Eurokomisarė apie tai, kas laukia sustabdžius rusiškas dujas: žodį „normalu“ turime padėti į šalį

2022-07-20

Straipsnis publikuotas 2022 m. liepos 20 d. lrt.lt

„Vienintelis dalykas, dėl kurio galime būti užtikrinti, yra neužtikrintumas“, – daugėjant ženklų, kad Rusija taip ir nebeatnaujins dujų tiekimo Europai, išskirtiniame interviu LRT.lt sako eurokomisarė Mairead McGuinness. Pasak jos, gyvename nenormaliais laikais, todėl žodį „normalu“ bent kuriam laikui reikėtų pamiršti.

Komisarės nestebina ir vis garsėjantys vyriausybių raginimai vasarą išjungti oro kondicionierius, o žiemą – mažiau šildyti namus. „Tai kartu taupo pinigus, o juk energijos kainos yra didelės“, – sako trečiadienį Lietuvoje viešinti M. McGuinness.

Nepaisant to, eurokomisarė teigia, kad ne vieną krizę išgyvenusi Europa turi išlikti tvirta. Juolab, nepaisant visko, ekonominis augimas prognozuojamas ne tik kitąmet, bet ir šįmet.

Todėl, sako pašnekovė, Europos Sąjunga yra visiškai įsipareigojusi ir toliau remti Ukrainą. O rudenį – kai energijos krizė, prognozuojama, bus aštriausia – neatmeta galimybės ir toliau spausti Rusiją naujomis sankcijomis.

„Mes taip pat turime būti atviri faktui, kad galbūt mums reikės padaryti daugiau. Ir darysime daugiau, jei tai bus būtina“, – teigia eurokomisarė iš Airijos.

LRT.lt su M. McGuinness kalbėjosi Europos Komisijos pastate Briuselyje, prieš pat jai išvykstant darbinio vizito į Lietuvą, kur lankysis pirmą kartą.

Finansinių paslaugų ir finansinio stabilumo komisarė taip pat atsakinga už sankcijų Rusijai įgyvendinimą bei išaiškinimą dėl Kaliningrado tranzito. Taigi, interviu pradedame būtent nuo šios temos.

Vykstate į šalį, kur Europos Komisijos gairės dėl Kaliningrado sukėlė tikrą politinę audrą. Kaip suprantame, pirmosios gairės buvo pateiktos balandį ir jose buvo rašoma, kad Lietuva turi riboti prekių, kurioms taikomos sankcijos, tranzitą geležinkeliu. Dauguma žmonių nesupranta, kodėl šios gairės pasikeitė taip drastiškai. Kodėl?

Esame priėmę šešis sankcijų paketus ir visą laiką skelbėme gaires dėl kiekvieno iš jų, atsižvelgdami į iškilusius klausimus. Taigi noriu aiškiai pasakyti, kad Lietuva visiškai laikėsi sankcijų paketo.

Dabar mūsų pateiktose gairėse situacija paaiškinta: sankcijos taikomos prekių tranzitui keliais, bet ne geležinkeliais. Bet Lietuva elgėsi visiškai teisingai – išties reikia patikrinti, kas iš tikrųjų juda per Europos Sąjungos teritoriją.

Taigi manau, kad, glaudžiai bendradarbiaudami su Lietuvos vyriausybe, labai konkrečiai paaiškinome, kaip taikomos sankcijos. Ir žinoma, karinei įrangai, dvejopos paskirties prekėms sankcijos taikomos nesvarbu ar jos vežamos geležinkeliu ar keliais – tai visiškai uždrausta.

Mes žinojome, kad Lietuvoje buvo susirūpinimas. Taigi dabar ėmėmės veiksmų, kad tai visiškai išaiškintume ir kad neliktų įtampų.

Norėčiau pagirti Lietuvos vyriausybę. Ir viena iš priežasčių, kodėl nekantriai laukiu vizito į šį regioną, yra noras pajusti, kaip jaučiasi žmonės, esantys arti Rusijos ir Ukrainos. Ir ne tik politiniu lygiu, bet kaip jaučiasi ir piliečiai.

Dalis politikų ir analitikų kritikuoja šias gaires ir sako, kad tai – dovana Rusijai. Arba Lietuvos, kuri Rusijos tranzitui taikė griežtas priemones. Ar sutiktumėte, kad šios gairės galėtų atrodyti kaip dovana Rusijai?

Europos Sąjunga nuo pat pradžių labai tvirtai remia Ukrainą. Manau, kad kai tik prasidėjo ši siaubinga invazija, šis neteisėtas karas, kai Rusija įsiveržė į suverenią valstybę, Europa reagavo tinkamai ir ryžtingai. Ir niekada neleisime manyti, jog simpatizuojame Rusijai ar neremiame Ukrainos.

Manau, kad mūsų valstybės narės labai tinkamai reagavo į karo pabėgėlius ir dar turėsime padaryti daugiau. Tai, kad turėjome ne vieną sankcijų paketą, o šešis, ir toliau svarstomos visos galimybės, taip pat rodo mūsų paramos Ukrainai tvirtumą.

Dar sausį į šiuos metus žvelgėme viltingai, tikėjomės, kad po COVID bus geriau. Bet dėl šio karo viskas visiškai pasikeitė į blogąją pusę.
Tačiau mes niekada, niekada nesitraukėme nuo savo absoliučios paramos Ukrainai. Visada ištiesiame draugystės ranką. Ir manau, kad tai, jog tiek daug Europos šalių vadovų aplankė Ukrainą, taip pat yra mūsų paramos simbolis.

Buvau Europos Parlamento nare, ir vienas svarbiausių momentų man, dabar jau komisarei, buvo Ukrainos prezidento Zelenskio kreipimasis į parlamentą. Ir žinau, kad tą dieną visi Parlamente buvo labai sukrėsti ir labai sujaudinti jo žodžių.

Mes žinojome, kad Lietuvoje buvo susirūpinimas. Taigi dabar ėmėmės veiksmų, kad tai visiškai išaiškintume ir kad neliktų įtampų.

Ir man labiausiai įsimintina to istorinio momento dalis buvo ta, kai Prezidentas Zelenskis atsisveikino, pakilo nuo kėdės ir išėjo. Mes visi buvome susirūpinę jo likimu. Ir todėl mes labai, labai tvirtai palaikome Ukrainą, nepaisant pasekmių, kurios gali būti sunkios Europos Sąjungai.

Jūs sakote, kad neatsitraukėte nuo paramos Ukrainai. Bet nemažai lietuvių atrodo, kad Europos Sąjunga atsitraukė nuo paramos Lietuvai ir griežtų sankcijų Rusijai.

Viena priežasčių, kodėl nekantriai laukiu vizito į Lietuvą, yra galimybė tiesiogiai pasikalbėti su savo kolegomis ir dar kartą pabrėžti absoliutų įsipareigojimą Lietuvai, paramą vyriausybei, mūsų gairių aiškumą. Manau, kad mūsų pokalbiai dėl mūsų paskelbtų gairių buvo labai teigiami.

Apgailestaučiau, jei kas nors bandytų tuo pasinaudoti ir įteigti, kad mes atsisakome savo įsipareigojimų Ukrainai arba griežtai prieštarauti tam, ką daro Rusija. Ir jeigu mano buvimas Lietuvoje šias kalbas paneigs, tuomet aš labai džiaugsiuosi.

Daugiau skaitykite: https://www.lrt.lt/naujienos/verslas/4/1741858/eurokomisare-apie-tai-kas-laukia-sustabdzius-rusiskas-dujas-zodi-normalu-turime-padeti-i-sali