Slapukais vadinami informacijos elementai, perkeliami iš interneto svetainės į jūsų kompiuterio standųjį diską. Tai nedideli informacijos failai, kurie leidžia interneto svetainėms išsaugoti ir vėl pasiekti informaciją apie naudotojo naršymo įpročius. Slapukus naudoja dauguma interneto svetainių, nes jie yra viena iš daugybės priemonių, kurios padeda pritaikyti interneto turinį prie naudotojų poreikių. Slapukai leidžia interneto svetainėms teikti prie naudotojų poreikių pritaikytas paslaugas (pavyzdžiui, įsimenant prisijungimo duomenis, išlaikant pirkinius pirkinių krepšelyje arba rodant tik konkretų naudotoją dominantį turinį).
„Kauno energija“ – pirmoji šilumos tiekėja įdiegusi ORC turbiną: elektrą gamina iš šilumos
AB „Kauno energija” pranešimas, 2025 m. sausio 15 d.
Šilumos gamybos ir tiekimo procesams reikia daug elektros. Siekdama mažinti šilumos kainą ir naudoti tvariai pagamintą elektrą, „Kauno energija“ išsikėlė strateginį tikslą visą savo veiklai reikalingą elektrą pasigaminti pati. Įmonės pastatų stogus jau dengia nuosavos saulės fotovoltinės elektrinės, o Petrašiūnų elektrinėje pradėjo veikti organinio Renkino ciklo (ORC) principu veikianti turbina. Inovacija leis per metus sutaupyti apie 400 tūkst. eurų.
„Kauno energija“ tapo pirmąja miesto šilumos tiekėja šalyje, sumontavusia ir iš visų atsakingų institucijų gavusia leidimą eksploatuoti šį inovatyvų elektros gamybos įrenginį.
ORC technologija, panaudodama organinio skysčio garą, elektros energijai gaminti naudoja iš Petrašiūnų elektrinės biokuro katilų gautą šilumą. Įrengtos turbinos galia siekia 450 kW.
„Petrašiūnų elektrinė yra svarbiausias „Kauno energijos“ objektas. Jame sutelkti didžiausi šilumos gamybos pajėgumai – biokuro ir rezervinė katilinės, termofikacinio vandens perpumpavimo siurblinė. Šiems įrenginiams reikia daug elektros, todėl ir pirmoji ORC turbina įrengta čia. Tai dar yra naujovė Lietuvoje, todėl įmonei šis projektas yra labai svarbus kaupiant „know-how“ patirtį, žinias“, – teigia „Kauno energijos“ Projektų valdymo skyriaus projektų vadovas Andriejus Gološčapovas.
Per metus planuojama pagaminti apie 2.200.000 kWh elektros energijos, kuri padengs daugiau kaip 60 proc. elektros energijos poreikių Petrašiūnų elektrinės komplekse ir sutaupys apie 400 tūkst. eurų per metus.
„ORC elektrinė labai gerai dera su biokuro katilais, kuriuose pigi šiluma gaminama iš atsinaujinančio energijos ištekliaus. Žalią elektrą ženkliai mažesne kaina nei rinkoje mes pasigaminsime iš švarios šilumos. Taip pat bus mažinamas šiltnamio efektą sukeliančių dujų susidarymas – kasmet į orą pateks apie 922 tonas mažiau CO2 per metus“, – sako „Kauno energijos“ Technologijų ir inovacijų skyriaus projektų vadovas Eimantas Ozolas.
ORC įrenginiai tarnauja ne mažiau nei 20 metų be specialios priežiūros. Skaičiuojama, kad investicija atsipirks per 4 metų laikotarpį.
Projektas įgyvendintas pasinaudojus Aplinkos projektų valdymo agentūros skirta parama pagal programą „Juridinių asmenų investicijos į iškastinio kuro naudojimo pakeitimą ar mažinimą ir (ar) atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimas”. Projekto vertė – 1,65 mln. eurų, APVA skirta parama – 541,54 tūkst. eurų.
„Kauno energija“ šilumą ir karštą vandenį tiekia daugiau nei 125 tūkst. vartotojų Kauno mieste, rajone ir Jurbarke, prižiūri daugiau nei 450 km besitęsiančias šilumos trasas.
Kitos naujienos
Viešoji įstaiga Lietuvos energetikos agentūra, vykdydama savo funkcijas ir pasitelkdama sukauptas ekspertines žinias bei patirtį, kuria ir administruoja energetikos sektoriaus duomenų bazę, renka ir sistemina energetikos sektoriaus duomenis bei atlieka jų analizę.
Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas suformavo politinę komandą. Ministerijoje darbą pradeda dar 2 viceministrai – Edita Gudauskienė ir Airidas Daukšas.
Įvertinus biržos dalyvių pateiktas pastabas, 2025-01-13 priimti Prekybos biokuro produktais sąlygų pakeitimai, kurie įsigalioja 2025-01-14.