Slapukais vadinami informacijos elementai, perkeliami iš interneto svetainės į jūsų kompiuterio standųjį diską. Tai nedideli informacijos failai, kurie leidžia interneto svetainėms išsaugoti ir vėl pasiekti informaciją apie naudotojo naršymo įpročius. Slapukus naudoja dauguma interneto svetainių, nes jie yra viena iš daugybės priemonių, kurios padeda pritaikyti interneto turinį prie naudotojų poreikių. Slapukai leidžia interneto svetainėms teikti prie naudotojų poreikių pritaikytas paslaugas (pavyzdžiui, įsimenant prisijungimo duomenis, išlaikant pirkinius pirkinių krepšelyje arba rodant tik konkretų naudotoją dominantį turinį).
Energetikos taryboje Lietuva akcentavo būtinybę saugoti kritinę energetinę infrastruktūrą
LR Energetikos ministerijos pranešimas, 2024 m. gruodžio 17 d.
Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas gruodžio 16 d. Briuselyje dalyvavo ES Energetikos tarybos posėdyje, kuriame ministrai aptarė ES energetikos politikos ateitį siekiant veikiančios energetikos sąjungos ir veiksmus, kaip mažinti energijos kainas bei užtikrinti saugų energijos išteklių tiekimą. Ministrai tai pat diskutavo dėl bendrijos energetikos politikos prioritetų geopolitinių įvykių kontekste, buvo aptartas ES pasirengimas žiemai, geoterminės energijos ateitis ir kiti klausimai.
Kalbant apie energetikos politikos ateitį, dauguma ministrų sutarė, kad prioritetas turėtų būti teikiamas tolesnei ir spartesnei ES elektros energijos perdavimo ir skirstymo tinklų plėtrai, skaitmeninimui ir modernizavimui, kad būtų užtikrintas veiksmingas vis didesnio kiekio atsinaujinančiųjų energijos išteklių integravimas. Šiuo požiūriu labai svarbūs elektros energijos sistemos balansavimo ir lankstumo sprendimai.
Taip pat didelis dėmesys turi būti skirtas ypatingos svarbos energetikos infrastruktūros fiziniam ir kibernetiniam saugumui.
„Dabartinėje geopolitinėje situacijoje labai svarbu užtikrinti kritinės energetinės infrastruktūros apsaugą, ypač ES pasienio regionuose, kur susiduriame su didžiausiomis rizikomis. Tai padidintų ir ES energetikos rinkos patrauklumą užsienio investicijoms. Lietuva savarankiškai jau imasi priemonių, kad svarbiausi energetikos objektai būtų apsaugoti, tačiau koordinuotų veiksmų reikia regioniniu ir visos ES lygiu“, – kalbėjo ministras Ž. Vaičiūnas.
Ministras akcentavo, kad ES lygiu svarbu skirti daugiau dėmesio ir atsinaujinančių išteklių technologijų nuotolinio valdymo rizikoms. Tai labai reali grėsmė, kai atsinaujinančios elektros gamyba ir tiekimas vartotojams galėtų būti reikšmingai sutrikdytas pasitelkiant kibernetinio sabotažo arba nuotoliniu būdu atjungiant didelius saulės energetikos generacijos pajėgumus ir taip sukeliant saugumo įtampas elektros energijos perdavimo tinkluose.
Lietuva paprašė Europos Komisijos operatyviai pateikti konkretų planą kaip ES kuo greičiau visiškai atsisakytų energijos išteklių importo iš Rusijos.
„Tai labai svarbi ES energetikos sistemos saugumo dedamoji ir turi būti surasti efektyvūs būdai, kaip įgalinti valstybes nares pakeisti energijos importą iš Rusijos alternatyviais energijos šaltiniais“, – pabrėžė ministras.
Energetikos tarybos metu taip pat buvo patvirtintos Tarybos išvados dėl geoterminės energijos skatinimo, pristatytas ES pasirengimas žiemai. Lenkija, nuo 2025 m. sausio 1 d. perimsianti pirmininkavimą ES Tarybai, pristatė savo pirmininkavimo darbų programą.
Energetikos tarybos metu energetikos ministras Ž. Vaičiūnas susitiko su Lenkijos klimato ir aplinkos ministre Paulina Hennig-Kloska, Lenkijos pramonės viceministru ir įgaliotiniu strateginės energetikos infrastruktūros klausimais Wojciech Wrochna, Latvijos klimato ir energetikos ministru Kaspars Melnis, Estijos klimato ministre Yoko Alender ir Europos Komisijos nariu, atsakingu už energetiką ir būstą, Dan Jørgensen. Susitikimų metu aptartas pasirengimas Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizacijai su kontinentinės elektros tinklais ir kiti regioniniai energetikos klausimai.
Kitas ES Energetikos tarybos posėdis planuojamas 2025 m. kovo 17 d.
Kitos naujienos
Beveik 5 km naujų ir rekonstruotų trasų, vamzdynai po Panemunės tiltu, vamzdžių prastūmimai po medžiais ir gatvėmis, darbai judriame A. Juozapavičiaus prospekte. Tai – vos per pusmetį įgyvendintas didžiausias šių metų „Kauno energijos“ projektas, kuriuo prie integruoto šilumos tinklo prijungta Panemunė.
Atšalus orams prasideda šiluminės energijos gamyba ne tik energetikos įmonėse, intensyviau šildomi individualūs namai, pramoninės ir komercinės patalpos – dėl to padidėja teršalų išmetimas į orą.
Skuodo rajono savivaldybės paskatinta UAB „Skuodo šiluma“ šiais metais jau vasarą nusprendė investuoti į tvarią energetiką. Investicijos buvo skirtos nusidėvėjusio, 2007 m. statyto katilo pakeitimui. Įsigytas ir sumontuotas naujas, inovatyvus, granulėmis kūrenamas, 300 kilovatų šildymo katilas.