Daugiabučio šildymo sistemos renovacija

2023-11-24

Šaltinis: 2023-11-22, ASA.LT, UAB „IMI Hydronic Engineering

Kaip nemodernizuojant viso daugiabučio sumažinti sąskaitas už šildymą? Valstybė kompensuoja 80 proc. šilumos punkto modernizavimo kainos. Pridėjus bendrijos kaupiamąsias lėšas, šildymo sistemos pertvarkymas gali nieko nekainuoti, bet butuose bus šilčiau, o sąskaitos už šildymą mažesnės. Šilumos punkto modernizavimas, automatizavimas, šildymo sistemos balansavimas. Parama šilumos punkto renovacijai.

Daugiabučio šildymo sistemos renovacija

Visi sutinka, kad bet kuriam automobiliui reikalinga techninė apžiūra ir remontas, detalių keitimas. Šildymo sistema daugiabutyje – ne mažiau sudėtinga inžinerinė sistema, susijusi su karšto vandens ir šilumos tiekimu. Laikui einant ji dėvisi, tampa neefektyvi. Bet kažkodėl manoma, kad ją remontuoti reikia tik įvykus avarijai, nors šildymo sistemos modernizavimas leidžia išvengti avarijų, gyventi šilčiau ir sumažinti sąskaitas už šildymą.

 

Šilumos punkto modernizavimo būdai

Nors daugiabučio šilumos punkto modernizavimas yra pačių gyventojų iniciatyva, tačiau, gali būti, kad ateityje už nemodernizuotą šilumos punktą galimos sankcijos. Energetikos ministerija yra išleidusi įsakymą, jog visų daugiabučių šildymo ir karšto vandens sistemos turi atitikti privalomus reikalavimus, elevatoriniai šilumos punktai turi būti pakeisti į automatizuotus. Reikalavimų neatitinkantys šilumos punktai turi būti modernizuoti iki 2026 metų liepos 1 d.

2022 metais buvo suskaičiuota, kad šalies daugiabučiuose dar yra apie 3 tūkst. seno tipo elevatorinių šildymo sistemų.

Be to, netgi dalis seniau automatizuotų šilumos punktų automatiškai nepalaiko temperatūros pastato šildymo ir karšto vandens tiekimo sistemoje, tokius irgi reiktų atnaujinti, tai reiškia sumontuoti automatiką, reguliuojančią ir palaikančią šildymo ir karšto vandens tiekimo temperatūrą.

Sena ir nusidėvėjusi šilumos punkto įranga turi įtakos šildymo efektyvumui, elektros energijos sąnaudoms, dėl šios priežasties dažni gedimai ir avarijos.  Nekalbant apie tai, kad dar vis yra šilumos punktų, kuriuose neizoliuoti vamzdynai.

Pagrindinis automatizuoto šilumos punkto privalumas yra automatinis temperatūros palaikymas visuose butuose, toks automatizavimas leidžia sutaupyti nuo 15 iki 25 proc. šilumos energijos.

Efektyviausias šilumos punkto pertvarkymo būdas yra vienvamzdės sistemos perdarymas į dvivamzdę, bet vis dar manoma, kad tokia pertvarka brangi, reikalauja didelio remonto kiekviename bute. Remontas reikalingas, bet ne toks didelis, kaip įsivaizduojama. Kadangi pravedamas papildomas vamzdis, tiesiog reikia sutvarkyti praėjimo vietas.

Palikti vienvamzdę sistemą gal ir pigiau, bet ilgainiui tikėtina, kad tokia sistema vartos daugiau energijos ir taupymas bus neženklus, prailgės jos atsipirkimo laikas.

Bet kuriuo atveju pirmiausia šilumos punkto renovacija būtina elevatoriniuose šilumos punktuose, kuriuose nėra šilumos kiekio, patiekiamo į pastatą, automatinio reguliavimo galimybės priklausomai nuo lauko temperatūros. Tokių pastatų butuose per šalta arba per karšta, gyventojai jaučia diskomfortą, bet už šildymą gauna dideles sąskaitas.

Gana elementarus ir paprastas būdas pagerinti šilumos vienvamzdėse sistemose paskirstymą yra automatinis karšto vandens ir šildymo stovų subalansavimas.