį naudojant šilumos siurblius.
1. ŽEMOS TEMPERATŪROS ŠILDYMO ŽIEDAS (KONTŪRAS)
Penktos kartos centralizuoto šildymo sistemos paprastai veikia 10–20 °C temperatūroje. Šilumos siurblius galima naudoti ir šildymui, ir vėsinimui. Kai naudojami šildymui, jie grąžina vėsesnį vandenį, o panaudojus aušinimui grąžina šiltesnį. Žema temperatūra taip pat sumažina didelių izoliuotų vamzdžių poreikį giliose tranšėjose, nes esant tokioms temperatūroms energijos nuostoliai yra maži.
2. MAŽO SKERSMENS VAMZDYNAI PASTATUOSE
Kontūras vedamas į kiekvieną prijungtą pastatą ir per jį. Kiekviename pastate kontūrai yra prijungti prie kiekvieno buto ar darbo erdvės.
3. MAŽI ŠILUMOS SIURBLIAI BUTAMS
Kiekviename bute įrengiami nedideli 4–6 kW šilumos siurbliai, prijungti prie kontūro. Šilumos siurblys sumažina kontūro vandens temperatūrą, kai šildo radiatorius, arba šildo kontūro vandenį, kai naudojamas vėsinimui.
4. IŠMETAMOS ŠILUMOS RINKIMAS
Šilumos perteklius dažnai susidaro vėdinant pastatus, požemines automobilių aikšteles ar garažus. Visa tai surenkama į bendrą sistemą ir naudojama norimai temperatūrai palaikyti.
5. CENTRINIAI ŠILUMOS SIURBLIAI
Dideli centralizuotai įrengti šilumos siurbliai (iki 1,5 MW) renka energiją iš aplinkos oro, uždaro ciklo ir (arba) atviro kontūro gręžinių. Jie subalansuoja temperatūrą ir užtikrina, kad vanduo grandinėje visada išlaikytų reikiamą temperatūrą.
6. ŠILUMOS ENERGIJOS SAUGYKLA
Šilumos energijai kaupti naudojami gręžiniai, prijungti prie centrinių šilumos siurblių. Tai reiškia, kad jie gali laikyti didelį šilumos ar šalčio kiekį. Žiemą, kai šilumos siurbliai naudoja žemėje esančią šilumą, žemė atšaldoma. Vasarą, kai šilumos siurbliai naudojami vėsinimui, išmetama šiluma sušildo žemę.
7. ELEKTROS TIEKIMO ĮMONĖS MĖGSTA ŠILUMINĘ INERCIJĄ
Namui apšildyti reikia laiko. Kad jis atvėstų, taip pat užtrunka. „Qvantum“ klientai gali tai panaudoti savo naudai bendraudami su energetikos įmonėmis. Jie valdo visus savo grandinėje esančius šilumos siurblius, tad gali pasiūlyti elektros energijos įmonėms jos pasiimti, kai energijos poreikis yra mažas. Savo ruožtu klientas gali sumažinti energijos sąnaudas iki 50 procentų.
8. VIENĄ SAULĖS PLOKŠTĘ PAVERSKITE PENKIOMIS
Naudodami „Qvantum“ šilumos siurblius žemos temperatūros sistemose, vartotojai paprastai gauna daugiau nei 5 kWh šilumos už kiekvieną 1 kWh elektros energijos. Bandomieji projektai jau įgyvendinami Jungtinėje Karalystėje „Qvantum“ siūlo sukurti vietinius žemos temperatūros centralizuoto šilumos tiekimo tinklus, prie kurių galėtų prisijungti dešimtys ar net tūkstančiai pastatų.
Tam pakaktų kiekviename bute esančio šilumos siurblio, kuris užtikrintų šildymą ir vėsinimą. Kiekvienas butas valdytų savo šilumos siurblį, tačiau visi jie sujungiami į bendrą sistemą. Toks metodas sutaupytų iki 80 proc. energijos nei tradicinis šildymas. „Qvantum“ koncepcija jau sulaukė didžiulio susidomėjimo.
Ji jau diegiama Europos miestuose: „Dolphin Square“ kvartale, verslo centre „One Waterloo“, naujojoje metro stotyje „Euston“ Londone, Birmingamo moterų ir vaikų ligoninėje. Išmanieji šilumos siurbliai išmaniosioms sistemoms „Qvantum“ gaminius Lietuvai siūlo didžiausia specializuota įmonė Lietuvos ŠVOK rinkoje – NIT.
Jų siūlomi šilumos siurblių sprendimai vertinami Skandinavijoje ir visoje Europoje. Paprasta priežiūra. Naudojant „Qvantum“, nereikia ieškoti profesionalų, kurie prižiūrėtų įrangą, todėl tai puikūs gaminiai ne tik dideliems objektams, bet ir privatiems namams bei butams. Tvarumas. Tai propano (R290) šilumos siurbliai – tvarus pasirinkimas. Propanas yra natūralus šaltnešis, kurio GWP yra 3, kuris yra toks mažas, kad jis laikomas nereikšmingu.
Tinka kiekvienam. „Qvantum“ turi platų produktų asortimentą: nuo itin kompaktiškų šilumos siurblių mažiems butams iki itin galingų komercinių šilumos siurblių dideliems objektams. „Qvantum“ tikslas – pasiūlyti šildymo sprendimą bet kokiems namams nenaudojant iškastinio kuro.„Qvantum“ tikslas – pasiūlyti šildymo sprendimą bet kokiems namams nenaudojant iškastinio kuro.
Plačiau: https://sa.lt/keiciame-europos-miestu-sildymo-buda/
Kitos naujienos
Informuojame apie paskelbtą atranką į UAB Kretingos šilumos tinklų direktoriaus (-ės) pareigas.
AB „Panevėžio energija“ skatina gyventojus kuo skubiau modernizuoti daugiabučių namų šilumos punktus ir taip užtikrinti daugiabučių namų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemų privalomuosius reikalavimus.