Slapukais vadinami informacijos elementai, perkeliami iš interneto svetainės į jūsų kompiuterio standųjį diską. Tai nedideli informacijos failai, kurie leidžia interneto svetainėms išsaugoti ir vėl pasiekti informaciją apie naudotojo naršymo įpročius. Slapukus naudoja dauguma interneto svetainių, nes jie yra viena iš daugybės priemonių, kurios padeda pritaikyti interneto turinį prie naudotojų poreikių. Slapukai leidžia interneto svetainėms teikti prie naudotojų poreikių pritaikytas paslaugas (pavyzdžiui, įsimenant prisijungimo duomenis, išlaikant pirkinius pirkinių krepšelyje arba rodant tik konkretų naudotoją dominantį turinį).
Įmonės kviečiamos susitvarkyti taršos leidimus kvapams valdyti
2021 m. birželio 7 d. LR aplinkos ministerijos pranešimas.
Aplinkos ministerija ragina įmones pasirūpinti, kad iš jų teritorijos nesklistų nemalonūs kvapai. Tam jos privalo išsiimti specialiąją taršos leidimo dalį „Kvapų valdymas“, įpareigojančią įdiegti efektyvias kvapų valdymo priemones. Šį reikalavimą numato Taršos leidimų išdavimo, pakeitimo ir galiojimo panaikinimo taisyklių naujoji redakcija. Ji įsigaliojo nuo 2021 m. sausio 1 d., bet iki šiol tik maža dalis įmonių dėl to kreipėsi į Aplinkos apsaugos agentūrą (AAA). Pasikeisti taršos leidimus jos privalo iki šių metų pabaigos.
Tai aktualu ūkio subjektams, kurie apdoroja biologiškai skaidžias atliekas, išgauna biodujas iš atliekų, laiko nuotekų dumblą, valo nuotekas, augina paukščius arba gyvulius, gamina asfaltbetonį, medienos plokštes, plastiką ir plastmasės dirbinius iš granulių. Taip pat gaminantiems augalinius ar gyvulinius riebalus, aliejų ir jo produktus, duonos ir konditerijos gaminius, cukrų, alų, gyvulinės kilmės pašarus, perdirbantiems mėsą, skerdžiantiems gyvulius ar paukščius, sandėliuojantiems ir kraunantiems naftą bei jos produktus, rauginantiems kailius ir odas, tvarkantiems šalutinius gyvūninius produktus.
Taisyklės numato, kad gauti specialiąją taršos leidimo dalį „Kvapų valdymas“ privalo įmonės, eksploatuojančios įrenginius, kurie nuo š. m. sausio 1 d. atitinka Taisyklių 1 priedo 1 priedėlio kriterijus ir kurių eksploatavimui iki 2020 m. gruodžio 31 d. imtinai išduotas taršos leidimas. Paraišką pakeisti leidimą privaloma pateikti Aplinkos apsaugos agentūrai atsižvelgiant į Taisyklėse nustatytus paraiškos derinimo ir leidimo išdavimo terminus.
Sprendimas priimti paraišką arba, vadovaujantis Aplinkos apsaugos įstatymo 192 straipsnyje nustatytais pagrindais, jos nepriimti priimamas ne vėliau kaip per 15 darbo dienų nuo paraiškos gavimo dienos. Leidimas išduodamas, pakeičiamas arba motyvuotai atsisakoma jį išduoti arba pakeisti ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo paraiškos priėmimo dienos. Dėl objektyvių priežasčių AAA motyvuotu sprendimu, vadovaudamasi Viešojo administravimo įstatymu, gali ne ilgiau kaip 10 darbo dienų pratęsti terminą sprendimui priimti.
Specialiąją paraiškos dalį „Kvapų valdymas“ privalo pildyti ir teikti veiklos vykdytojai, planuojantys eksploatuoti įrenginį, kuriame vykdoma ūkinė veikla atitinka bent vieną Taisyklių 1 priedo 1–6 punktuose nurodytą kriterijų, jei įrenginyje bus vykdoma 1 priedo 1 priedėlyje nurodyta veikla.
Šioje dalyje turi būti pateikiami stacionarių kvapų šaltinių duomenys – kvapų šaltiniai, išmetamųjų dujų rodikliai, kvapų šaltinių veikimo trukmė, kvapų šaltinių vietos žemėlapis su pažymėtu kiekvienu šaltiniu, informacija apie įrenginio skleidžiamų kvapų atitiktį visuomenės sveikatos saugos teisės aktams ir tai pagrindžiantys tyrimai, skaičiavimai. Taip pat kvapų valdymo priemonės ir jų efektyvumo rodikliai bei jų efektyvumą įrodantys dokumentai. Turi būti pateikta nuoroda į poveikio visuomenės sveikatai vertinimo dokumentus, jei jis buvo atliktas.
Kitos naujienos
Šilumos gamybos ir tiekimo procesams reikia daug elektros energijos. Siekdama mažinti šilumos kainą ir naudoti tvariai pagamintą elektrą, „Kauno energija“ išsikėlė strateginį tikslą visą savo veiklai reikalingą elektrą pasigaminti pati.
Energijos vartojimo efektyvumo didinimas – vienas iš Europos Sąjungos prioritetų ir vienas Nacionalinės energetinės nepriklausomybės strategijos tikslų. Pagal naujos redakcijos Energijos vartojimo efektyvumo direktyvos nuostatas, kurios šiuo metu perkeliamos į Lietuvos teisės aktus, sudaryti energijos sutaupymo susitarimus netrukus privalės visos valstybės bei savivaldybių valdomos įmonės.
Lietuvos energetikos agentūros (LEA) vadovė sako, kad šių metų šildymo sezono metu energijos – tiek elektros, tiek šilumos – kainos bus stabilios.