Slapukais vadinami informacijos elementai, perkeliami iš interneto svetainės į jūsų kompiuterio standųjį diską. Tai nedideli informacijos failai, kurie leidžia interneto svetainėms išsaugoti ir vėl pasiekti informaciją apie naudotojo naršymo įpročius. Slapukus naudoja dauguma interneto svetainių, nes jie yra viena iš daugybės priemonių, kurios padeda pritaikyti interneto turinį prie naudotojų poreikių. Slapukai leidžia interneto svetainėms teikti prie naudotojų poreikių pritaikytas paslaugas (pavyzdžiui, įsimenant prisijungimo duomenis, išlaikant pirkinius pirkinių krepšelyje arba rodant tik konkretų naudotoją dominantį turinį).
Išmanieji namai – paprasčiau, nei atrodo!
Straipsnis publikuotas www.alfa.lt
Gyventi išmaniuosiuose namuose ilgainiui bus taip pat įprasta, kaip turėti vandenį, elektrą ar interneto ryšį, įsitikinęs protingų namų sistemas kuriančios bendrovės „SIMO.io“ vadovas Simanas Venčkauskas.
Jis sako, kad išmaniuoju galima paversti bet kurį būstą. „Galime prisipirkti daug visokių išmaniųjų įrenginių, bet būstas dėl to netaps išmaniuoju, tik kiekvienas įrenginys bus daugiau ar mažiau protingas pats sau, kiekvienas atskirai. Išmaniuoju būstas gali būti vadinamas tik tuomet, kai jis sujungtas į bendrą sistemą, o įrenginiai gali tarpusavyje bendrauti ir sąlygoti vienas kito darbą“, – protingų namų sąvoką patikslina S. Venčkauskas.
Be to, kad išmaniesiems namams reikalinga bendra sistema, svarbu ir tai, kokį poveikį ji daro žmogaus kasdieniam gyvenimui. Namuose įdiegtos technologijos turi palengvinti gyvenimą, suteikti didesnį komforto lygį ir tarnauti nepastebimai: „Dauguma procesų turėtų vykti automatiškai, kad žmogui nieko nereiktų daryti, viskas būtų sureguliuota ir vyktų nepastebimai.
Pats būstas žino, kad esu namie, kad man reikalingas šildymas, atitinkamo lygio vėdinimas, apšvietimas, saugumas ir kiti dalykai. Lygiai taip pat jis žino, kada manęs nėra ir ką tuomet turi daryti, gal signalizaciją įjungti, gal šildymą primažinti, gal žolytę palaistyti, duris ir vartus užrakinti. Būstas ne tik prisitaiko, bet kaip objektas gali būti valdomas nuotoliniu būdu.“
Kartu su kolegomis sukurtą išmaniųjų namų sistemą siūlantis specialistas neigia mitą, kad išmanusis namas tik turtingųjų ir tik naujos statybos namuose gyvenančių žmonių privilegija. „Absoliučiai taip“, – į klausimą, ar sename name įmanoma įdiegti išmaniojo namo sistemą, atsako S. Venčkauskas.
Tiesa, šiuos darbus jis rekomenduoja derinti prie interjero remonto, nes sistemai įdiegti reikės išvedžioti kabelius, o to be dulkių ir intervencijos į sienas padaryti nepavyks. Specialistas skaičiuoja, kad prie visų remonto darbų, kuriuos greičiausiai darysite atlikdami įprastą interjero renovaciją, išmaniojo namo sistemos diegimas papildomai pridės 20 proc. darbo ir 20 proc. kabelio. Jo teigimu, pagal „SIMO.io“ sukurtą sistemą sunaudojama nežymiai daugiau nei atnaujinant įprastą elektros instaliaciją.
Tiesa, atsiranda papildomų tinklo kabelių, kurie išvedžiojami į loginius sistemos centrus, tačiau, kaip pabrėžia S. Venčkauskas, jo kiekis ženkliai mažesnis nei dirbant senesniais metodais. Pagal specialistų konsultacijas kabelį išvedžioti gali patys šeimininkai ar elektrikas. Tuomet „SIMO.io“ specialistams lieka tik išmaniojo namo sistemos diegimo darbai.
Dauguma procesų turėtų vykti automatiškai, kad žmogui nieko nereiktų daryti, viskas būtų sureguliuota ir vyktų nepastebimai. Pats būstas žino, kad esu namie, kad man reikalingas šildymas, atitinkamo lygio vėdinimas, apšvietimas, saugumas ir kiti dalykai. Kurias namo vietas automatizuoti, renkasi savininkas, bet S. Venčkauskas klientams visuomet pataria rinktis visą paketą – taip praktiškiau ir pigiau nei kaskart kviestis meistrus ir retkarčiais prie bendros sistemos prisijungti vis ką nors naujo.
Jis sako, kad kiekvienas projektas individualus, tačiau išskiria dešimt vietų, kurias pravartu automatizuoti ir sujungti į bendrą sistemą.
Skaitykite daugiau: https://www.alfa.lt/kita/namas-ir-as/ismanieji-namai-paprasciau-nei-atrodo/259867/
Kitos naujienos
Išraustas kiemas ir sustoję darbai gali būti ne tik nepatogumas kelių namų gyventojams, bet ir požymis, kad jų laukia kur kas didesni nemalonumai, nei jie galėjo numanyti. Šiomis dienomis Liepų gatvės 23 namo gyventojai turės apsispręsti, ar sutiks mokėti už vamzdžio sutvarkymą.
Šildymo sezono metu namuose per šilta arba per šalta? O gal tenka ilgai laukti, kol iš čiaupo pradeda tekėti šiltas vanduo? Gali būti, kad jūsų daugiabutis patenka į sąrašą, kuriems privalomas šildymo ir vandens sistemų atnaujinimas. Jei iki 2026 m. liepos 1 d. šios sistemos daugiabutyje nebus atnaujintos, gali grėsti baudos.
Balandžio 17 d. įvyko kasmetinis, iškilmingas Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos organizuotas profesinės Energetikų dienos šventės minėjimas, kurio metu buvo pagerbti Lietuvos energetikai – atsidavę savo darbui ir reikšmingai prisidėję prie šalies šilumos tiekimo energetikos stiprinimo.