Slapukais vadinami informacijos elementai, perkeliami iš interneto svetainės į jūsų kompiuterio standųjį diską. Tai nedideli informacijos failai, kurie leidžia interneto svetainėms išsaugoti ir vėl pasiekti informaciją apie naudotojo naršymo įpročius. Slapukus naudoja dauguma interneto svetainių, nes jie yra viena iš daugybės priemonių, kurios padeda pritaikyti interneto turinį prie naudotojų poreikių. Slapukai leidžia interneto svetainėms teikti prie naudotojų poreikių pritaikytas paslaugas (pavyzdžiui, įsimenant prisijungimo duomenis, išlaikant pirkinius pirkinių krepšelyje arba rodant tik konkretų naudotoją dominantį turinį).
Interaktyviose švieslentėse – duomenys apie į aplinkos orą išmetamus teršalų kiekius energijos gamybos metu
LR aplinkos miniterijos pranešimas, 2024 m. spalio 28 d.
Aplinkos apsaugos agentūros (AAA) Aplinkos būklės analitikos centro skyriaus specialistai parengė interaktyvią švieslentę, kurioje pateikiami duomenys apie į aplinkos orą išmetamų teršalų kiekius energijos gamybos metu viešosios šilumos ir energijos gamybos įmonėse, pramonės įmonėse, namų ūkiuose ir kt.
Švieslentėje pateikiami duomenys apie tokius stebimus pagrindinius į aplinką išmetamus oro teršalus kaip amoniakas (NH3), azoto oksidai (NOx), kietosios dalelės KD2,5, nemetaniniai lakieji organiniai junginiai (NMLOJ), sieros dioksidas (SO2).
Šie įrankiai parengti nacionalinės į aplinkos orą išmetamų teršalų apskaitos duomenų pagrindu. Analizuojami duomenys už 2005-2022 m. periodą.
Švieslentėje, kurioje pateikiami duomenys apie į aplinkos orą išmetamus pagrindinius teršalus deginant kurą energijos gamybos sektoriuje, patalpinti duomenys apie konkretaus teršalo kiekio pokyčius pagal laiko periodą ir konkretų ūkinės veiklos pasektorių.
Tarp vertinimo kriterijų – teršalų išmetamų deginant kurą energijos gamybos metu dalis palyginus su visu šalyje išmestu kiekiu, teršalų kiekio procentinis pokytis pagal energijos gamybos pasektorius nuo 2005-ųjų, teršalų išmetimų kuro deginime pasiskirstymas pagal energijos gamybos pasektorius, teršalų išmetimai ir sudeginto kuro kiekis energijos gamybos sektoriuje.
Švieslentėje apie į aplinkos orą išmetamus pagrindinius teršalus gaminant energiją namų ūkiuose teikiami duomenys apie išmestų teršalų kiekį deginant kurą namų ūkiuose palyginus su visu energijos gamybos metu išmestu kiekiu, energijos gamybai namų ūkiuose sunaudojamo kuro pasiskirstymą (nuo medienos iki gazolio) ir pan.
Pasak Aplinkos oro kokybės vertinimo skyriaus vedėjos Vilmos Bimbaitės, AAA šiuo metu siekiama vizualizuoti kuo daugiau su oro tarša susijusių duomenų. „Į šias švieslentes patalpinti duomenys padeda aiškiau ir patogiau analizuoti, kiek teršalų į aplinkos orą patenka iš tam tikros ūkinės veiklos, oro taršos tendencijas bei įvertinti galimas aplinkosaugines rizikas“, – sako V. Bimbaitė.
Šias švieslentes planuojama kasmet atnaujinti ir papildyti naujausiais duomenimis.
Susipažinti su švieslentėmis galima ČIA.
Aplinkos apsaugos agentūros informacija
Kitos naujienos
AB „Panevėžio energija“ informuoja, kad vadovaujantis teisės aktų reikalavimais (Šilumos ūkio įstatymo 23 straipsnio 2 dalis ir Energetikos ministro 2022-07-05 įsakymas Nr.1-212 „Dėl daugiabučių namų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemų privalomųjų reikalavimų patvirtinimo“) visos sistemos, neatitinkančios daugiabučio namo šildymo ir karšto vandens sistemos privalomųjų reikalavimų, turi būti pertvarkytos pagal šilumos tiekėjo išduotas technines sąlygas iki 2026 m. liepos 1 d.
Nors ir didžiuojasi esantys praktiški ir apsukrūs, bent jau vienoje srityje kauniečiai turi kur pasitempti. Kaune net trečdalis šilumos punktų daugiabučiuose yra seni, neefektyvūs, nekeisti ir neatnaujinti nuo pat namo pastatymo prieš 50 ar 60 metų. Todėl kiekvieną šildymo sezoną kyla daug iš anksto „užprogramuotų“ problemų dėl nešylančių ar per karštų radiatorių, neefektyvaus jų nuorinimo.
AB „Šiaulių energija“ specialistai primena, jog apie šiluminės energijos taupymą aktualu galvoti ne tik prasidėjus šildymo sezonui, bet ir visus metus. Energiją, reikalingą vartotojų būstams šildyti, karštam vandeniui ruošti, būtina tausoti, siekiant sumažinti išlaidas energijai ir šiltnamio efektą sukeliančius veiksnius.