Slapukais vadinami informacijos elementai, perkeliami iš interneto svetainės į jūsų kompiuterio standųjį diską. Tai nedideli informacijos failai, kurie leidžia interneto svetainėms išsaugoti ir vėl pasiekti informaciją apie naudotojo naršymo įpročius. Slapukus naudoja dauguma interneto svetainių, nes jie yra viena iš daugybės priemonių, kurios padeda pritaikyti interneto turinį prie naudotojų poreikių. Slapukai leidžia interneto svetainėms teikti prie naudotojų poreikių pritaikytas paslaugas (pavyzdžiui, įsimenant prisijungimo duomenis, išlaikant pirkinius pirkinių krepšelyje arba rodant tik konkretų naudotoją dominantį turinį).
Daugiabučio šildymo sistemos renovacija
Šaltinis: 2023-11-22, ASA.LT, UAB „IMI Hydronic Engineering”
Kaip nemodernizuojant viso daugiabučio sumažinti sąskaitas už šildymą? Valstybė kompensuoja 80 proc. šilumos punkto modernizavimo kainos. Pridėjus bendrijos kaupiamąsias lėšas, šildymo sistemos pertvarkymas gali nieko nekainuoti, bet butuose bus šilčiau, o sąskaitos už šildymą mažesnės. Šilumos punkto modernizavimas, automatizavimas, šildymo sistemos balansavimas. Parama šilumos punkto renovacijai.
Visi sutinka, kad bet kuriam automobiliui reikalinga techninė apžiūra ir remontas, detalių keitimas. Šildymo sistema daugiabutyje – ne mažiau sudėtinga inžinerinė sistema, susijusi su karšto vandens ir šilumos tiekimu. Laikui einant ji dėvisi, tampa neefektyvi. Bet kažkodėl manoma, kad ją remontuoti reikia tik įvykus avarijai, nors šildymo sistemos modernizavimas leidžia išvengti avarijų, gyventi šilčiau ir sumažinti sąskaitas už šildymą.
Šilumos punkto modernizavimo būdai
Nors daugiabučio šilumos punkto modernizavimas yra pačių gyventojų iniciatyva, tačiau, gali būti, kad ateityje už nemodernizuotą šilumos punktą galimos sankcijos. Energetikos ministerija yra išleidusi įsakymą, jog visų daugiabučių šildymo ir karšto vandens sistemos turi atitikti privalomus reikalavimus, elevatoriniai šilumos punktai turi būti pakeisti į automatizuotus. Reikalavimų neatitinkantys šilumos punktai turi būti modernizuoti iki 2026 metų liepos 1 d.
2022 metais buvo suskaičiuota, kad šalies daugiabučiuose dar yra apie 3 tūkst. seno tipo elevatorinių šildymo sistemų.
Be to, netgi dalis seniau automatizuotų šilumos punktų automatiškai nepalaiko temperatūros pastato šildymo ir karšto vandens tiekimo sistemoje, tokius irgi reiktų atnaujinti, tai reiškia sumontuoti automatiką, reguliuojančią ir palaikančią šildymo ir karšto vandens tiekimo temperatūrą.
Sena ir nusidėvėjusi šilumos punkto įranga turi įtakos šildymo efektyvumui, elektros energijos sąnaudoms, dėl šios priežasties dažni gedimai ir avarijos. Nekalbant apie tai, kad dar vis yra šilumos punktų, kuriuose neizoliuoti vamzdynai.
Pagrindinis automatizuoto šilumos punkto privalumas yra automatinis temperatūros palaikymas visuose butuose, toks automatizavimas leidžia sutaupyti nuo 15 iki 25 proc. šilumos energijos.
Efektyviausias šilumos punkto pertvarkymo būdas yra vienvamzdės sistemos perdarymas į dvivamzdę, bet vis dar manoma, kad tokia pertvarka brangi, reikalauja didelio remonto kiekviename bute. Remontas reikalingas, bet ne toks didelis, kaip įsivaizduojama. Kadangi pravedamas papildomas vamzdis, tiesiog reikia sutvarkyti praėjimo vietas.
Palikti vienvamzdę sistemą gal ir pigiau, bet ilgainiui tikėtina, kad tokia sistema vartos daugiau energijos ir taupymas bus neženklus, prailgės jos atsipirkimo laikas.
Bet kuriuo atveju pirmiausia šilumos punkto renovacija būtina elevatoriniuose šilumos punktuose, kuriuose nėra šilumos kiekio, patiekiamo į pastatą, automatinio reguliavimo galimybės priklausomai nuo lauko temperatūros. Tokių pastatų butuose per šalta arba per karšta, gyventojai jaučia diskomfortą, bet už šildymą gauna dideles sąskaitas.
Gana elementarus ir paprastas būdas pagerinti šilumos vienvamzdėse sistemose paskirstymą yra automatinis karšto vandens ir šildymo stovų subalansavimas.
Kitos naujienos
2024 m. lapkričio 20 diena AB „Šiaulių energija“ reikšminga – atidaryta nauja iki 20 MW galios biokuro katilinė. Įgyvendintas projektas žymi reikšmingą žingsnį energetikos sistemoje, užtikrinant tvaresnį, ekologiškesnį ir pigesnį šilumos tiekimą Šiaulių miesto gyventojams.
Nors per pastaruosius tris dešimtmečius, vykdant taršos mažinimo politiką, Europoje oro kokybė gerėja, vis dėlto daugelyje vietovių, ypač miestuose, tarša viršija Pasaulinės sveikatos organizacijos rekomenduojamą saugų lygį, informuoja Europos aplinkos agentūra
Lapkričio 18 d. Siekiant aptarti savivaldybės įstaigų pasiruošimą šaltajam sezonui ir kitus aktualius klausimus, organizuotas Ekstremaliųjų situacijų operacijų centro (pirmininkas – meras Saulius Margis) posėdis