Išmanieji namai – paprasčiau, nei atrodo!

2022-07-14

Straipsnis publikuotas www.alfa.lt

Gyventi išmaniuosiuose namuose ilgainiui bus taip pat įprasta, kaip turėti vandenį, elektrą ar interneto ryšį, įsitikinęs protingų namų sistemas kuriančios bendrovės „SIMO.io“ vadovas Simanas Venčkauskas.

Jis sako, kad išmaniuoju galima paversti bet kurį būstą. „Galime prisipirkti daug visokių išmaniųjų įrenginių, bet būstas dėl to netaps išmaniuoju, tik kiekvienas įrenginys bus daugiau ar mažiau protingas pats sau, kiekvienas atskirai. Išmaniuoju būstas gali būti vadinamas tik tuomet, kai jis sujungtas į bendrą sistemą, o įrenginiai gali tarpusavyje bendrauti ir sąlygoti vienas kito darbą“, – protingų namų sąvoką patikslina S. Venčkauskas.

Be to, kad išmaniesiems namams reikalinga bendra sistema, svarbu ir tai, kokį poveikį ji daro žmogaus kasdieniam gyvenimui. Namuose įdiegtos technologijos turi palengvinti gyvenimą, suteikti didesnį komforto lygį ir tarnauti nepastebimai: „Dauguma procesų turėtų vykti automatiškai, kad žmogui nieko nereiktų daryti, viskas būtų sureguliuota ir vyktų nepastebimai.

Pats būstas žino, kad esu namie, kad man reikalingas šildymas, atitinkamo lygio vėdinimas, apšvietimas, saugumas ir kiti dalykai. Lygiai taip pat jis žino, kada manęs nėra ir ką tuomet turi daryti, gal signalizaciją įjungti, gal šildymą primažinti, gal žolytę palaistyti, duris ir vartus užrakinti. Būstas ne tik prisitaiko, bet kaip objektas gali būti valdomas nuotoliniu būdu.“

Kartu su kolegomis sukurtą išmaniųjų namų sistemą siūlantis specialistas neigia mitą, kad išmanusis namas tik turtingųjų ir tik naujos statybos namuose gyvenančių žmonių privilegija. „Absoliučiai taip“, – į klausimą, ar sename name įmanoma įdiegti išmaniojo namo sistemą, atsako S. Venčkauskas.

Tiesa, šiuos darbus jis rekomenduoja derinti prie interjero remonto, nes sistemai įdiegti reikės išvedžioti kabelius, o to be dulkių ir intervencijos į sienas padaryti nepavyks. Specialistas skaičiuoja, kad prie visų remonto darbų, kuriuos greičiausiai darysite atlikdami įprastą interjero renovaciją, išmaniojo namo sistemos diegimas papildomai pridės 20 proc. darbo ir 20 proc. kabelio. Jo teigimu, pagal „SIMO.io“ sukurtą sistemą sunaudojama nežymiai daugiau nei atnaujinant įprastą elektros instaliaciją.

Tiesa, atsiranda papildomų tinklo kabelių, kurie išvedžiojami į loginius sistemos centrus, tačiau, kaip pabrėžia S. Venčkauskas, jo kiekis ženkliai mažesnis nei dirbant senesniais metodais. Pagal specialistų konsultacijas kabelį išvedžioti gali patys šeimininkai ar elektrikas. Tuomet „SIMO.io“ specialistams lieka tik išmaniojo namo sistemos diegimo darbai.

Dauguma procesų turėtų vykti automatiškai, kad žmogui nieko nereiktų daryti, viskas būtų sureguliuota ir vyktų nepastebimai. Pats būstas žino, kad esu namie, kad man reikalingas šildymas, atitinkamo lygio vėdinimas, apšvietimas, saugumas ir kiti dalykai. Kurias namo vietas automatizuoti, renkasi savininkas, bet S. Venčkauskas klientams visuomet pataria rinktis visą paketą – taip praktiškiau ir pigiau nei kaskart kviestis meistrus ir retkarčiais prie bendros sistemos prisijungti vis ką nors naujo.

Jis sako, kad kiekvienas projektas individualus, tačiau išskiria dešimt vietų, kurias pravartu automatizuoti ir sujungti į bendrą sistemą.
Skaitykite daugiau: https://www.alfa.lt/kita/namas-ir-as/ismanieji-namai-paprasciau-nei-atrodo/259867/