Slapukais vadinami informacijos elementai, perkeliami iš interneto svetainės į jūsų kompiuterio standųjį diską. Tai nedideli informacijos failai, kurie leidžia interneto svetainėms išsaugoti ir vėl pasiekti informaciją apie naudotojo naršymo įpročius. Slapukus naudoja dauguma interneto svetainių, nes jie yra viena iš daugybės priemonių, kurios padeda pritaikyti interneto turinį prie naudotojų poreikių. Slapukai leidžia interneto svetainėms teikti prie naudotojų poreikių pritaikytas paslaugas (pavyzdžiui, įsimenant prisijungimo duomenis, išlaikant pirkinius pirkinių krepšelyje arba rodant tik konkretų naudotoją dominantį turinį).
Europai išsiųstas grafikas dėl dar vieno vėlavimo – renovacijos strategijos
2021 m. vasario 1 d. LR aplinkos ministerijos pranešimas.
Aplinkos ministerija pranešė Europos Komisijai, kaip ištaisys ES direktyvų dėl energijos sunaudojimo pastatuose pažeidimą. Praėjusį penktadienį aplinkos ministras Simonas Gentvilas pateikė veiksmų planą ir grafiką, pagal kurį pažeidimas bus ištaisytas iki šių metų kovo 31-osios.
Dviejų ES direktyvų – dėl pastatų energinio naudingumo ir energijos vartojimo efektyvumo – įgyvendinimas atsilieka nuo pernai kovo. Lietuva su šiomis dviem vėluoja įgyvendinti šešias aplinkos sektoriaus direktyvas. Skolas paveldėjusiai naujajai Aplinkos ministerijos vadovybei tenka iššūkis suspėti iki šaliai už pažeidimus galimai gresiančių baudų.
„Tačiau mes renovaciją turime spartinti ne dėl Europos reikalavimų, o dėl savo gyventojų kišenės ir klimato kaitos. Nors šiemet įsigaliojo A++ energinio naudingumo klasė naujiems pastatams, vis dėlto didžiąją problemą sudaro 70 proc. šalies pastatų, kurie tebėra D energinio naudingumo klasės“, – atkreipia dėmesį Simonas Gentvilas.
Pažeidimui įgyvendinant su pastatų energiniu naudingumu susijusias direktyvų nuostatas ištaisyti parengtos Ilgalaikės renovacijos strategijos ankstesnė Vyriausybė dėl užsitęsusių derinimo procedūrų iki Europos Komisijai nurodytos datos – 2020 m. gruodžio 1 d. – nepatvirtino ir pažeidimų nepašalino. Vadinasi, galutinis terminas Lietuvai suėjo likus 11 dienų iki dabartinio ministrų kabineto priesaikos.
2020 m. gruodžio 11 d. patvirtinta naujosios Vyriausybės programa iškėlė ambicingesnius nei parengtajame strategijos projekte numatytus tikslus, todėl jis tikslinamas. Strategijoje atsispindės Vyriausybės siekis renovuoti 1000 daugiabučių per metus. Iki 2030 m. numatoma pasiekti, kad bent 15 proc. visų rangos darbų būtų nukreipti nenaujiems pastatams rekonstruoti. Pirmadienį Būsto energijos taupymo agentūra pranešė, kad skaitmeninami renovacijos projektų administravimo procesai, todėl daugiabučiai bus atnaujinami sparčiau.
Ilgalaikę renovacijos strategiją Vyriausybė ketina patvirtinti kovo mėnesį. Strategija numatys veiksmų gaires, priemones ir pažangos rodiklius, atsižvelgiant į ES tikslą išmetamą šiltnamio dujų kiekį iki 2050 m. sumažinti 80-95 proc., palyginti su 1990 metais. Ji skirta užtikrinti, kad energija viešiesiems ir privatiems pastatams, gyvenamiesiems namams būtų vartojama ypač taupiai, kad būtų sudarytos palankesnės sąlygos esamiems pastatams pertvarkyti į bemaž nulinės energijos pastatus. Pastatai, ypač gyventojų būstas, – vienas pagrindinių energijos vartojimo, šiltnamio dujų ir oro taršos šaltinių.
Be pastatų energinį naudingumą apimančių dviejų ES direktyvų, Lietuva vėluoja įgyvendinti arba į nacionalinę teisę perkelti Miesto nuotekų, Buveinių ir dvi Atliekų direktyvas.
Ministras Simonas Gentvilas sausio 5 d. išsiuntė raštą Europos Komisijai su konkrečiu grafiku, kaip šalindama pažeidimą dėl Buveinių direktyvos iki kitų metų pabaigos Lietuva papildys „Natura 2000“ teritorijų sąrašą.
Kitos naujienos
Šilumos gamybos ir tiekimo procesams reikia daug elektros energijos. Siekdama mažinti šilumos kainą ir naudoti tvariai pagamintą elektrą, „Kauno energija“ išsikėlė strateginį tikslą visą savo veiklai reikalingą elektrą pasigaminti pati.
Energijos vartojimo efektyvumo didinimas – vienas iš Europos Sąjungos prioritetų ir vienas Nacionalinės energetinės nepriklausomybės strategijos tikslų. Pagal naujos redakcijos Energijos vartojimo efektyvumo direktyvos nuostatas, kurios šiuo metu perkeliamos į Lietuvos teisės aktus, sudaryti energijos sutaupymo susitarimus netrukus privalės visos valstybės bei savivaldybių valdomos įmonės.
Lietuvos energetikos agentūros (LEA) vadovė sako, kad šių metų šildymo sezono metu energijos – tiek elektros, tiek šilumos – kainos bus stabilios.