„BALTPOOL“ ATLIKO BIOKURO KOKYBĖS TYRIMĄ PENKIOSE LABORATORIJOSE

2025-01-09

Baltpool pranešimas, 2025 m. sausio 8 d.

Praėjusių metų pabaigoje biokuro rinkos dalyviams kilus abejonių dėl atliekamų biokuro tyrimų rezultatų tikslumo, „Baltpool“ ne tik kreipėsi į Nacionalinį akreditacijos biurą dėl laboratorijų patikrinimo, bet ir patys užsakė ir per slaptą pirkėją atliko biokuro ėminių tyrimą 5-iose akredituotose laboratorijose.

Operatoriaus atliktų tyrimų rezultatai

Šiam tyrimui atlikti buvo paimti SM3 medienos skiedros produkto ėminiai iš 5 skirtingų krovinių, kurie vėliau padalinti į 5 poėminius ir išsiųsti į 5 skirtingas akredituotas laboratorijas. Iš viso tyrime ištirti 25 poėminiai.

Gauti rezultatai parodė, kad egzistuoja reikšmingi matavimų skirtumai tarp mažiausią ir didžiausią rodiklį išmatavusių laboratorijų. (Nuasmenintus pirmojo „Baltpool“ inicijuoto tyrimo duomenis galite matyti pateiktame grafike žemiau).

Taip pat pastebėta, kad viena laboratorija turi tendenciją visuomet generuoti didžiausią rodiklį, kita – mažiausią. Likusių laboratorijų matavimai yra gana panašaus dydžio. Dėl laboratorijų atliktų tyrimų rezultatų reikšmingų skirtumų, Operatorius surinktą informaciją pateikė Lietuvos akreditacijos biurui, kad jis į ją taip pat atsižvelgtų, atlikdamas anksčiau pradėtą tyrimą pagal Operatoriaus prašymą. Gavę išvadas, visus rinkos dalyvius informuosime.

Papildomai Operatorius atliko ir kitą tyrimą, kurio metu iš to paties krovinio buvo 2 kartus paimti skirtingi ėminiai (t. y. ne vienas paimtas ėminys padalintas į 2 poėminius, o 2 atskirais užėjimais suformuoti 2 ėminiai) ir jie išsiųsti į vieną laboratoriją ištirti. Šio tyrimo tikslas – patikrinti, kokie skirtumai gali egzistuoti tarp dviejų ėminių, paimtų iš to paties krovinio, ir patikrinti, ar ši iškelta hipotezė teisinga: kad SM3 kokybės kuras yra labai nevienalytis. Todėl objektyviai gali egzistuoti natūralūs skirtumai tarp dviejų ėminių kokybės, eliminuojant galimus matavimų skirtumus tarp skirtingų laboratorijų. Jo rezultatai parodyti žemiau.

Šio tyrimo rezultatai rodo, kad, eliminavus laboratorijos veiksnį, dėl SM3 kuro nevienodumo net ir viename krovinyje gali egzistuoti iki 100 proc. peleningumo rodiklio reikšmės tarp skirtingų ėminių. Operatorius užsakė pakartotinį tyrimą, kad galėtų įsitikinti, ar ši hipotezė teisinga.

Atitinkamai galima daryti pagrįstą prielaidą, kad, jeigu skirtumas tarp dviejų ėminių yra iki 100 proc., abu mėginiai yra galimi ir turi būti įvertinti sprendžiant šalių ginčus.

Siūlomas laikinas sprendimas dėl biokuro kokybės nustatymo ginčų atveju

Atsižvelgdami į gautus pirmuosius Operatoriaus tyrimų rezultatus ir nelaukdami galutinio akreditacijos biuro išvadų, siūlome patobulinti taisykles sprendžiant dalyvių ginčus dėl biokuro kokybės.

Jeigu pelenų tyrimo rezultatų tarp dviejų skirtingų akredituotų laboratorijų skirtumas tarp pradinio ėminio ir atsarginio ėminio viršija 100 proc. nuo atsarginio ėminio reikšmės, tuomet vadovaujamasi atlikto atsarginio ėminio tyrimo rezultatu.

Jeigu pirkėjas turi paėmęs 2 atsarginius ėminius, jam taip pat suteikiama teisė atlikti ir antro atsarginio ėminio tyrimą toje pačioje laboratorijoje, kaip buvo tirtas pirmasis atsarginis ėminys. Tokiu atveju būtų išvedamas vidurkis iš dviejų atsarginių mėginių rezultatų.

„Medienos biokuro tyrimai – svarbi proceso dalis, nes būtent šių tyrimų rezultatai lemia galutinę biokuro kainą biržoje. Taigi labai svarbu, kad visi biržos dalyviai galėtų sąžiningai vykdyti savo veiklas“, – sako „Baltpool“ bendrovės vadovas Andrius Smaliukas.

„Baltpool“ kviečia biokuro rinkos dalyvius išreikšti savo poziciją dėl laikino biokuro kainos nustatymo sprendimo iki pirmadienio, sausio 13 d., darbo dienos pabaigos el. paštu biomass@baltpool.eu.

Pokyčiai EPS sistemoje užtikrins dar daugiau skaidrumo

„Baltpool“ taip pat planuoja įgyvendinti naujus pakeitimus EPS kokybės sistemoje. Šie atnaujinimai leis matyti, kuriose laboratorijose yra atliekami biokuro kokybės tyrimai, ir tai  sudarys sąlygas anksčiau pastebėti situacijas, jei tam tikrų laboratorijų matavimai sistemiškai nukrypsta nuo kitų laboratorijų atliekamų tyrimų rezultatų.

„Mūsų tikslas – ne tik reaguoti į rinkos dalyvių abejones ir užtikrinti skaidrumą, bet ir užbėgti įvykiams už akių dėl panašių ar analogiškų situacijų ateityje. Todėl šiuo metu inicijuojame tiekimo sąlygų pakeitimą, kuris įves reikalavimą EPS sistemoje pateikti laboratorijos, kurioje buvo atliktas tyrimas, pavadinimą. Šis reikalavimas įsigalios nuo momento, kai tokia funkcija bus ir veiks EPS sistemoje. Svarbiausia tai, kad toks EPS kokybės sistemos pokytis sudarys sąlygas greičiau pamatyti ir užfiksuoti galimus laboratorijų tyrimų rezultatų nukrypimus ateityje“, – sako A. Smaliukas.