Slapukais vadinami informacijos elementai, perkeliami iš interneto svetainės į jūsų kompiuterio standųjį diską. Tai nedideli informacijos failai, kurie leidžia interneto svetainėms išsaugoti ir vėl pasiekti informaciją apie naudotojo naršymo įpročius. Slapukus naudoja dauguma interneto svetainių, nes jie yra viena iš daugybės priemonių, kurios padeda pritaikyti interneto turinį prie naudotojų poreikių. Slapukai leidžia interneto svetainėms teikti prie naudotojų poreikių pritaikytas paslaugas (pavyzdžiui, įsimenant prisijungimo duomenis, išlaikant pirkinius pirkinių krepšelyje arba rodant tik konkretų naudotoją dominantį turinį).
Europa tampa stipresnė: sveikiname Europos Komisijos žingsnius atsisakant energetinių priklausomybių
LR Energetikos ministerijos pranešimas, 2025 m. gegužės 6 d.
Pastaraisiais metais Europos Sąjungos energetikos sistema patyrė beprecedenčius iššūkius. Rusijos pradėtas karas prieš Ukrainą atvėrė akis, kad mūsų kritinė energetikos infrastruktūra – tiek fiziškai, tiek kibernetiniu požiūriu – turi būti atspari, gerai apsaugota ir nepriklausoma nuo agresorių valios.
Nors Europos Sąjungos priklausomybė nuo energijos išteklių importo iš rusijos yra sumažėjusi, tačiau nepakankamai ir vis dar kelia rimtas saugumo ir ekonomines rizikas ES ir jos valstybėms narėms, nes rusija nuolat naudoja esamą energijos tiekimą kaip ginklą, grasinantį ES stabilumui ir gerovei.
Šiandien puiki proga pasveikinti Europos Komisiją su reikšmingais žingsniais, padedančiais užtikrinti mūsų bendrijos saugumą ir energetinį atsparumą. „REPowerEU“ įgyvendinimo planas – naujas komunikatas „Veiksmų planas dėl rusiškos energijos importo nutraukimo“ (toliau – Komunikatas) – aiškiai įvardija konkrečius žingsnius ES energetinei nepriklausomybei nuo rusiškų energetinių išteklių pasiekti. Tai strateginis ir ilgai lauktas dokumentas. Lietuva nuosekliai pabrėžė šios krypties svarbą, todėl džiaugiamės, kad tai tampa visos ES prioritetu.
ES dujų importe rusiškos dujos vis dar sudaro 19 procentų. Šis Europos Komisijos Komunikatas – konkretus planas visiškai atsisakyti rusiškų dujų iki 2027 metų.
ES mokėdama už energetinius išteklius rusijai de facto finansuoja jos karą Ukrainoje. Energijos išteklių importo nutraukimas iš rusijos – esminis žingsnis siekiant energetinės nepriklausomybės ir saugumo Europoje.
Baltijos šalių sinchronizacija su Europos kontinentiniais tinklais reikšmingai prisidėjo prie Europos energetinės nepriklausomybės, o šis Komunikatas yra esminis pagrindas dėti visas pastangas stiprinti visos ES nepriklausomybę nuo rusiškos energijos, atsisakant dujų, branduolinės energijos ir naftos importo, siekiant neleisti rusijai naudoti energijos išteklių kaip ginklo ir taip mažinti jos įtaką Europoje.
Dar viena ypač svarbi tema – priklausomybės nuo rusiškų suskystintų gamtinių dujų (SGD) nutraukimas. Lietuva buvo viena pirmųjų ES valstybių, visiškai atsisakiusių rusiškų dujų importo – ir šiandien galime užtikrintai sakyti, kad tai buvo strategiškai teisingas sprendimas. Sveikiname ryžtingus Europos Komisijos pasiūlymus užtikrinant rusiškų SGD atsisakymą. Ne tik moraliniu, bet ir geopolitiniu požiūriu nebegalime sau leisti būti priklausomi nuo kremliaus režimo energetinių svertų.
Džiaugiamės Europos Komisijos pasiryžimu ir su nekantrumu jau birželį laukiame teisinio siūlymo uždrausti visą dujų importą į ES – tiek pagal naujas sutartis, tiek pagal egzistuojančias trumpalaikes sutartis nuo 2025 m. pabaigos, tiek pagal esamas ilgalaikes sutartis nuo 2027 metų.
Šiandien kai kurios ES valstybės narės negali taip lengvai nutraukti ilgalaikių dujų tiekimo sutarčių, todėl visada laikėmės nuomonės, kad reikalingi veiksmai ES lygmeniu, siekiant atsisakyti rusiškų dujų tiekimo ir tuo pačiu užtikrinti alternatyvų SGD tiekimą iš tarptautinių partnerių ar diversifikuoti tiekimą vamzdynais. Akivaizdu, kad ES valstybės turėtų išnaudoti galimybes pakeisti dujų importą iš rusijos SGD tiekimu iš patikimų tiekėjų, kurio potencialas artimiausiais metais ypač išaugs.
Puiku, kad Komunikate pabrėžiamas bendradarbiavimas ES mastu – suvienijus dujų paklausą ir, kai reikia, sudarant ilgalaikes tiekimo sutartis su kitais tiekėjais už konkurencingą kainą.
Taip pat Europos Komisijos Komunikate iškelta puiki idėja rengti Nacionalinius planus dėl rusiškų dujų atsisakymo – todėl nekantriai laukiame teisinio pasiūlymo dėl aiškios stebėsenos taisyklių, kurios užtikrins didesnį skaidrumą ir rusiškų dujų atsekamumą.
Europos Komisijos raginimas valstybes nares koordinuoti tiekimo grandinių valdymą, dalintis rizikos vertinimais ir stiprinti kibernetinę apsaugą rodo, kad einame teisingu keliu. Lietuva jau įgyvendina nacionalines priemones, kurios galėtų tapti gerąja praktika visai ES.
Šiandien ES turi galimybę dar labiau sustiprinti savo atsparumą. Dėkojame už ryžtingus žingsnius ir tikimės, kad artimiausiais mėnesiais ši strateginė darbotvarkė taps realybe kiekvienoje ES valstybėje narėje.
Žygimantas Vaičiūnas
Energetikos ministras
Plačiau apie Europos Komisijos paskelbtą „REPowerEU“ įgyvendinimo planą: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_25_1131 (anglų kalba).
Kitos naujienos
Šių metų pavasariui būdingi dideli lauko oro temperatūros svyravimai – nuo +25 oC balandžio dienomis, iki -9 oC gegužės naktimis. Meteorologai seniai kartoja, kad klimato ekstremumai ateityje tik didės ir turi paaiškinimą, kad tai susiję su klimato kaitos įtaka atmosferos sluoksniams, kurie mažiau maišosi ir nebelygina saulės spindulių srauto taip, kaip anksčiau. Vadinasi turėsime prie tokių temperatūros „šokinėjimų“ ir antrinių pasekmių prisitaikyti.
Nežinau, ką koneveikti, pondievą ar valdžią, kad taip šalta namuose. Tikrai tikrai dar reikėjo neišjungti centrinio šildymo.
Dėl užslinkusių vėsių ir drėgnų orų įjungiamas šildymas Šiaulių miesto švietimo biudžetinėms įstaigoms, Šiaulių miesto savivaldybės globos namams, Šiaulių miesto savivaldybės vaikų globos namams, kompleksinių paslaugų namams ,,Alka“ ir Šiaulių miesto savivaldybės socialinių paslaugų centrui.